Zhiyun Crane 3 LAB i WeeBill LAB - stabilizatory, które na nowo definiować mają pracę z gimbalem

Autor: Maciej Luśtyk

20 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Gimbale to dziś dla większości filmujących już chleb powszedni, a z roku na rok na rynku pojawiają się coraz doskonalsze konstrukcje. Jak do tej pory trudno było jednak o produkt doskonały. O takie miano chcą powalczyć nowe flagowe urządzenia z oferty Zhiyun Tech.

Jeśli waszych filmowych serc nie zdołały podbić najnowsze ręczne gimbale DJI i Feiyu Tech, być może zrobią to nowe model Zhiyun Tech. Firma właśnie zaprezentowała najnowszą generację flagowego stabilizatora Crane. Model Zhiyun Crane 3 LAB to z pozoru odpowiedź na wszystkie zapotrzebowania filmowców.

Zhiyun Crane 3 LAB - furtka do świata zaawansowanej kinematografii

Przede wszystkim otrzymujemy zintegrowany system follow focus, który pozwoli nam wygodnie sterować pierścieniem ostrości i zmiany ogniskowej z poziomu uchwytu. Co ważne, otrzymujemy dwa osobne kontrolery co pozwoli na jednoczesne zoomowanie i przeostrzanie, a w efekcie na uzyskanie efektu dolly zoom. Tym samym Zhiyun staje się chyba jedynym producentem, który oferuje tak rozbudowane rozwiązanie w podstawowym zestawie, otwierając przed wieloma twórcami nowe możliwości.

Zupełnemu przeprojektowaniu uległa też budowa gimbala. Nowy, regulowany tylny uchwyt ułatwić ma filmowanie z trudniejszych perspektyw, natomiast uchwyt dolny możemy rozłożyć zamieniając go w statyw, który umożliwi wygodne i stabilne postawienie całej konstrukcji w miejscu. Otrzymujemy też usprawniony kontroler z możliwością sterowania podstawowymi parametrami ekspozycji i wyświetlacz, a tryby pracy gimbala możemy szybko regulować za pomocą fizycznych blokad poszczególnych osi. Już szybkie porównanie najnowszej konstrukcji z wcześniejszą wersją gimbala uświadomi nam z o ile bardziej zaawansowanym urządzeniem mamy do czynienia.

Nowy Zhiyun Crane to także system bezprzewodowej łączności, który pozwoli na wygodne sterowanie ustawieniami gimbala z poziomu smartfona i przesyłanie podglądu na żywo w jakości Full HD. Otrzymujemy tez oczywiście specjalny uchwyt na smartfona. Ruchami gimbala możemy też sterować zdalnie - przechylenie smartfona bezpośrednio przełoży się na ruch kamery. Aplikacja wspiera też tryby długich ekspozycji czy tworzenia filmów poklatkowych.

Crane 3 LAB otrzymał też nowe silniki, które pracują o 50% ciszej niż w poprzednim modelu i oferują dwa razy większy moment obrotowy, a w efekcie także szybkość reakcji. Zwiększył się także udźwig - teraz na gimbala zamocujemy sprzęt o wadze do 4,5 kg, a akumulator pozwoli na około 7,5 godziny ciągłej pracy. Możemy tez na bieżąco ładować go z powerbanków, za pomoca złącza USB.

Jak zapewnia producent, stabilizator kompatybilny jest z większością profesjonalnych aparatów i obiektywów filmowych, a jego konstrukcja została wykonana tak, by pomieścić jak największe konstrukcje. Niestety na tę chwilę nie wiemy jak ma się sprawa ze współpracą z kamerami pokroju Canon C200, Red Raven, Arri Alexa Mini czy Panasonic EVA1.

Zhiyun Crane WeeBill LAB - poręczny gimbal do mniejszych produkcji

 

Niedawno pokazany został także model WeeBill LAB, który pod wieloma względami nawiązuje do flagowca, choć pod względem ogólnych możliwości bardziej przypomina jego wcześniejszą generację. Otrzymujemy między innymi podobną konstrukcję uchwytu - odczepianą rączkę zamocujemy na dwa sposoby (w zależności od ujęć, jakie chcemy wykonać), a także przekształcimy ją w statyw. Mamy też system fizycznych blokad osi oraz moduł bezprzewodowego przesyłania wideo na smartfona i dotykowego oraz zdalnego sterowania ustawieniami gimbala.

Samo urządzenie zaprojektowane zostało jednak pod kątem mniejszych aparatów, a w szczególności bezlusterkowców. Jego maksymalny udźwig to 3 kg. Jest przy tym stosunkowo lekki lekki i kompaktowy (70 x 190 x 300 mm, 970 g), a dodatkowo oferuje tryb pracy PhoneGo Mode, w którym po wciśnięciu dedykowanego przycisku zostanie zwiększona wydajność gimabala tak, by był w stanie nadążyć nawet za bardzo dynamiczną akcją. Otrzymujemy też możliwość podłączeni opcjonalnego kontrolera follow focus oraz uchwytu na smartfona, a bateria pozwolić ma na około 10 godzin pracy.

Cena i dostępność

Zhiyun Crane 3 dostępny ma być w sprzedaży jeszcze w tym miesiącu, w cenie 899 dolarów (około 3400 zł). Na razie nie wiemy, kiedy pojawi się na polskim rynku, możemy się jednak spodziewać, że jego cena będzie nieco wyższa niż ta wynikająca z bezpośredniego przeliczenia waluty.

Model WeeBill jest już dostępny na rynku, w cenie 2799 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zhiyun-tech.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Konkurs i promocje na dymiarki PMI. Zrób zdjęcie z użyciem SmokeNINJA lub SmokeGENIE i zgarnij nagrody o wartości 10 tys. dolarów
Konkurs i promocje na dymiarki PMI. Zrób zdjęcie z użyciem SmokeNINJA lub SmokeGENIE i zgarnij...
Focus Nordic informuje o konkursie dla użytkowników dymiarek PMI. Na czas wydarzenia urządzenia SmokeNINJA i SmokeGENIE objęte zostały także specjalnymi promocjami.
5
Filtry Hoya ND 25% taniej do końca kwietnia
Filtry Hoya ND 25% taniej do końca kwietnia
Doskonała redukcja światła bez wpływu na kolory i ostrość - wysokiej jakości filtry Hoya ND dostępne w cenach niższych o 25% do końca kwietnia! 
4
Zhiyun Molus G300 - niewiarygodnie kompaktowy LED o mocy 300 W
Zhiyun Molus G300 - niewiarygodnie kompaktowy LED o mocy 300 W
Zhiyun robi to kolejny raz. Po modelach X100 i X60 przyszedł czas na światło większego kalibru (choć tylko w przenośni). Lampa Molus G300 oferuje diodę o mocy 300W, będąc jednocześnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)