Velbon Chairpod - osobliwy statyw dla strudzonych fotografów. Genialny czy bezużyteczny?

4
Maciej Luśtyk
22 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Myśleliśmy, że w kwestii statywów widzieliśmy już wszystko. Pomysłowość projektantów z firmy Velbon wydaje się jednak nie znać granic. Chairpod to statyw, który pełni również rolę… składanego krzesła turystycznego.

Jak donosi serwis DC Watch, już niebawem w świecie statywów pojawi się zupełnie nowa kategoria produktów. Velbon Chairpod, który trafić ma do sprzedaży pod koniec stycznia łączy w sobie bowiem funkcje statywu, monopoda i składanego krzesła. Pomysł doprawdy osobliwy i wywołujący skrajne reakcje. Jedni mówią o genialnym wynalazku inni nazywają go bezużytecznym akcesoriów, wytykając błędy konstrukcyjne.

Mimo wszystko, od strony technicznej, projekt prezentuje się całkiem ciekawie. Wysuwana kolumna centralna pozwoli ustawić aparat na wysokości do 117 centymetrów i oferuje głowicę kulową, a także specjalny uchwyt, który ułatwi operowanie konstrukcją w trybie monopoda, gdy krzesełko pozostaje złożone. Całość waży 1,5 kg i jest w stanie utrzymać 80-kilogramową osobę.

Choć całość wygląda dość dziwacznie, a ze względu na konieczność znalezienia równej powierzchni do ustawienia statywu wątpliwe jest, by z konstrukcji dało się wygodnie korzystać podczas wypraw terenowych, Chairpod może okazać się ciekawą propozycją na przykład dla osób relacjonujących wydarzenia sportowe, także filmowców. Prawdopodobnie znajdzie też nabywców wśród starszej części fotograficznej społeczności, do której też wydaje się być adresowany. Pozostaje jedynie pytanie o to, czy po zamocowaniu nieco cięższego sprzętu kolumna centralna nie będzie sprężynować - producent rekomenduje używanie sprzętu o wadze do 2 kg.

Cena i dostępność

Osobliwy statyw ukazać ma się na rynku japońskim jeszcze w styczniu, w cenie około 180 dolarów.  Na razie nie wiadomo czy produkt kiedykolwiek trafi do Europy. Czy miałby tu szansę na sukces?

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dc.watch.impress.co.jp.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Jak twierdzi producent, pokazy rok temu film monochromatyczny Berlin Kino B&W wyprzedał się na pniu. Dlatego Lomography postanowiło jeszcze go...
5
0
Microsoft Surface Pro 7, Surface Pro X i Surface Laptop 3 - nowa seria flagowych komputerów. Który dla fotografa?
Microsoft Surface Pro 7, Surface Pro X i Surface Laptop 3 - nowa seria flagowych komputerów. Który...
Microsoft zaprezentował właśnie najnowsze tablety i komputery z linii Surface. Czy to dobry wybór dla fotografa?
6
1
Fujifilm Instax Mini Link - nowa, bardziej kompaktowa i tańsza drukarka do instaksów
Fujifilm Instax Mini Link - nowa, bardziej kompaktowa i tańsza drukarka do instaksów
Fujifilm zaprezentowało nową drukarkę, która pozwoli przenieść zdjęcia ze smartfonów i aparatów na filmy analogowe Instax. Jest mniejsza, bardziej funkcjonalna i...
7
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)