Pentax O-GPS1 - geotagowanie i łatwiejsza astrofotografia

Pentax zaprezentował pierwszy systemowy odbiornik GPS. O-GPS1, jak każde urządzenie tego typu, geotaguje zdjęcia - ale to nie wszystko. Poza tym może służyć jako prosta nawigacja, spełnia rolę elektronicznego kompasu, a także ma funkcję "astrotracer" ułatwiającą wykonywanie astrofotografii.

Pentax O-GPS1 to systemowy odbiornik GPS zakładany na gorącą stopkę cyfrowych lustrzanek tego producenta (na tę chwilę jest kompatybilny z modelami K-5, K-r oraz 645D). Urządzenie zapisuje dane (długość i szerokość geograficzną, wysokość, kierunek i czas) w standardzie WGS84 i robi to co sekundę. Producent deklaruje, że tzw. "zimny start" trwa około 40 sekund, natomiast "ciepłe" uruchomienie zajmuje 5 sekund. O-GPS1 jest zasilany jedną baterią AAA, która pozwala na pracę przez nawet 12 godzin (z baterią litową). Na tych informacjach z reguły kończymy opisy odbiorników GPS, ale w przypadku tego modelu jest inaczej - wszystko za sprawą kilku unikalnych funkcji.


Pierwsza z nich nazywa się {ITL|Astrotracer i służy do śledzenia i fotografowania ciał niebieskich. Do jej działania niezbędny jest odbiornik GPS zamontowany na aparacie i... system stabilizacji matrycy. Aparat oblicza ruch gwiazd, planet i innych obiektów, a następnie w odpowiedni sposób przesuwa matrycę aparatu. Dzięki temu nawet podczas dłuższych ekspozycji gwiazdy są rejestrowane jako punkty, a nie smugi. Poza tym GPS Pentaksa spełnia funkcję prostej nawigacji - wskazuje dane lokalizacyjne docelowego miejsca (można je wprowadzić z komputera lub ze zdjęcia). O-GPS1 jest uszczelniony, dzięki czemu można go używać w trakcie opadów deszczu. Do sklepów trafi w połowie czerwca. Na razie nie znamy jego ceny.]
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
2
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4