Pełnoklatkowy Konost FF - prace nad cyfrowym dalmierzem wciąż trwają

0
Michał Chrzanowski
9 Grudzień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Pamiętacie, jak na początku 2015 roku informowaliśmy o projekcie Konost FF - cyfrowym pełnoklatkowym dalmierzu z wymiennymi obiektywami? Okazuje się, że firma intensywnie pracuje i już niedługo możemy być świadkami ciekawej i - co ważniejsze - przystępnej cenowo konstrukcji.
Po raz pierwszy o projekcie Konost FF mogliśmy usłyszeć pod koniec lutego bieżącego roku. Wtedy też ukazały się pierwsze zdjęcia i specyfikacje prototypowego modelu, a konstruktorzy zapowiedzieli, że chcą połączyć jakość obrazu oferowaną przez pełnoklatkową matrycę z prostą ergonomią dawnych aparatów analogowych.

Konost FF ma posiadać 20-megapikselową matrycę o rozmiarze 36 mm x 24 mm i umożliwiać robienie zdjęć RAW i JPEG w maksymalnej rozdzielczości 5120 x 3840 pikseli. Twórcy pragną zapewnić jak najbardziej „analogowe” wrażenia z pracy z aparatem, dlatego większość parametrów ekspozycji będziemy musieli ustawić manualnie. Jedynym udogodnieniem ma być tryb preselekcji przysłony. Ponadto, aparat ma umożliwiać fotografowanie w zakresie ISO 100 - 6400, z czasami naświetlania w przedziale 1/4000 - 1 s. Dodatkowo konstrukcja będzie oferować gorącą stopkę, wejście na karty SD i mocowaniem na obiektywy M. Całość ma być zamknięta w aluminiowym body.Aparat ma także cechować się zupełnie nowym, cyfrowym systemem dalmierza. Zamiast skomplikowanego układu luster i soczewek ma być zastosowana druga matryca, z której obraz będzie wyświetlany w celowniku optycznym i na ekranie LCD. Pozwolić to ma na dokładne ustawienie ostrości. Co istotne, zabieg ten ma ograniczyć koszty konstrukcji i sprawić, że aparat będzie dostępny dla szerokiego grona odbiorców.

”Obecnie jesteśmy w bardzo zaawansowanej fazie. Pracujemy nad optymalną kalibracją pełnoklatkowego sensora, odpowiednią interakcją pomiędzy dalmierzem i wizjerem - w szczególności wyświetlaniem cyfrowych informacji - funkcjonalnością tarcz i przycisków, a także bardziej ergonomicznym korpusem aparatu.” - mówią przedstawiciele firmy Konost.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Na razie projekt jest na etapie rozwoju i pozyskiwania funduszy - Kickstarter będzie jedną z opcji. Niemniej jednak aparat już cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem są liczne zapytania publikowane na portalach społecznościowych. Jak zapewnia producent, w najbliższym czasie pojawi się więcej istotnych ogłoszeń, między innymi ma zostać zaprezentowany nowy wygląd korpusu. Firma planuje również wypuszczenie modeli Konost AP z matrycą APS-C i Konost Junior z 1-calową matrycą CMOS i na stałe zamontowanym obiektywem 35 mm f/2.0. Ostatni model ma umożliwiać wykonywanie zdjęć jedynie w formacie JPEG. Pełnoklatkowy Konost FF może zostać oficjalnie zaprezentowany już na początku 2016 roku.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie konost.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
10
11
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
15
1
Powiązane artykuły