Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Printsnap - oryginalne podejście do fotografii natychmiastowej

0

Autor: Maciej Luśtyk

19 Grudzień 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Printsnap to projekt aparatu umożliwiającego natychmiastowe wydrukowanie zrobionych zdjęć. Twórcy w dość wyjątkowy sposób podeszli do tematu odbitek. Mianowicie obraz drukowany jest na papierze paragonowym.

Głównym założeniem projektantów było obniżenie kosztów fotografii natychmiastowej. Po zamknięciu fabryk Polaroida, produkcją papieru dla tego typu fotografii zajęły się mniejsze firmy, a sam rynek pozostaje w niszy, czego efektem są wysokie ceny materiałów. Technologia użyta w aparacie Printsnap umożliwi wykonanie około tysiąca wydruków w cenie 1 odbitki z Polaroida. Wydrukowanie jednego zdjęcia ma kosztować jedynie 0.003 dolara.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Projekt przedstawiany jest także jako swego rodzaju powrót do korzeni fotografii natychmiastowej. Brak jakiejkolwiek możliwości cyfrowego zapisu zdjęcia, dzielenia się nim poprzez media społecznościowe przewrotnie przedstawiany jest jako zaleta urządzenia. Zamiast wyszukanych filtrów, twórcy proponują własnoręczne kolorowanie zdjęć.

W aparacie zmieści się 15-metrowa rolka papieru paragonowego, co umożliwić ma zrobienie około 150 zdjęć. Rozdzielczość aparatu to jedynie 640x384, ale w przypadku monochromatycznych zdjęć drukowanych za pomocą technologii z kas fiskalnych, powinno być to aż nadto. Nie wiadomo jeszcze ile aparat będzie kosztował.

Na razie projekt jest ciągle we wstępnej fazie rozwoju, jednak prezentuje się bardzo ciekawie. Z pewnością wiele osób chętnie wróciłoby do bardziej tradycyjnej formy dzielenia się zdjęciami. Tym bardziej, że w tym przypadku mamy do czynienia z czymś naprawdę oryginalnym. Jedyne co niepokoi to kwestia blaknięcia wydruków na papierze paragonowym, jednak zdjęcia robione za pomocą Printsnapa z założenia mają być nietrwałe. Jesteśmy ciekawi jak projekt się rozwinie. Niedługo powinna ruszyć kampania projektu w serwisie Kickstarter. Osoby zainteresowane aparatem mogą też zapisać się do newslettera na stronie projektu.

Poniżej przedstawiamy filmik obrazujący działanie urządzenia:

Więcej informacji znajdziemy na stronie projektu Printsnap.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
0
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
24
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)