Velbon Chairpod - osobliwy statyw dla strudzonych fotografów. Genialny czy bezużyteczny?

Velbon Chairpod - osobliwy statyw dla strudzonych fotografów. Genialny czy bezużyteczny?

Myśleliśmy, że w kwestii statywów widzieliśmy już wszystko. Pomysłowość projektantów z firmy Velbon wydaje się jednak nie znać granic. Chairpod to statyw, który pełni również rolę… składanego krzesła turystycznego.

Jak donosi serwis DC Watch, już niebawem w świecie statywów pojawi się zupełnie nowa kategoria produktów. Velbon Chairpod, który trafić ma do sprzedaży pod koniec stycznia łączy w sobie bowiem funkcje statywu, monopoda i składanego krzesła. Pomysł doprawdy osobliwy i wywołujący skrajne reakcje. Jedni mówią o genialnym wynalazku inni nazywają go bezużytecznym akcesoriów, wytykając błędy konstrukcyjne.

Mimo wszystko, od strony technicznej, projekt prezentuje się całkiem ciekawie. Wysuwana kolumna centralna pozwoli ustawić aparat na wysokości do 117 centymetrów i oferuje głowicę kulową, a także specjalny uchwyt, który ułatwi operowanie konstrukcją w trybie monopoda, gdy krzesełko pozostaje złożone. Całość waży 1,5 kg i jest w stanie utrzymać 80-kilogramową osobę.

Choć całość wygląda dość dziwacznie, a ze względu na konieczność znalezienia równej powierzchni do ustawienia statywu wątpliwe jest, by z konstrukcji dało się wygodnie korzystać podczas wypraw terenowych, Chairpod może okazać się ciekawą propozycją na przykład dla osób relacjonujących wydarzenia sportowe, także filmowców. Prawdopodobnie znajdzie też nabywców wśród starszej części fotograficznej społeczności, do której też wydaje się być adresowany. Pozostaje jedynie pytanie o to, czy po zamocowaniu nieco cięższego sprzętu kolumna centralna nie będzie sprężynować - producent rekomenduje używanie sprzętu o wadze do 2 kg.

Cena i dostępność

Osobliwy statyw ukazać ma się na rynku japońskim jeszcze w styczniu, w cenie około 180 dolarów.  Na razie nie wiadomo czy produkt kiedykolwiek trafi do Europy. Czy miałby tu szansę na sukces?

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dc.watch.impress.co.jp.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - test obiektywu
22 Lut 2019
Dziś sprawdzamy czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to pozycja, na którą czekali fotografowie systemu Sony E. Na papierze zoom ma wszystko, by nawiązać walkę z konkurencją, jednak jak wypada w praktyce?
0
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1