Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pentax O-GPS1 - geotagowanie i łatwiejsza astrofotografia

0

Autor: Michal Grzegorczyk

2 Czerwiec 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Pentax zaprezentował pierwszy systemowy odbiornik GPS. O-GPS1, jak każde urządzenie tego typu, geotaguje zdjęcia - ale to nie wszystko. Poza tym może służyć jako prosta nawigacja, spełnia rolę elektronicznego kompasu, a także ma funkcję "astrotracer" ułatwiającą wykonywanie astrofotografii.

Pentax O-GPS1 to systemowy odbiornik GPS zakładany na gorącą stopkę cyfrowych lustrzanek tego producenta (na tę chwilę jest kompatybilny z modelami K-5, K-r oraz 645D). Urządzenie zapisuje dane (długość i szerokość geograficzną, wysokość, kierunek i czas) w standardzie WGS84 i robi to co sekundę. Producent deklaruje, że tzw. "zimny start" trwa około 40 sekund, natomiast "ciepłe" uruchomienie zajmuje 5 sekund. O-GPS1 jest zasilany jedną baterią AAA, która pozwala na pracę przez nawet 12 godzin (z baterią litową). Na tych informacjach z reguły kończymy opisy odbiorników GPS, ale w przypadku tego modelu jest inaczej - wszystko za sprawą kilku unikalnych funkcji.

Pierwsza z nich nazywa się {ITL|Astrotracer i służy do śledzenia i fotografowania ciał niebieskich. Do jej działania niezbędny jest odbiornik GPS zamontowany na aparacie i... system stabilizacji matrycy. Aparat oblicza ruch gwiazd, planet i innych obiektów, a następnie w odpowiedni sposób przesuwa matrycę aparatu. Dzięki temu nawet podczas dłuższych ekspozycji gwiazdy są rejestrowane jako punkty, a nie smugi. Poza tym GPS Pentaksa spełnia funkcję prostej nawigacji - wskazuje dane lokalizacyjne docelowego miejsca (można je wprowadzić z komputera lub ze zdjęcia). O-GPS1 jest uszczelniony, dzięki czemu można go używać w trakcie opadów deszczu. Do sklepów trafi w połowie czerwca. Na razie nie znamy jego ceny.]

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox LED1000 II - wysokiej jakości filmowe oświetlacze o dużej mocy
Godox LED1000 II - wysokiej jakości filmowe oświetlacze o dużej mocy
Godox wprowadza na polski rynek nowe wersje paneli LED 1000, wzbogacone m.in. o możliwość sterowania DMX. Dostępna jest wersja ze stałą temperaturą barwową 5600K...
0
0
Mocowane na magnes filtry Irix Magnetic Mount System do obiektywów filmowych
Mocowane na magnes filtry Irix Magnetic Mount System do obiektywów filmowych
Irix rozszerza system magnetycznych akcesoriów Magnetic Mount System o filtry do obiektywów filmowych.
0
0
Świetna promocja na gimbale Gudsen Moza - nawet 400 zł taniej
Świetna promocja na gimbale Gudsen Moza - nawet 400 zł taniej
Gimbale Moza to atrakcyjna i niedroga alternatywa dla modeli DJI, Zhiyun czy FeiyuTech. Do końca roku kupicie je w rekordowo niskich cenach.
32
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)