Dzięki tym zaślepkom gorącej stopki już nigdy nie zapomnisz, jaki film włożyłeś do swojego analoga

Dzięki tym zaślepkom gorącej stopki już nigdy nie zapomnisz, jaki film włożyłeś do swojego analoga

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zapomnieć, jaką czułość ISO ma film, który jakiś czas temu załadowałeś do swojego analoga? Jeśli tak, to tak proste rozwiązanie jak numeryczne zaślepki do gorącej stopki mogą być dla Ciebie pomocne.

Potrzeba jest matką wynalazków - to stare jak świat przysłowie do serca wziął sobie Guy Sie, fotograf i miłośnik analoga. Na codzień pracuje on na Leice M3, czyli w pełni manualnym aparacie dalmierzowym z lat pięćdziesiątych. Jednak w tym modelu pokrętło wskaźnika czułości filmu osiąga tylko ISO 200, czyli największą dostępną w tym czasie czułość. 

- Teraz przy kliszach sięgających ISO 3200 ta tarcza jest w zasadzie bezużyteczna, więc muszę pamiętać, jaki film ostatnio włożyłem do aparatu. Czy to była Delta 3200? Czy to był T-Max 100? A może Neopan 400? - powiedział Guy Sie. Postanowił więc opracować proste, ale wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie - wydrukowane w trójwymiarowej drukarce zaślepki gorącej stopki z naniesionymi czułościami ISO.

Jak sam podkreśla jest to banalny, ale mocno pomocny gadżet. Wystarczy załadować analoga filmem i wsunąć w gorącą stopkę zaślepkę z odpowiednią czułością ISO. - Już nigdy nie zapomnisz z jakiego materiału światłoczułego korzystasz - dodaje.

Projekt pokrywa zaślepki z oznaczeniem ISO 100, 125, 160, 200, 320, 400, 800, 1600 i 3200. Co więcej są one podniesione, dzięki czemu będziesz w stanie zakolorować cyfry. I tak na przykład te pomalowane na czarno mogą oznaczać film monochromatyczny, a te na biało kliszę kolorową. Projekty zaślepek ISO można pobrać ze strony www.thingiverse.com i samodzielnie wydrukować na drukarce 3D lub zamówić wykonanie poprzez serwis umożliwiający trójwymiarowy druk. 

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4