Gudsen Moza AirCross 3 - nowy mistrz wagi lekkiej?

Autor: Maciej Luśtyk

12 Listopad 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Gudsen prezentuje kolejną generację cieszącego się dużą popularnością gimbala z serii Aircross. Nowy stabilizator Moza oferuje znacznie usprawnioną ergonomię, ale… traci pokrętło funkcyjne.

Gimbale Moza to zdecydowanie czarny koń rynku stabilizatorów. Choć mają swoje mankamenty, z generacji na generacje są coraz doskonalsze, a swoje funkcje oferują w cenie sporo niższej od podobnie wyposażonych modelu konkurencji. Jednym z najbardziej popularnych gimbali Moza był lekki model Aircross, który miał do zaoferowania szereg profesjonalnych rozwiązań przy wadze 1,5 kg i maksymalnym udźwigu 3,2 kg, co czyniło go doskonałym wyborem do pracy z bezlusterkowcami. Zwłaszcza, że jak na swoje możliwości stabilizuje naprawdę skutecznie.

Nowa konstrukcja pozwoli na dużo wygodniejszą pracę w różnych sytuacjach

Teraz producent aktualizuję lubianą serię o model Moza Aircross 3, którego główną cechą jest to, że podobnie jak najbardziej zaawansowane konstrukcje na rynku oferuje modułową konstrukcję, umożliwiającą przepięcie gripu i wygodniejszą pracę w podchwycie, co w wielu sytuacjach pozwoli uzyskać lepiej ustabilizowane ujęcia.

Do tego wzmocniona, w pełni metalowa konstrukcja, mocniejsze silniki, usprawniony interfejs, bateria pozwalająca na nawet 19 godzin pracy (z możliwością doładowywania podczas pracy) czy usprawniony tryb sportowy i nadal ten sam świetny udźwig 3,2 kg. Do tego wygodny system podwójnej szybkozłączki, umożliwiający wpinanie i wypinanie sprzętu bez konieczności ponownego stabilizowania, opcja manualnego, ręcznego pozycjonowania gimbala oraz nowe opcjonalne urządzenie Moza Intelligent Brick, które wyposażone w osobną kamerę pozwoli na automatyczne śledzenie obiektów czy sterowanie gestami.

Pojawia się także wsparcie dla nowszych aparatów i pracy z wysięgnikami Slypod, ale jednocześnie gimbal traci jedną ze swoich kluczowych funkcji

To wszystko oczywiście przy wsparciu wszelkiego rodzaju trybów kreatywnych typu incepcja, timelapse, FPV czy tryb sportowy oraz z możliwością podłączenia dodatkowych akcesoriów za pomocą dwóch zimnych stopek na bokach uchwytu. W końcu w gimbalach Moza pojawia się też wsparcie dla najnowszych bezlusterkowych pełnych klatek typu Canon EOS R5/R6 czy Nikon Z6/Z7 II (choć nadal brakuje paru modelu z oferty producentów), a urządzenie współpracuje także z oryginalnymi wysięgnikami/sliderami z serii Slypod.

Niestety nowy gimbal traci jedną z najciekawszych funkcji poprzedników, jakim było pokrętło funkcyjne, pozwalające np. na manualne sterowanie ostrością w przypadku wspieranych obiektywów, płynną kontrolę panningu czy też regulację ekspozycji czy przysłony. Oczywiście można polemizować, że w przypadku jednoosobowej pracy dosyć trudno jest jednocześnie skutecznie trzymać gimbal i obsługiwać pokrętło, ale jednak w niektórych sytuacjach było to bardzo przydatne rozwiązanie, pozwalające działać sprawnie tam, gdzie nie radziła sobie automatyka aparatu.

Cena i dostępność

Wygląda też na to, że Moza Aircross 3 będzie nieco droższy od swoich poprzedników. Za zestaw podstawowy zapłacimy 469 dolarów (ok. 1900 zł). W przypadku wariantu Professional Kit, wyposażonego dodatkowo w bezprzewodowy system Follow Focus (iFocus) będzie to już 649 dolarów (ok. 2630 zł), a w przypadku zestawu Master Kit (z urządzeniem Intelligent Brick) za gimbal zapłacimy 729 dolarów (ok. 3000 zł).

Dokładnych polskich cen na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie gudsen.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Profoto A2 - głowica oświetleniowa, którą zmieścisz w kieszeni
Profoto A2 - głowica oświetleniowa, którą zmieścisz w kieszeni
Profoto prezentuje najmniejszą głowice w swoim systemie. Lampa o mocy 100 Ws ma rozmiar puszki napoju i na jednym ładowaniu pozwoli wykonać do 400 błysków.
6
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox prezentuje nowe akcesorium, które zamieni lampy AD200 i AD200 Pro w lampę typu ring flash. To lżejsza alternatywa dla samodzielnej lampy AR400.
4
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
Nowe monitory BenQ oferują rozdzielczość 4K na dużych 27- i 32-calowych matrycach, zachowując przystępną cenę i oferując szereg funkcji dodatkowych.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)