Konost FF - pełna klatka z cyfrowym dalmierzem

0
Maciej Luśtyk
24 Luty 2015
Artykuł na: 4-5 minut
W internecie pojawiła się niedawno strona projektu dalmierzowego aparatu cyfrowego z wymiennymi obiektywami, o nazwie Konost. Twórcy pragną połączyć jakość oferowaną przez pełnoklatkową matrycę z prostą ergonomią dawnych aparatów analogowych. Aparat ma cechować się zupełnie nowym, cyfrowym systemem dalmierza.
Aparat Konost FF ma posiadać 20-megapikselową matrycę o rozmiarze 36 mm x 24 mm i umożliwiać robienie zdjęć RAW i JPEG w maksymalnej rozdzielczości 5120 x 3840 pikseli. Twórcy pragną zapewnić jak najbardziej „analogowe” wrażenia z pracy z aparatem, dlatego większość parametrów ekspozycji będziemy musieli ustawić manualnie. Jedynym udogodnieniem będzie tryb preselekcji przysłony. Aparat ma umożliwiać fotografowanie w zakresie ISO100 - 6400, z czasami naświetlania w przedziale 1/4000 - 1 s. Całość zamknięta w aluminiowym body z gorącą stopką, wejściem na karty SD i mocowaniem na obiektywy M.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Konost ma wyróżniać się nowym, kompletnie cyfrowym systemem dalmierza. Zamiast układu luster i soczewek zastosowana ma zostać druga matryca, z której obraz będzie wyświetlany w celowniku optycznym i na ekranie LCD, co pozwoli na dokładne ustawienie ostrości. Zabieg ten ma ograniczyć koszty konstrukcji i sprawić, że aparat będzie dostępny dla szerokiego grona odbiorców.

Firma ma w planach również wypuszczenie modeli Konost AP z matrycą APS-C i Konost Junior z 1-calową matrycą CMOS i na stałe zamontowanym obiektywem 35 mm f/2.0. Ostatni model ma umożliwiać wykonywanie zdjęć jedynie w formacie JPEG.

Na razie projekt aparatu jest na etapie rozwoju i pozyskiwania funduszy, niemniej jednak już cieszy się sporym zainteresowaniem. W obecnych czasach gdy wszyscy chcą być „vintage”, tego typu aparaty z pewnością znajdą swoją niszę, a jeżeli okaże się, że oferują wysoką jakość w przyzwoitej cenie, mogą stać się ciekawą konkurencją dla aparatów Leici. Pierwsze aparaty Konost mają pojawić się na rynku na początku 2016 roku.

Więcej informacji znajdziemy na stronie konost.com

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły