Sony A6300 - ultraszybki autofokus i filmy 4K [WIDEO]

Autor: Maciej Luśtyk

3 Luty 2016
Artykuł na: 9-16 minut
Plotki na temat następcy cieszącego się dobrą opinią modelu A6000 pojawiały się kilkukrotnie na przestrzeni minionego roku. Nareszcie doczekaliśmy się oficjalnej premiery. Model A6300 oferuje nową 24-megapikselową matrycę, możliwość pełnoklatkowego zapisu 4K i jak zapewnia producent, najszybszy system AF na świecie.

Na pojawienie się następcy modelu Sony A6000 czekaliśmy równe dwa lata. Co przez ten czas usprawnili inżynierowie Sony? Bardzo wiele. Przede wszystkim otrzymujemy usprawnioną 24,2-milionową matrycę Exmor CMOS o rozmiarze APS-C, która odznaczać ma się wyjątkowo niskim zaszumieniem obrazu. W połączeniu z procesorem obrazu BIONZ X pozwoli nam ona na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100 - 51200, z maksymalną prędkością 11 kl./s. Otrzymujemy też możliwość skorzystania z cichej migawki (migawka elektroniczna).

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Aparat wyposażono w nowy system AF, który według zapewnień producenta jest najszybszym autofokusem na świecie i pozwala na ustawianie ostrości w czasie 0,05 sekundy. Taka deklaracja robi wrażenie, ale jesteśmy ciekawi jak system Sony sprawdzi się w zestawieniu z doskonałym autofokusem aparatów Panasonica. Bardzo ciekawie prezentuje się też kwestia punktów AF. Otrzymujemy ich aż 425 (detekcja fazy), a rozmieszczone zostały całej powierzchni kadru. Co więcej, ze wszystkich punktów będziemy mogli korzystać także w przypadku podpięcia szkieł z mocowaniem Sony A przez adapter.

System AF otrzymał także usprawnione algorytmy śledzenia, które znacznie ułatwią uchwycenie dynamicznie poruszających się obiektów, a skorzystamy z nich także w trybie filmowym. Już modele A6000 i A5100 bardzo dobrze radziły sobie ze śledzeniem obiektów. Jesteśmy bardzo ciekawi jak nowa konstrukcja sprawdza się w rzeczywistości.

Sony A6300 zaskakuje również pod względem możliwości filmowych. Aparat pozwala na pełnoklatkowy zapis materiału w jakości 4K z przepływnością 100 Mb/s. Co więcej otrzymujemy też możliwość rejestrowania filmów w zwolnionym tempie z prędkością 120 kl./s, w jakości Full HD 1080p. Tutaj również przepływność utrzyma się na poziomie 100 Mb/s. Użytkownicy będą mogli skorzystać także z funkcji korekcji krzywej gamma S-Log3 i przestrzeni S-Gamut, co znacznie zwiększy możliwości edycji obrazu na etapie postprodukcji, oferując zakres dynamiczny rzędu 14 EV. Samo filmowanie ułatwi opcja wyświetlenia zebry oraz funkcja focus-peaking, a dzięki złączu mikrofonowemu aparat będzie można wykorzystać także w bardziej profesjonalnych produkcjach wideo.

Oprócz tego otrzymujemy nieco ulepszony wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,4 Mp, który pozwoli na wyświetlanie obrazu z prędkością 120 kl./s oraz lekko usprawnioną ergonomię. Aparat wyposażono w bardziej anatomiczny grip, przełącznik AF-L/AEL i odświeżony układ pozycji na pokrętle trybów ekspozycji. Dzięki niemu nareszcie będziemy mogli szybko przejść do trybów użytkownika.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Obudowa aparatu została wykonana w całości z magnezu, a własne funkcje będziemy mogli przypisać aż do 9 przycisków. Na pokładzie znajdziemy też moduły Wi-Fi i NFC, które pozwolą na szybkie przesyłanie zdjęć i sterowaniem aparatem z poziomu smartfona bądź tabletu. Niestety wygląda na to, że projektanci nadal nie zdecydowali się na wyposażenie ekranu w funkcje dotykowe.

