Camera Restricta - aparat, który nie pozwoli na zrobienie zdjęć w zbyt często fotografowanych miejscach

Camera Restricta - aparat, który nie pozwoli na zrobienie zdjęć w zbyt często fotografowanych miejscach
Jeśli będąc na wakacjach nie chcecie powielać kadrów wykonanych już tysiące razy przez inne osoby, warto zainteresować się projektem Camera Restricta, zakładającego stworzenie aparatu, który na podstawie danych GPS uniemożliwiałby nam robienie zdjęć w miejscach, które są zbyt często fotografowane.
Camera Restricta to prototyp aparatu projektu niemieckiego artysty i designera, Phillipa Schmitta, który chciałby uporać się z problemem nadmiaru takich samych zdjęć, które codziennie zalewają serwisy internetowe. Za pomocą anteny GPS i łączności Wi-Fi, aparat przeszukuje popularne serwisy fotograficzne typu Flickr czy Panoramio w poszukiwaniu kadrów, które zostały wykonane w pobliżu. Jeśli w promieniu 35 m od aparatu zostało zrobionych zbyt dużo zdjęć, urządzenie zablokuje migawkę, uniemożliwiając nam wykonanie fotografii.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
Cały projekt należy traktować bardziej jako artystyczną ciekawostkę niż urządzenie, które kiedykolwiek może pojawić się w sprzedaży, niemniej jednak nie jest powiedziane, że nie znalazłyby się osoby, które byłyby chętne wesprzeć podobne założenie za pośrednictwem serwisów typu Kickstarter czy Indiegogo.

Dla twórcy, ważniejsze od samego aparatu wydaję się być zresztą to w jaki sposób taki aparat wpłynąłby na sposób wykonywania przez nas zdjęć. “Skutkiem ubocznym wprowadzonych ograniczeń byłyby nowe doznania, jak dreszczyk emocji towarzyszący wykonywaniu pierwszego, bądź ostatniego zdjęcia w danej lokacji” - mówi autor projektu, Phillip Schmitt.

Oczywiście jakość naszych zdjęć w żadnym stopniu nie zależy od miejsca, w którym się znajdujemy, niemniej jednak obserwując popularyzowany przez smartfony trend fotografowania wszystkiego i wszędzie, jesteśmy przekonani, że wielu osobom dobrze zrobiłoby nałożenie opisanych ograniczeń.Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie phillipschmitt.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0