Filtr lustrzany - przebłysk geniuszu czy najbardziej niepotrzebne akcesorium roku?

0

Autor: Maciej Luśtyk

26 Styczeń 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Reflective Filter to specjalny filtr polaryzacyjny, dzięki któremu fotografowane osoby będą mogły przejrzeć się w obiektywie fotografa. W tym szaleństwie jest metoda.

Za każdym razem, gdy myślimy, że w kwestii akcesoriów fotograficznych widzieliśmy już wszystko, na rynku pojawia się coś, co każe nam przecierać oczy ze zdumienia. Często są to rzeczy zupełnie absurdalne, rozwiązujące nieistniejące problemy, które jednak znajdują dla siebie niszę. Na pierwszy rzut oka właśnie tego typu akcesoriów wydają się być nowe filtry Reflective Filter, które właśnie zostały sfinansowane za pośrednictwem platformy Kickstarter.

Lusterko umieszczone centralnie na obiektywie pomóc ma vlogerom i początkującym modelom. Ale ma tez sporo wad

Czym więc jest Reflective Filter? To nic innego jak lustro weneckie nakręcane na obiektyw aparatu. W założeniu okazać ma się przydatne zwłaszcza dla vlogerów, którzy będą mogli widzieć siebie patrząc centralnie w obiektyw, a także dla modeli, którzy łatwo ocenią atrakcyjność swojej pozy.

Choć to wszystko wydaje się nieco na siłę usprawiedliwiać pomysł twórców, dla niektórych Reflective Filter może okazać się narzędziem rewolucyjnym, ze względu na czynnik psychologiczny. Ile razy ćwiczyliście jakąś wypowiedź lub pozę przed lustrem, będąc zachwyceni swoją prezencją, by później, stając przed aparatem (lub publicznością) czuć się jak przysłowiowy kołek? I właśnie ten problem chcą rozwiązać twórca nowego filtra, według którego możliwość przejrzenia się w obiektywie (a tym samym ocenienia swojego wyglądu w danej chwili) doda otuchy początkującym modelom i vlogerom.

Czy to rzeczywiście tak działa? Osobiście uważam, że niepewność przed aparatem czy kamerą bierze się w większości ze świadomości obserwowania przez innych a nie z tego, że nie możemy siebie w danej chwili zobaczyć. W końcu mamy w aparatach obracane ekrany i aparaty do selfie w smartfonach, a wiele osób i tak ma opory przed nagraniem Instagramowego „Stories” w miejscach publicznych. Do tego dochodzi problem tego, że aby rozwiązanie zadziałało, fotograf będzie musiał znajdować się naprawdę blisko modela, także argument z ocenianiem pozy przy szerszych portretach raczej upada.

Ale kto wie, być może lusterko rzeczywiście czyni cuda. Twórca zachęca nas dodatkowo faktem, że filtr działa jak mocny polaryzator, podbijając kontrast i błękit nieba na zdjęciach. Ma też oferować przyjemne dla oka efekty podczas pracy pod słońce. Filtr odbija jednak aż 87% światła, co znacznie obniży ekspozycję i w wielu sytuacjach zmusi nas do konieczności podbijania ISO.

Cena i dostępność

Możliwości nowego filtra możecie sprawdzić na własną rękę wspierając projekt w serwisie Kickstarter kwotą 50 dolarów. Do tego doliczcie jeszcze 25 dolarów za wysyłkę poza USA. Gotowy produkt powinniście otrzymać w czerwcu tego roku.

Na tę chwilę filtr dostępny jest jedynie w wariancie o średnicy 82 mm.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic przedstawia nową, znacznie udoskonaloną odsłonę swoich najlepszych mikroportów. System UwMic9s charakteryzuje się lżejsza obudową, dłuższym czasem pracy,...
0
0
Kwadratowe filtry Irix Edge kupisz teraz nawet 46% taniej
Kwadratowe filtry Irix Edge kupisz teraz nawet 46% taniej
Rusza duża promocja na filtry kwadratowe Irix Edge. Trzeba się jednak spieszyć, bo niższe ceny obowiązują tylko do 22 czerwca.
0
0
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Na rynku filmu debiutuje nowa propozycja twórców „analogowego” bloga Kosmo Foto. Tym razem równie ważne co sam film, jest jego opakowanie.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)