Velbon Chairpod - osobliwy statyw dla strudzonych fotografów. Genialny czy bezużyteczny?

Velbon Chairpod - osobliwy statyw dla strudzonych fotografów. Genialny czy bezużyteczny?

Myśleliśmy, że w kwestii statywów widzieliśmy już wszystko. Pomysłowość projektantów z firmy Velbon wydaje się jednak nie znać granic. Chairpod to statyw, który pełni również rolę… składanego krzesła turystycznego.

Jak donosi serwis DC Watch, już niebawem w świecie statywów pojawi się zupełnie nowa kategoria produktów. Velbon Chairpod, który trafić ma do sprzedaży pod koniec stycznia łączy w sobie bowiem funkcje statywu, monopoda i składanego krzesła. Pomysł doprawdy osobliwy i wywołujący skrajne reakcje. Jedni mówią o genialnym wynalazku inni nazywają go bezużytecznym akcesoriów, wytykając błędy konstrukcyjne.

Mimo wszystko, od strony technicznej, projekt prezentuje się całkiem ciekawie. Wysuwana kolumna centralna pozwoli ustawić aparat na wysokości do 117 centymetrów i oferuje głowicę kulową, a także specjalny uchwyt, który ułatwi operowanie konstrukcją w trybie monopoda, gdy krzesełko pozostaje złożone. Całość waży 1,5 kg i jest w stanie utrzymać 80-kilogramową osobę.

Choć całość wygląda dość dziwacznie, a ze względu na konieczność znalezienia równej powierzchni do ustawienia statywu wątpliwe jest, by z konstrukcji dało się wygodnie korzystać podczas wypraw terenowych, Chairpod może okazać się ciekawą propozycją na przykład dla osób relacjonujących wydarzenia sportowe, także filmowców. Prawdopodobnie znajdzie też nabywców wśród starszej części fotograficznej społeczności, do której też wydaje się być adresowany. Pozostaje jedynie pytanie o to, czy po zamocowaniu nieco cięższego sprzętu kolumna centralna nie będzie sprężynować - producent rekomenduje używanie sprzętu o wadze do 2 kg.

Cena i dostępność

Osobliwy statyw ukazać ma się na rynku japońskim jeszcze w styczniu, w cenie około 180 dolarów.  Na razie nie wiadomo czy produkt kiedykolwiek trafi do Europy. Czy miałby tu szansę na sukces?

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dc.watch.impress.co.jp.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8