Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

PhotoTrackr Plus RT90 - test

PhotoTrackr Plus RT90 to odbiornik GPS stworzony z myślą o amatorskich lustrzankach Nikona. Zapraszamy do lektury krótkiego testu opisującego działanie tego urządzenia.
0

Autor: Michal Grzegorczyk

11 Luty 2011
Artykuł na: 6-9 minut

Wstęp

Firma GiSTEQ to amerykański producent urządzeń lokalizacyjnych wykorzystujących system GPS (Global Positioning System). Produkty GiSTEQ gościły na naszych łamach za sprawą serii PhotoTrackr - niewielkich odbiorników stworzonych z myślą o fotografach chcących geotagować swoje zdjęcia. Naszą uwagę zwrócił szczególnie model PhotoTrackr Plus, który najpierw pojawił się się w wersji RT10 z 10-pinowym złączem Nikona (kompatybilnym z lustrzankami Nikon D200, D300, D300s, D700, D2X, D2Xs, D2Hs, D3, D3X, D3s i Fujifilm S5Pro), a następnie w wersji RT90 przeznaczonej dla amatorskich korpusów (Nikon D90, D3100, D5000 oraz D7000). Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu ostatniemu.

Konstrukcja i wykonanie

PhotoTrackr Plus RT90 to w rzeczywistości dwa urządzenia: właściwy odbiornik GPS oraz przekażnik Bluetooth wpinany w gniazdo aparatu. Poza tym w pudełku znajduje się pokrowiec na odbiornik, gumowa zaślepka (do modelu D90), ładowarka do gniazdka zapalniczki samochodowej oraz ładowarka sieciowa. W wersji, którą otrzymaliśmy do testów wtyczka miała kształt amerykański, ale nie był to duży problem - do ładowania odbiornika GPS służy gniazdo mini USB, można więc użyć kabla USB (ładować z komputera), ładowarki telefonu komórkowego czy innego urządzenia korzystającego z tego standardu.

Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem jest GPS wbudowany w aparat. Niestety, ciągle nie jest to zbyt popularna funkcja (na razie dostępna jedynie w niektórych kompaktach). Nabywcy PhotoTrackr Plus nie będą jednak mieli zbyt wielu powodów do narzekania na komfort używania. Odbiornik mierzy 7,6 x 4,6 x 2 centymetry, natomiast przekaźnik Bluetooth wpinany w korpus 2,6 x 1,6 x 1,2 centymetra.

Nie można mieć żadnych zastrzeżeń do jakości wykonania. Urządzenia zostały wykonane z twardego plastiku, są zwarte, nie mają żadnych wystających części. Na odbiorniku znajduje się jedynie włącznik/wyłącznik, wspomniane gniazdo mini USB oraz zestaw diod informujących o stanie naładowania baterii, odbiorze danych z satelitów i komunikacji Bluetooth. Na przekaźniku Bluetooth nie ma natomiast żadnych przełączników czy przycisków. Przekaźnik trzyma się mocno aparatu i przez cały okres używania nie miał tendencji do wypadania. Nieco drażni odstająca klapka, która normalnie zasłania gniazdo GPS - na szczęście jest gumowa i nie ma raczej możliwości jej wyłamania.

Ważnym i przydatnym elementem zestawu jest pokrowiec ułatwiający przenoszenie odbiornika. Futerał zamykany na rzep ściśle przylega do urządzenia, a szeroka szlufka (z podwójnym zabezpieczeniem rzepowym) umożliwia bezpieczne przytroczenie go do plecaka, torby, ubrania czy nawet paska aparatu.

Tak przymocowany odbiornik może być wygodnie i bezpiecznie przenoszony bez obaw, że odpadnie przy zdejmowaniu czy wypakowywaniu plecaka.

Poprzednia

1

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. II
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. II
W pierwszej części testu szczegółowo omówiliśmy budowę, konfigurację i filozofię pracy z tą miniaturową konsolą. Teraz trafiła w ręce zawodowca. Fotograf komercyjny...
2
0
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. I
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. I
Kiedy myślimy o konsoli Loupedeck, zazwyczaj pojawiają się dwa pytania: Jak to działa? I czy faktycznie pozwoli zaoszczędzić czas przy żmudnej postprodukcji? W tej...
14
0
WD My Passport SSD (2020) - test dysku przenośnego
WD My Passport SSD (2020) - test dysku przenośnego
Najnowszy dysk Western Digital ma oferować rekordowy w serii My Passport przesył sięgający nawet 1000 Mb/s. Czy to faktycznie „paszport” do wydajnej edycji prosto z...
4
0