Sony A6300 pojawi się na rynku w marcu 2016 roku, w cenie 1250 euro za samo body, lub 1400 euro w zestawie z obiektywem 16-50 mm. Za zestaw z zoomem 16-70 mm zapłacimy już 2250 euro. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.pl.

INFORMACJA PRASOWA:

Firma Sony przedstawiła najnowszy model z wielokrotnie nagradzanej rodziny swoich aparatów bezlusterkowych — α6300. Aparat wyposażony jest w bezkonkurencyjną technologię 4D FOCUS™, dzięki której ustawienie ostrości na fotografowanym obiekcie zajmuje zaledwie 0,05 sekundy — to najkrótszy na świecie czas ustawiania ostrości[i]. Co więcej, α6300 wyposażony jest w 425 pól AF z detekcją fazy, gęsto rozmieszczonych na powierzchni całego kadru — to największa na świecie liczba punktów AF w przypadku aparatów z wymiennymi obiektywami[ii]. Do tego dochodzi możliwość fotografowania w tempie do 11 klatek na sekundę z nieprzerwanie działającą automatyką ostrości i włączonym trybem śledzenia obiektów.

Nowy aparat umożliwia także robienie zdjęć seryjnych w trybie podglądu na żywo przez wizjer Tru-finder albo za pośrednictwem ekranu LCD, z szybkością do 8 klatek na sekundę. Pozwala to na fotografowanie w czasie rzeczywistym przy połączeniu zalet korzystania z wizjera elektronicznego z szybkością wizjera optycznego z podglądem przez obiektyw.

Uniwersalny aparat α6300 wyposażony jest w nowy, 24,2-megapikselowy[iii] przetwornik Exmor CMOS formatu APS-C, połączony z procesorem obrazu BIONZ X, co pozwala na zapisywanie obrazu najwyższej jakości w całym zakresie czułości ISO od 100 do 51200.

Nowy aparat α6300 może także robić zdjęcia i nagrywać filmy w trybie dużej rozdzielczości 4K (w którym aparat odczytuje wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy), w popularnym formacie Super 35 mm.]

{BIT|Bezkonkurencyjny system AF

Nowy aparat Sony α6300 wykorzystuje znakomitą technologię 4D FOCUS, znaną już z modelu α6000, bazującą na systemie Fast Hybrid AF. System ten łączy szybki pomiar ostrości oparty na detekcji fazy z wyjątkowo dokładnym pomiarem opartym na detekcji kontrastu, umożliwiając ustawienie ostrości na ruchomym obiekcie w czasie zaledwie 0,05 sekundyi. Automatyka ostrości z funkcją śledzenia ostrości wykorzystuje 425 pól AF z detekcją fazy, gęsto rozmieszczonych na powierzchni niemal całego kadru, co umożliwia precyzyjne ustawianie ostrości na dużej przestrzeni, nawet w przypadku małych, szybko poruszających się obiektów, z którymi inne aparaty mogłyby mieć problemy.

Automatyka ostrości aparatu α6300 nie tylko pokrywa większą część kadru, ale też dzięki nowej funkcji śledzenia ostrości i gęstemu rozmieszczeniu pól AF znacząco poprawia wykrywanie obiektów i efektywność śledzenia ruchu. Ta nowa technologia w krótkim czasie aktywuje dużą liczbę pól AF otaczających obiekt — ich gęstość jest 7,5 raza większa, niż w modelu α6000 — i inteligentnie dopasowuje je do ruchu śledzonego obiektu. Jest to szczególnie przydatne przy robieniu zdjęć seryjnych z szybkością 11 klatek na sekundę, albo w nowym trybie zdjęć seryjnych z szybkością 8 klatek na sekundę z podglądem na żywo na ekranie LCD lub przez wizjer, co umożliwia precyzyjne komponowanie ujęcia w przypadku szybko poruszających się obiektów.

