Pełnoklatkowy Konost FF - prace nad cyfrowym dalmierzem wciąż trwają

Pełnoklatkowy Konost FF - prace nad cyfrowym dalmierzem wciąż trwają
Pamiętacie, jak na początku 2015 roku informowaliśmy o projekcie Konost FF - cyfrowym pełnoklatkowym dalmierzu z wymiennymi obiektywami? Okazuje się, że firma intensywnie pracuje i już niedługo możemy być świadkami ciekawej i - co ważniejsze - przystępnej cenowo konstrukcji.
Po raz pierwszy o projekcie Konost FF mogliśmy usłyszeć pod koniec lutego bieżącego roku. Wtedy też ukazały się pierwsze zdjęcia i specyfikacje prototypowego modelu, a konstruktorzy zapowiedzieli, że chcą połączyć jakość obrazu oferowaną przez pełnoklatkową matrycę z prostą ergonomią dawnych aparatów analogowych.

Konost FF ma posiadać 20-megapikselową matrycę o rozmiarze 36 mm x 24 mm i umożliwiać robienie zdjęć RAW i JPEG w maksymalnej rozdzielczości 5120 x 3840 pikseli. Twórcy pragną zapewnić jak najbardziej „analogowe” wrażenia z pracy z aparatem, dlatego większość parametrów ekspozycji będziemy musieli ustawić manualnie. Jedynym udogodnieniem ma być tryb preselekcji przysłony. Ponadto, aparat ma umożliwiać fotografowanie w zakresie ISO 100 - 6400, z czasami naświetlania w przedziale 1/4000 - 1 s. Dodatkowo konstrukcja będzie oferować gorącą stopkę, wejście na karty SD i mocowaniem na obiektywy M. Całość ma być zamknięta w aluminiowym body.Aparat ma także cechować się zupełnie nowym, cyfrowym systemem dalmierza. Zamiast skomplikowanego układu luster i soczewek ma być zastosowana druga matryca, z której obraz będzie wyświetlany w celowniku optycznym i na ekranie LCD. Pozwolić to ma na dokładne ustawienie ostrości. Co istotne, zabieg ten ma ograniczyć koszty konstrukcji i sprawić, że aparat będzie dostępny dla szerokiego grona odbiorców.

”Obecnie jesteśmy w bardzo zaawansowanej fazie. Pracujemy nad optymalną kalibracją pełnoklatkowego sensora, odpowiednią interakcją pomiędzy dalmierzem i wizjerem - w szczególności wyświetlaniem cyfrowych informacji - funkcjonalnością tarcz i przycisków, a także bardziej ergonomicznym korpusem aparatu.” - mówią przedstawiciele firmy Konost.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)
Na razie projekt jest na etapie rozwoju i pozyskiwania funduszy - Kickstarter będzie jedną z opcji. Niemniej jednak aparat już cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem są liczne zapytania publikowane na portalach społecznościowych. Jak zapewnia producent, w najbliższym czasie pojawi się więcej istotnych ogłoszeń, między innymi ma zostać zaprezentowany nowy wygląd korpusu. Firma planuje również wypuszczenie modeli Konost AP z matrycą APS-C i Konost Junior z 1-calową matrycą CMOS i na stałe zamontowanym obiektywem 35 mm f/2.0. Ostatni model ma umożliwiać wykonywanie zdjęć jedynie w formacie JPEG. Pełnoklatkowy Konost FF może zostać oficjalnie zaprezentowany już na początku 2016 roku.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie konost.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1