Odbicia światła w aparacie Nikon D750

0

Autor: Maciej Luśtyk

29 Grudzień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Od kilku tygodni w internecie pojawiały się informacje o nienaturalnym efekcie flary pojawiającym się podczas fotografowania niektórymi modelami aparatu Nikon D750. Znamy już przyczynę problemu. Sprawą zainteresował się też sam producent.

Anomalia objawia się w postaci nienaturalnie odciętej flary w górnej części kadru, podczas fotografowania pod pewnymi kątami. Wiele osób zastanawiało się co może być źródłem problemu. Pojawiały się tezy o nieszczelnym body lub złej współpracy z niektórymi obiektywami. Przyczyną problemu okazało się być jednak ułożenie czujników AF wewnątrz korpusu. W modelach, w których występuje problem, czujniki umieszczone są nieco płycej, przez co światło odbija się od maskującego je elementu. Przyczynę powstawania odblasków szczegółowo tłumaczy jeden z użytkowników forum nikoniarze.pl w wątku poświęconym problemowi.

Z kolei serwis imaging-resource.com opublikował szczegółowy test dokumentujący to w jakich okolicznościach występuje wspomiany problem. Znajdziemy tam również porównianie z innymi aparatami gdyż, jak się okazuje, przypadek aparatu Nikon D750 nie jest zupełnie odosobniony.

W sprawie odblasków głos zabrał również producent aparatu. Nikon poinformował, że aktualnie szuka sposobu mającego na celu rozwiązanie występującego problemu. Producent obiecuje udostępnienie dalszych informacji najszybciej, jak to będzie możliwe.

Pomóc powinno obniżenie pozycji czujników i ponowna kalibracja systemu AF, nie wiemy jednak na ile jest to możliwe w przypadku modelu D750. Nie wiemy też czy ewentualne naprawy będą objęte gwarancją producenta. O rozwoju sytuacji będziemy Was na bieżąco informować na łamach naszego serwisu.

Poniżej prezentujemy film Tomasza Piotrowskiego z forum nikoniarze.pl obrazujący powstawanie niechcianego odblasku.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa
Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax szykuje się na premierę kolejnej odsłony ich popularnej serii. Czy w 2020 roku lustro i to...
57
9
Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem
Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem
Jak tłumaczy producent, inspiracją do stworzenia tej unikalnej konstrukcji, była historia fotografa wojennego, któremu Leica mogła uratować życie.
8
0
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
Większa matryca, szerszy obiektyw i sporo innych udoskonaleń. DJI zaprezentowało drugą generację kieszonkowego gimbala z wbudowaną kamerą.
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)