Konost FF - pełna klatka z cyfrowym dalmierzem

Konost FF - pełna klatka z cyfrowym dalmierzem
W internecie pojawiła się niedawno strona projektu dalmierzowego aparatu cyfrowego z wymiennymi obiektywami, o nazwie Konost. Twórcy pragną połączyć jakość oferowaną przez pełnoklatkową matrycę z prostą ergonomią dawnych aparatów analogowych. Aparat ma cechować się zupełnie nowym, cyfrowym systemem dalmierza.
Aparat Konost FF ma posiadać 20-megapikselową matrycę o rozmiarze 36 mm x 24 mm i umożliwiać robienie zdjęć RAW i JPEG w maksymalnej rozdzielczości 5120 x 3840 pikseli. Twórcy pragną zapewnić jak najbardziej „analogowe” wrażenia z pracy z aparatem, dlatego większość parametrów ekspozycji będziemy musieli ustawić manualnie. Jedynym udogodnieniem będzie tryb preselekcji przysłony. Aparat ma umożliwiać fotografowanie w zakresie ISO100 - 6400, z czasami naświetlania w przedziale 1/4000 - 1 s. Całość zamknięta w aluminiowym body z gorącą stopką, wejściem na karty SD i mocowaniem na obiektywy M.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)
Konost ma wyróżniać się nowym, kompletnie cyfrowym systemem dalmierza. Zamiast układu luster i soczewek zastosowana ma zostać druga matryca, z której obraz będzie wyświetlany w celowniku optycznym i na ekranie LCD, co pozwoli na dokładne ustawienie ostrości. Zabieg ten ma ograniczyć koszty konstrukcji i sprawić, że aparat będzie dostępny dla szerokiego grona odbiorców.

Firma ma w planach również wypuszczenie modeli Konost AP z matrycą APS-C i Konost Junior z 1-calową matrycą CMOS i na stałe zamontowanym obiektywem 35 mm f/2.0. Ostatni model ma umożliwiać wykonywanie zdjęć jedynie w formacie JPEG.

Na razie projekt aparatu jest na etapie rozwoju i pozyskiwania funduszy, niemniej jednak już cieszy się sporym zainteresowaniem. W obecnych czasach gdy wszyscy chcą być „vintage”, tego typu aparaty z pewnością znajdą swoją niszę, a jeżeli okaże się, że oferują wysoką jakość w przyzwoitej cenie, mogą stać się ciekawą konkurencją dla aparatów Leici. Pierwsze aparaty Konost mają pojawić się na rynku na początku 2016 roku.

Więcej informacji znajdziemy na stronie konost.com

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0