Camera Restricta - aparat, który nie pozwoli na zrobienie zdjęć w zbyt często fotografowanych miejscach

0

Autor: Maciej Luśtyk

10 Wrzesień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Jeśli będąc na wakacjach nie chcecie powielać kadrów wykonanych już tysiące razy przez inne osoby, warto zainteresować się projektem Camera Restricta, zakładającego stworzenie aparatu, który na podstawie danych GPS uniemożliwiałby nam robienie zdjęć w miejscach, które są zbyt często fotografowane.

Camera Restricta to prototyp aparatu projektu niemieckiego artysty i designera, Phillipa Schmitta, który chciałby uporać się z problemem nadmiaru takich samych zdjęć, które codziennie zalewają serwisy internetowe. Za pomocą anteny GPS i łączności Wi-Fi, aparat przeszukuje popularne serwisy fotograficzne typu Flickr czy Panoramio w poszukiwaniu kadrów, które zostały wykonane w pobliżu. Jeśli w promieniu 35 m od aparatu zostało zrobionych zbyt dużo zdjęć, urządzenie zablokuje migawkę, uniemożliwiając nam wykonanie fotografii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Cały projekt należy traktować bardziej jako artystyczną ciekawostkę niż urządzenie, które kiedykolwiek może pojawić się w sprzedaży, niemniej jednak nie jest powiedziane, że nie znalazłyby się osoby, które byłyby chętne wesprzeć podobne założenie za pośrednictwem serwisów typu Kickstarter czy Indiegogo.

Dla twórcy, ważniejsze od samego aparatu wydaję się być zresztą to w jaki sposób taki aparat wpłynąłby na sposób wykonywania przez nas zdjęć. “Skutkiem ubocznym wprowadzonych ograniczeń byłyby nowe doznania, jak dreszczyk emocji towarzyszący wykonywaniu pierwszego, bądź ostatniego zdjęcia w danej lokacji” - mówi autor projektu, Phillip Schmitt.

Oczywiście jakość naszych zdjęć w żadnym stopniu nie zależy od miejsca, w którym się znajdujemy, niemniej jednak obserwując popularyzowany przez smartfony trend fotografowania wszystkiego i wszędzie, jesteśmy przekonani, że wielu osobom dobrze zrobiłoby nałożenie opisanych ograniczeń.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie phillipschmitt.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
Większa matryca, szerszy obiektyw i sporo innych udoskonaleń. DJI zaprezentowało drugą generację kieszonkowego gimbala z wbudowaną kamerą.
4
0
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
20
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Po dwóch latach od prezentacji prototypów, na rynek trafia w końcu oryginalny aparat Canona, pełniący rolę cyfrowej lunety. Pod względem jakości zapewne nie zaoferuje...
16
0
Powiązane artykuły