Przesuńcie się gimbale. Oto niedrogi steadicam do bezlusterkowców i lustrzanek

0

Autor: Maciej Luśtyk

24 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Gimbale to fantastyczne urządzenia, ale daleko im do wygody i skuteczności, jaką oferują profesjonalne filmowe stabilizatory. A co jeśli byśmy wam powiedzieli, że za cenę gimbala możecie kupić steadicama?

Gimbale z roku na rok stają się coraz doskonalszymi urządzeniami do stabilizacji niewielkich kamer i aparatów, ale jednak mają swoje wady. Przede wszystkim nawet siłacze będą odczuwać ból pleców i rąk po kilkugodzinnej sesji z gimbalem, co sprawia, że ich dłuższe używanie jest zwyczajnie mało wygodne. Po drugie gimbale nie stabilizują ruchu góra-dół, co utrudnia swobodne tworzenie dłuższych i bardziej dynamicznych ujęć podczas których musimy przemieszczać się z kamerą.

Remedium na te problemy są oczywiście profesjonalne steadicamy, który z odpowiednią uprzężą/kamizelką są w stanie odciążyć nasze ręce i plecy, a dodatkowo zaoferować większą swobodę pracy z kamerą. Problem w tym, że do niedawna były to akcesoria poza zasięgiem zwykłych śmiertelników.

CAME-TV Pro Camera Stabilizer Kit - steadicam za 3 tys. złotych 

Rynek się jednak szybko demokratyzuje i podobne konstrukcje zaczynają spływać także do segmentu, które w świecie filmu nazwalibyśmy amatorskimi, czyli do świata filmujących aparatów. Jedną z nich jest CAME-TV Pro Camera Stabilizer Kit czyli funkcjonalny stabilizator, przeznaczony do pracy ze sprzętem o wadze od 2 do 6 kg, lub od 6 do 12 kg (w zależności od wykorzystywanego ramienia).

Zestaw zawiera kamizelkę, ramię, uchwyt, odważniki i płytki do mocowania sprzętu i dodatkowych akcesoriów. Co najciekawsze, stabilizator Came-TV przy pomocy opcjonalnego adaptera pozwala także na zamocowanie do uchwytu gimbala Ronin RS2 i jego zasilanie, co znacznie zwiększy wachlarz naszych możliwości w zakresie pracy z kamerą i stabilizatorem.

Cena i dostępność

Najlepiej przy tym wszystkim prezentuje się cena zestawu. CAME-TV Pro Camera Stabilizer Kit kosztuje raptem 788 dolarów, czyli ok. 3 tys. złotych.

Póki co zestawów CAME-TV nie znajdziemy na polskim rynku, ale dostępne są u nas oferujące podobne możliwości (niestety bez mocowania gimbala) i w niektórych konfiguracjach nieco tańsze Flycamy.

Więcej informacji o sprzęcie Came-TV znajdziecie na stronie producenta.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Sony Airpeak S1 oficjalnie zaprezentowany - droższy od DJI Matrice, ale czy lepszy?
Sony Airpeak S1 oficjalnie zaprezentowany - droższy od DJI Matrice, ale czy lepszy?
Sony pokazało wreszcie w pełnej krasie swojego pierwszego drona, który będąc kierowanym do zaawansowanych filmowców ma być przy okazji najmniejszym dronem mogącym...
0
0
Nowy polski sklep internetowy Godox. Do 13 czerwca 7% zniżki
Nowy polski sklep internetowy Godox. Do 13 czerwca 7% zniżki
Godox zaktualizował sklep internetowy, żeby zakupy były wygodniejsze i szybsze. Towar wysyłany jest z magazynów w Polsce, a do połowy czerwca 2021 możemy liczyć na...
0
0
Huawei MateView - monitor 4K HDR do pracy z filmem, fotografią i grafiką. Ma ciekawe funkcje łączności
Huawei MateView - monitor 4K HDR do pracy z filmem, fotografią i grafiką. Ma ciekawe funkcje...
Huawei zaprezentował pierwsze monitory klasy premium. W śród nich model MateView, który oprócz niezłej specyfikacji oferuje możliwość synchronizacji ze smartfonami i...
0
2
Powiązane artykuły