Zhiyun Crane 2S - niewielki gimbal, który udźwignie nawet profesjonalną lustrzankę

Autor: Maciej Luśtyk

21 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowszy gimbal Zhiyun to połączenie niewielkich gabarytów, dużego udźwigu i możliwości podłączenia wielu akcesoriów, np. zdalnego podglądu i radiowego systemu follow focus.

Zhiyun aktualizuje jeden ze swoich najpopularniejszych ręcznych gimbali. Główne nowości modelu Zhiyun 2S to zwiększony udźwig, większa kompatybilność, lepsza ergonomia i wygodniejszy system mocowania sprzętu.

Bez problemu uniesie nawet Canona EOS-1DX lub Nikona D850

Choć swoją formą nie odbiega znacznie od poprzednika, Zhiyun Crane 2S pozwoli nam zamocować na sobie nawet profesjonalne lustrzanki pokroju Canona EOS-1D X Mark II, Nikona D850 czy pełnowymiarowe kamery BlackMagic. Co prawda na tę chwilę producent nie udostępnia jeszcze dokładnych danych na temat udźwigu, ale zapewnia, że nowe algorytmy pozwolą na skuteczne stabilizowanie i efektywną pracę nawet z tak dużymi korpusami.

Oprócz tego, otrzymujemy bardziej dopracowaną konstrukcję i ergonomię, z nowym, szybszym a zarazem bezpieczniejszym systemem mocowania sprzętu Flex Mount, większym ekranem i bardziej precyzyjnym pokrętłem follow focus. Wreszcie też wygodnie będziemy mogli przestawiać aparat do pozycji pionowej, a jednym z najciekawszych dodatków dla bardziej zaawansowanych twórców jest wyjście bezprzewodowego transmittera obrazu, co pozwolić ma na wygodny zdalny podgląd i powierzenie sterowania sterowania systemem follow focus drugiej osobie.

Mamy też dwa gwinty 1/4 cala na podłączenie dodatkowych akcesoriów, możliwość zamocowania gimbala do statywu a także system zasilania oparty o trzy standardowe akumulatorki 18650, które pozwolą na 12 godzin ciągłej pracy i umożliwią wygodną wymianę na inne w przypadku wyczerpania.

Crane 2S to także swoboda komponowania ujęć

Jeżeli zaś chodzi o same możliwości, otrzymujemy 6 trybów pracy: standardowe Pan, Follow i Lock oraz Full-Range POV, Vortex i Go, które pozwolą na tworzenie popularnych, bardziej skomplikowanych typów ujęć. Do tego oczywiście tryby panoramy czy filmów poklatkowych.

Sam gimbal jest też stosunkowo lekki (1,8 kg) i wyposażony został w doskonalszy system blokady osi, który zapewnić ma większe bezpieczeństwo podczas transportu. Szkoda jedynie, że gimbal nie oferuje ruchomego uchwytu, który wzorem modelu Crane 3 pozwoliłby na wygodniejsze trzymanie całej konstrukcji od góry, a w podstawowym zestawie nie znajdziemy modułu follow focus do mechanicznego sterowania pierścieniem ostrości lub zoomu obiektywów. Warto jednak mieć na uwadze, że gimbal oficjalnie wspiera wiele aparatów, w przypadku których pozwoli na elektroniczne sterowaniem zoomem, ostrością czy parametrami ekspozycji za pomocą wbudowanego pokrętła. Pełną listę kompatybilności znajdziecie tutaj.

Cena i dostępność

W podstawowej wersji za gimbal zapłacimy 600 dolarów. Wersja Combo, zawierająca dodatkowy statyw, zapasowe baterie i wysięgnik mocowany do gwintu statywowego wyceniono na 650 dolarów. Niebawem pojawić ma się także wersja Pro, która prawdopodobnie będzie oferować dodatkowo wspomniany napęd do mechanicznego sterowania ostrością. Jej cena nie została jednak jeszcze podana.

Na razie nie wiemy ile za poszczególne modele trzeba będzie zapłacić na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zhiyun-tech.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Na rynek wchodzą saszetki na ramię Wandrd X1
Na rynek wchodzą saszetki na ramię Wandrd X1
Seria "crossbody" od producenta toreb i plecaków dla fotografów to nowoczesne rozwiązanie dla tych, którzy szukają mobilnego centrum organizacji rzeczy osobistych. Saszetki Wandrd X1 to...
12
Comica CVM-VM30 - bezprzewodowy mikrofon typu shotgun
Comica CVM-VM30 - bezprzewodowy mikrofon typu shotgun
Comica VM30 to nowoczesny bezprzewodowy mikrofon bezprzewodowy, który sprawdzi się zarówno jako rejestrator nakamerowy, jak i wygodne rozwiązanie do rejestracji wywiadów, streamów czy...
6
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i kamer Sony E
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i...
Sony wprowadza urządzenie, które może okazać się zbawieniem w pracy fotoreporterów, dziennikarzy wideo i fotografów sportowych. Nadajnik PDT-FP1 pozwoli łatwo selekcjonować i wysyłać...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)