Fujifilm Instax Mini LiPlay - hybrydowy aparat z funkcją nagrywania dźwięku

0

Autor: Michał Chrzanowski

12 Czerwiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Rodzina natychmiastowych aparatów Fujifilm powiększyła się o kolejnego reprezentanta. Instax Mini LiPlay to stylowy design, drukowanie cyfrowych zdjęć i… możliwość nagrywania dźwięku. Nowy model w polskiej sprzedaży pojawi się pojutrze, 14 czerwca.

Pod koniec ubiegłego miesiąca na brytyjskim profilu marki Instax w serwisie Twitter pojawiła się zapowiedź nowego natychmiastowego modelu Fujifilm, który ma być aparatem „nowej ery“. Dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej jak w przypadku SQ10 będziemy mieć do czynienia z „natychmiastówką“ wykorzystującą technologię cyfrową. Dziś producent odsłonił już wszystkie karty i oficjalnie zaprezentował Instax Mini LiPlay, który zapewnia znacznie więcej niż jego starszy brat.

- Korpus aparatu jest najmniejszy i najlżejszy w historii instaxa i wyróżnia się wyjątkową mobilnością. Jednocześnie aparat ma wiele nowych funkcji, jak choćby notatki dźwiękowe pozwalające na zarejestrowanie komunikatu głosowego lub innych danych audio w formie kodu QR umieszczanego na drukowanej odbitce, czy też funkcję bezpośredniego drukowania umożliwiającą na drukowanie zdjęć ze smartfona na filmie instax mini - podkreśla producent.

Brak ograniczeń

Instax Mini LiPlay to najmniejszy i najlżejszy aparat natychmiastowy, jaki zaprojektowało Fujifilm. Jednak niech nikogo nie zwiodą minimalistyczny design i wyjątkowo kompaktowe wymiary. Ten maluch zapewnia bowiem całkiem sporo funkcjonalnych rozwiązań. We wnętrzu znajdziemy 1/5 matrycę CMOS z filtrem barw podstawowych, która uchwyci obrazy w rozmiarze 2560 × 1920 pikseli. Do tego aparat wyposażono w pamięć wewnętrzną, która pomieści około 45 zdjęć. Skorzystać będziemy mogli także z karty microSD, dzięki czemu utrwalimy znacznie więcej fotografii.

Jest także wbudowany obiektyw o ekwiwalencie 28 mm i przysłonie f/2. Fotografować będziemy mogli w zakresie od ISO 100 do ISO 1600 z czasami od 1/4 do 1/8000 sekundy. W obu przypadkach będziemy mieć do czynienia z automatycznym przełączaniem ustawień. Warto zaznaczyć, że otrzymujemy także 256-punktowy pomiar TTL i autofokus z podświetleniem, co powinno zagwarantować odpowiednie uchwycenie kadrów, nawet w nieco trudniejszych warunkach.

Aparat został wyposażony w 2.7-calowy ekran LCD umieszczony na tylnej ściance. Urządzenie pozwala na fotografowanie i sprawdzanie zdjęć na monitorze oraz wybieranie tych ujęć, które mają być wydrukowane. Umożliwia regulację jasności w oparciu o korekcję ekspozycji (−2.0 EV to +2.0 EV), posiada sześć filtrów dla przetwarzania zdjęć, np. w tonacji sepii czy też monochromatycznej, by tworzyć różne odmiany tych samych scen.

Jednak największą nowością jest (niespotykana we wcześniejszych natychmiastowych aparatach Fujifilm) funkcja nagrywania dźwięku. LiPlay może zarejestrować do 10 sekund audio, które zostanie przekonwertowane w kod QR i następne wydrukowane na zdjęciu (wkłady Instax Mini - format filmu 86 mm × 54 mm / format odbitki 62 mm × 46 mm). Tak więc do odtworzenia dźwięku będzie trzeba użyć smartfona.

Poza tym aparat daje także możliwość natychmiastowego wywołania wybranych fotografii z urządzenia mobilnego (wystarczy połączyć się poprzez Bluetooth). Co więcej, smartfonem możemy również zdalnie wyzwolić aparat, co pomoże m.in. w utrwaleniu zdjęć grupowych czy selfie ze znajomymi. W aparacie zainstalowano też projekty dziesięciu ramek, które można wybierać podczas robienia zdjęcia lub po jego wykonaniu.

Cena i dostępność

Wraz z premierą Fujifilm Instax Mini LiPlay firma zaprezentowała także dwa nowe filmy Instax: Confetti i Star-illumination. Pierwszy jest kompatybilny ze wszystkimi modelami z serii Instax MIni i zapewnia kolorową metaliczną ramkę. Drugi to film w kwadratowym formacie, który zapewnia „elegancki design nocnego rozgwieżdżonego nieba, co nada zdjęciom stylowego wyglądu“. Model Instax Mini LiPlay w sprzedaży pojawi się po jutrze (14 czerwca) w cenie 725 zł.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
19
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Po dwóch latach od prezentacji prototypów, na rynek trafia w końcu oryginalny aparat Canona, pełniący rolę cyfrowej lunety. Pod względem jakości zapewne nie zaoferuje...
16
0
Nikon Z6 II i Z7 II - małe, duże zmiany
Nikon Z6 II i Z7 II - małe, duże zmiany
Słuchając głosu użytkowników, Nikon wzbogaca nowe korpusy o funkcje, których brakowało fotografom w pierwszej generacji bezlusterkowych modeli Z. Czy to jednak...
1
0
Powiązane artykuły