Warto przy tym zauważyć, że 425 pól AF z detekcją fazy, ulepszone śledzenie ostrości i większą precyzję autofokusa można wykorzystać także wtedy, kiedy aparatu α6300 używa się z obiektywami z mocowaniem typu A[v] zamontowanymi przy użyciu adaptera, takiego jak Sony LA-EA3. To pierwszy aparat Sony z wymiennymi obiektywami z przetwornikiem formatu APS-C, który daje taką możliwość — dotąd pozwalały na to wyłącznie pełnoklatkowe modele α7R II i α7 II.

Inne udoskonalenia w modelu α6300 obejmują między innymi funkcję cichych zdjęć, możliwość wykorzystania systemu AF w trybie powiększenia obrazu, rozszerzane punktowe ustawienie automatyki ostrości z wyborem czujnika, funkcję nastawiania ostrości na oczy w trybie AF-C i wiele innych.]

{BIT|Potężny, 24,2-megapikselowy przetwornik Exmor CMOS z procesorem BIONZ X

Aby osiągnąć maksymalną wydajność i optymalne działanie aparatu, α6300 został wyposażony w nowy, 24,2-megapikselowy przetwornik obrazu, który doskonale współpracuje z procesorem BIONZ X.

Przetwornik wykorzystuje miedziane ścieżki transmisji sygnału, które poprawiają efektywność przechwytywania światła i znacząco zwiększają szybkość odczytu danych. Procesor BIONZ X wykorzystuje zaawansowany algorytm przetwarzania obrazu, zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystywać możliwości przetwornika. Połączenie tych dwóch kluczowych podzespołów aparatu umożliwia zapis obrazu o małej ilości szumów i wyjątkowej rozdzielczości, przy czułości do ISO 51200iii (zwłaszcza w średnim i wysokim zakresie czułości).

Najwyższa rozdzielczość 4K i inne funkcje umożliwiające profesjonalne filmowanie

I jeszcze jedna funkcja po raz pierwszy dostępna w aparacie Sony z wymiennymi obiektywami z przetwornikiem formatu APS-C: nowy α6300 umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K w formacie Super 35 mm. W czasie filmowania w rozdzielczości 4K aparat wykorzystuje wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy, zbierając 20 megapikseli informacji, czyli 2,4 raza[vi] tyle pikseli, co w technologii 4K UHD (równowartość 6K), a następnie dokonując oversamplingu, aby zarejestrować najwyższej jakości, niezwykle szczegółowy obraz o wyjątkowej głębi.

Przy nagrywaniu materiału wideo aparat wykorzystuje kodek XAVC S[vii], który pozwala na nagrywanie z wysoką przepływnością 100 Mb/s w rozdzielczości 4K albo 50 Mb/s w rozdzielczości Full HD, dzięki czemu w obu formatach obraz jest niezwykle szczegółowy i ostry. Co więcej, dzięki nowemu, ulepszonemu systemowi AF aparat ustawia ostrość przy filmowaniu niemal dwukrotnie szybciej, niż jego poprzednik. Możliwość regulowania szybkości systemu AF i czułości śledzenia ostrości daje użytkownikowi większą swobodę twórczą.

Wśród innych funkcji umożliwiających profesjonalne nagrywanie warto wymienić możliwość rejestrowania materiału Full HD z szybkością 120 kl./s przy przepływności 100 Mb/s[viii] — to także funkcja po raz pierwszy dostępna w aparacie z wymiennymi obiektywami z przetwornikiem formatu APS-C. Dzięki temu nagrany materiał może być przeglądany i na przykład zapisywany w 4-krotnie lub 5-krotnie zwolnionym tempie, w postaci plików wideo w rozdzielczości Full HD[ix] (24p lub 30p) ze śledzeniem ostrości. Aparat α6300 umożliwia ponadto nagrywanie z użyciem krzywej gamma S-Log[x], co pozwala na filmowanie z szerokim zakresem dynamicznym (odpowiednik 14 stopni przysłony przy ustawieniu krzywej gamma S-Log3), a także wykorzystanie rozszerzonej przestrzeni barw S-Gamut. Obie te opcje pozwalają na większą swobodę twórczą przy obróbce materiałów wideo.

