To nie koniec niespodzianek. Dziś poznać mamy PIXII - zupełnie nowy aparat dalmierzowy

To nie koniec niespodzianek. Dziś poznać mamy PIXII - zupełnie nowy aparat dalmierzowy

#Photokina2018 Wczoraj, gdy wydawało się, że emocje związane z Photokiną powoli opadają, Zeiss zaprezentował swój wizjonerski pełnoklatkowy kompakt. To jednak nie koniec zaskoczeń. Już dziś zobaczyć mamy nowy aparat dalmierzowy z segmentu premium.

W internecie pojawiła się dziś tajemnicza strona pixii.fr, która zapowiada premierę nowego aparatu PIXII. Póki, co na jego temat nie ma żadnych oficjalnych informacji, ale bazując na plotkach i zarysie korpusu, możemy już wysnuć pierwsze wnioski.

Zdjęcia ujawnia nam konstrukcję dalmierzową, z wizjerem po lewej stronie i obiektywem Leica M. Będzie to więc najprawdopodobniej aparat systemowy. Czy to jednak po prostu zwykły konkurent dla aparatów Leiki?

Wczesny render aparatu

Dane udostępnione w serwisach plotkarskich ujawniają dość szczególną naturę aparatu. Wyszperany przez użytkowników plik PDF (producent poprosił nas o usunięcie linku) wskazuje, że prace nad aparatem trwają już od 2015 roku, a ideą stojącą za przedsięwzięciem jest chęć stworzenia “iPoda fotografii” - urządzenia, które oferowałoby wygodę pracy podobną do smartfonowej aplikacji.

Wczesne rendery ukazują dość prostą, manualną konstrukcję, bez monitora LCD, ale za to z ekranem pomocniczym, na którym wyświetlane są informacje na temat parametrów ekspozycji. Same zdjęcia miałyby być od razu, bezpośrednio wysyłane na smartfona tak, aby możliwe było się szybkie dzielenie nimi w internecie i obróbka na urządzeniach mobilnych.

Widać też, że aparat ma być pozycjonowany w segmencie premium, w przedziale cenowym 4-6 tys. euro. Model miałby być więc alternatywą dla produktów Leiki. Z opublikowanego dokumentu wynika też, że aparat pojawia się na rynku z pewnym opóźnieniem - aparat miał być już gotowy pod koniec 2017 roku, ale jak do tej pory na jego temat nie widzieliśmy żadnych informacji.

Czy dziś zobaczymy gotowy produkt czy będzie to jedynie zapowiedź powiązana z kampanią zbiórki społecznościowej? Tego na razie nie wiemy. Póki co, “Piksi” wygląda jedynie na sezonową ciekawostkę pokroju projektów Konost czy Relonch.

Więcej informacji o aparacie znajdziecie pod adresem pixii.fr.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
3
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4