Canon EOS-1D C - mistrz filmowania

0
Michal Grzegorczyk
12 Kwiecień 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Canon przedstawił nową profesjonalną lustrzankę EOS-1D C przeznaczoną do profesjonalnego filmowania. Aparat ma niemal identyczną specyfikację jak EOS 1D X, ale potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K, charakteryzuje się podpróbkowaniem kolorów 4:2:2, a także współpracuje z obiektywami EF Cinema.
Canon zaprezentował model EOS-1D C - najbardziej jak do tej pory zaawansowaną filmującą lustrzankę stworzoną z myślą o branży filmowej i telewizyjnej. EOS-1D C opiera się na zaprezentowanej kilka miesięcy temu lustrzance Canon EOS 1D X, choć oczywiście różni się od niej pod względem funkcji filmowych.


Nowy EOS-1D C przede wszystkim potrafi rejestrować wideo o rozdzielczości 4K (4096 x 2160) z wykorzystaniem 8-bitowej kompresji Motion JPEG z prędkością 24 kl/s i samplingiem kolorów 4:2:2. W rozdzielczości Full HD można rejestrować w formacie 1080/60p. Aparat może zapisywać materiał na kartach CF lub przesyłać go na zewnętrzne nagrywarki (nieskompresowany sygnał YCbCr 4:2:2).


Podczas rejestrowania 4K piksele są przycinane do obszaru równoważnego matrycy APS-H, co zapobiega konieczności skalowania obrazu, gwarantując maksymalną jakość. Ponadto funkcja przycinania Super 35mm podczas rejestrowania Full HD uwzględnia potrzeby filmowców, którzy zwykle pracują z głębią pola Super 35mm - czytamy w informacji prasowej.

Wśród zmian i modyfikacji względem bazowej wersji EOS-a 1D X Canon wymienia również lepsze odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez matrycę, co przekłada się na wyższą jakość podczas dłuższych nagrań. Cena aparatu Canon EOS-1D C wyniesie około 10 000 euro (polskiej ceny na razie nie znamy). Więcej informacji na temat tego aparatu można znaleźć w poniższej informacji prasowej:

Canon rozszerza system Cinema EOS prezentując lustrzankę cyfrową EOS-1D C z obsługą wideo 4K

Warszawa, 12 kwietnia 2012r. -
Firma Canon zapowiedziała dziś EOS-1D C, lustrzankę cyfrową przeznaczoną dla branży filmowej, telewizyjnej i produkcji materiałów wysokiej rozdzielczości. Kompaktowy i lekki aparat EOS-1D C, który zapewnia wysoką jakość wideo, dobre rezultaty w słabym świetle oraz zakres dynamiczny dorównujący błonie filmowej, obsługuje rejestrowanie obrazu wideo o rozdzielczości 4K (4096 x 2160) z samplingiem kolorów 4:2:2, oferując jeszcze większą swobodę twórczą zawodowym operatorom.

EOS-1D C, pierwsza lustrzanka cyfrowa tego rodzaju, oferuje unikatowy, przenośny pakiet zoptymalizowany pod kątem kręcenia filmów wysokiej jakości. Szeroka gama obsługiwanych rozdzielczości i częstotliwości rejestrowania klatek zapewnia kreatywną elastyczność. Wideo 4K jest nagrywane z wykorzystaniem 8-bitowej kompresji Motion JPEG przy 24 klatkach na sekundę (w trybie progresywnym), a wideo Full HD (1920 x 1080) można rejestrować nawet w formacie 1080/60p. Aparat obsługuje wewnętrzne nagrywanie na kartach CF we wszystkich rozdzielczościach aż do 4K, zapewniając niedoścignioną mobilność. Wideo może być przesyłane do zewnętrznych nagrywarek1 za pośrednictwem zintegrowanego złącza HDMI przy użyciu nieskompresowanego sygnału YCbCr 4:2:2.

EOS-1D C oferuje logarytmiczną korekcją gamma (Canon Log Gamma), która ułatwia rejestrowanie wideo wysokiej jakości o dużej tolerancji ekspozycji i zakresie dynamicznym. Funkcja ta jest idealna dla profesjonalnych twórców wideo, którzy chcą zachować jak największą ilość informacji bez tworzenia ogromnych plików. Oferuje zakres dynamiczny porównywalny z błoną filmową, minimalizując utratę szczegółów w światłach i cieniach, aby zapewnić większą swobodę korekcji barw podczas postprodukcji.