Nowy aparat jest wyposażony w wejście mikrofonowe, do którego można podłączyć zewnętrzny mikrofon, obsługujące także wejście XLR za pośrednictwem zestawu adaptera XLR formy Sony. Aparat posiada nową funkcję Gamma Display Assist, umożliwiającą kontrolowanie obrazu i sprawdzanie ostrości w czasie nagrywania z użyciem krzywej gamma S-Log. Ulepszona wersja funkcji Zebra pozwala na lepszą kontrolę naświetlenia. Dostępne są profile obrazu, a także funkcje kodu czasowego / bitów użytkownika — i wiele innych.]

{BIT|Wygodniejsza obsługa, lepsza ergonomia

{ITL|Aparat α6300 wyposażony jest w kontrastowy wizjer XGA OLED TruFinder o wysokiej rozdzielczości (2,4 miliona punktów), oferujący doskonałą widoczność całego kadru. Wyświetlacz może także pracować w nowym trybie, umożliwiającym wyświetlanie obrazu z szybkością 120 kl./s, dzięki czemu akcja wyświetlana jest płynnie, z bardzo małą ilością obrazów szczątkowych, a śledzenie filmowanego obiektu za pomocą wizjera Tru-finder okazuje się niezwykle proste.

Trzymany w ręku aparat α6300 sprawia wrażenie wyjątkowo trwałego i wytrzymałego dzięki solidnej obudowie ze stopu magnezu. Można go łatwo dostosować do niemal każdego stylu pracy i indywidualnych preferencji — pomaga w tym 9 programowalnych przycisków, do których można przypisać 64 różne funkcje. Aparat wyposażony jest w poziomicę cyfrową, ma także zwiększoną odporność na pył i wilgoć[xi], wzmocnione mocowanie obiektywu, a także nowy przycisk migawki i wygodniejsze w obsłudze pokrętło trybu pracy.

Nowy α6300 wyposażony jest także w technologie Wi-Fi i NFC i w pełni współpracuje z aplikacją Sony PlayMemories Mobile™, dostępną na urządzenia mobilne z systemem Android™ i iOS, a także ze stale rosnącą rodziną aplikacji Sony PlayMemories Camera Apps™, będących rozszerzeniem zestawu twórczych narzędzi. Aparat rozpoznaje kody QR, dzięki czemu łatwo można go połączyć także z urządzeniami, które nie są wyposażone w technologię NFC.

Aparat α6300 będzie dostępny w Europie od marca 2016 r., w cenie około 1 250 euro za sam korpus i 1 400 euro z obiektywem SELP1650. W kwietniu 2016 r. α6300 dostępny będzie także w zestawie z obiektywem SEL1670Z, w cenie około 2 250 euro.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm Instax Wide 400 - pierwszy od 10 lat nowy Instax na duże wkłady
Fujifilm Instax Wide 400 - pierwszy od 10 lat nowy Instax na duże wkłady
Fujifilm prezentuje współczesna odsłonę aparatu natychmiastowego na duże wkłady Instax Wide. Nowy Wide 400 to m.in. unowocześniony design, ulepszony pomiar ekspozycji i...
11
Pentax 17 - współczesny kompakt półklatkowy oficjalnie zaprezentowany
Pentax 17 - współczesny kompakt półklatkowy oficjalnie zaprezentowany
Po miesiącach zapowiedzi, Pentax zaprezentował wreszcie swój nowy aparat analogowy. Zgodnie z przewidywaniami jest to półklatkowy kompakt z...
9
Nikon Z6 III - uniwersalna pełna klatka najnowszej generacji
Nikon Z6 III - uniwersalna pełna klatka najnowszej generacji
Nikon odświeża wreszcie podstawową serię uniwersalnych pełnych klatek systemu Z. Nikon Z6 III wyprzedza konkurencję pierwszą na rynku częściowo warstwową matrycą i możliwością...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)