Odbicia światła w aparacie Nikon D750

0
Maciej Luśtyk
29 Grudzień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Od kilku tygodni w internecie pojawiały się informacje o nienaturalnym efekcie flary pojawiającym się podczas fotografowania niektórymi modelami aparatu Nikon D750. Znamy już przyczynę problemu. Sprawą zainteresował się też sam producent.
Anomalia objawia się w postaci nienaturalnie odciętej flary w górnej części kadru, podczas fotografowania pod pewnymi kątami. Wiele osób zastanawiało się co może być źródłem problemu. Pojawiały się tezy o nieszczelnym body lub złej współpracy z niektórymi obiektywami. Przyczyną problemu okazało się być jednak ułożenie czujników AF wewnątrz korpusu. W modelach, w których występuje problem, czujniki umieszczone są nieco płycej, przez co światło odbija się od maskującego je elementu. Przyczynę powstawania odblasków szczegółowo tłumaczy jeden z użytkowników forum nikoniarze.pl w wątku poświęconym problemowi.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Z kolei serwis imaging-resource.com opublikował szczegółowy test dokumentujący to w jakich okolicznościach występuje wspomiany problem. Znajdziemy tam również porównianie z innymi aparatami gdyż, jak się okazuje, przypadek aparatu Nikon D750 nie jest zupełnie odosobniony.

W sprawie odblasków głos zabrał również producent aparatu. Nikon poinformował, że aktualnie szuka sposobu mającego na celu rozwiązanie występującego problemu. Producent obiecuje udostępnienie dalszych informacji najszybciej, jak to będzie możliwe.

Pomóc powinno obniżenie pozycji czujników i ponowna kalibracja systemu AF, nie wiemy jednak na ile jest to możliwe w przypadku modelu D750. Nie wiemy też czy ewentualne naprawy będą objęte gwarancją producenta. O rozwoju sytuacji będziemy Was na bieżąco informować na łamach naszego serwisu.

Poniżej prezentujemy film Tomasza Piotrowskiego z forum nikoniarze.pl obrazujący powstawanie niechcianego odblasku.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
6
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)