"EOS-1D C to znakomite uzupełnienie systemu Cinema EOS - powiedział Kieran Magee, dyrektor zarządzający, Professional Imaging, Canon Europe. - Od czasu wprowadzenia Cinema EOS słyszymy entuzjastyczne opinie profesjonalistów, którzy są podekscytowani jakością obrazu i swobodą twórczą oferowaną przez system. Nowy model EOS-1D C oferuje jeszcze więcej opcji kreatywnych. Jest to unikatowy aparat z obsługą rejestrowania wideo 4K i bardzo kompaktowym korpusem, którego można używać na wiele różnych sposobów. Niecierpliwie czekamy na profesjonalne rezultaty osiągane z jego pomocą".


Zaawansowane funkcje i kreatywna elastyczność
Aparat EOS-1D C wywodzi się z modelu EOS-1D X i zapewnia niezwykłą wszechstronność oraz jakość obrazu za sprawą pełnoklatkowej matrycy CMOS o rozdzielczości 18,1 megapiksela. Matryca jest zoptymalizowana pod kątem nagrywania wideo wysokiej jakości i umożliwia dopasowanie rozdzielczości obrazu do filmowanego obiektu albo żądanego formatu wyjściowego. Podczas rejestrowania 4K piksele są przycinane do obszaru równoważnego matrycy APS-H, co zapobiega konieczności skalowania obrazu, gwarantując maksymalną jakość. Ponadto funkcja przycinania Super 35mm podczas rejestrowania Full HD uwzględnia potrzeby filmowców, którzy zwykle pracują z głębią pola Super 35mm.

Matryca zapewnia doskonały obraz we wszystkich warunkach, oferując zaawansowane możliwości kreatywnego rozmywania i gromadzenia światła w połączeniu z obiektywami Canon EF Cinema. Jej rozmiar umożliwia profesjonalistom uzyskanie niezwykle małej głębi pola z estetycznym rozmyciem tła, a czułość do ISO 25 600 gwarantuje najwyższą jakość i ograniczone szumy przy słabym świetle.

Ponadto obsługa częstotliwości 24, 25, 30, 50 i 60p w rozdzielczości Full HD oferuje dodatkową elastyczność, spełniając potrzeby specjalistów z całej branży. Obsługa standardowych kodów czasowych i kodeków oraz wybór metod kompresji zapewnia zgodność z istniejącymi systemami przepływu pracy, ułatwiając edycję i korekcję barw natychmiast po zakończeniu filmowania.

EOS-1D C jest sprzedawany z unikatowym pakietem oprogramowania, m.in. aplikacją, która umożliwia wyświetlenie wideo 4K/Motion JPEG oraz Full HD/60p zarejestrowanego za pomocą aparatu na zewnętrznym monitorze2 bez utraty jakości obrazu. Pozwala też wyświetlać wideo nakręcone z wykorzystaniem funkcji Canon Log Gamma na monitorze ze standardową korekcją gamma.

Dodatkowe zaawansowane aplikacje, w tym Picture Style Editor i EOS Utility, umożliwiają regulowanie różnych ustawień aparatu z poziomu komputera. Procedury czasu rzeczywistego, takie jak edycja i rejestracja stylów obrazu lub sprawdzanie wyników na monitorze, można wykonywać wygodnie na planie zdjęciowym z wykorzystaniem komputera PC lub Mac, co pozwala szybko wprowadzać poprawki oraz usprawnić procesy filmowania i postprodukcji.


Obiektywy EF oraz EF Cinema - swoboda eksploracji
Jako część systemu EOS, aparat EOS- 1D C jest zgodny z ponad 60 obiektywami EF. Wszystkie one oferują wysoką rozdzielczość niezbędną do rejestrowania obrazu 4K. Seria obiektywów EF zapewnia niezrównaną swobodę twórczą dzięki długościom ogniskowej od 8 do 800 mm. Od czasu wprowadzania systemu EOS w 1987 r. wyprodukowano ponad 70 mln obiektywów EOS, co świadczy o ich niezrównanej jakości i popularności. W ramach systemu EOS Canon wprowadził też do sprzedaży linię obiektywów 4K EF Cinema, wykorzystując swoją unikatową, specjalistyczną wiedzę w celu stworzenia obiektywów zoptymalizowanych pod kątem rejestrowania wideo wysokiej jakości.

Canon EOS-1D C - specyfikacja techniczna:
{ITL|- Filmy 4K
- Rozdzielczość 1080p przy 50/60 klatkach na sekundę; Canon Log Gamma
- Nieskompresowane wyjście HDMI
- Pełnoklatkowa matryca CMOS 18 MP
- Do 12 zdjęć na sekundę; tryb 14 klatek na sekundę
- 61-punktowy system AF
- Zakres ISO: 100-25600
- Dwa procesory DIGIC 5+
- Ekran LCD Clear View II 8,1cm (3,2")
- Zgodność z obiektywami EF

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)