Velbon Chairpod - osobliwy statyw dla strudzonych fotografów. Genialny czy bezużyteczny?

4
Maciej Luśtyk
22 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Myśleliśmy, że w kwestii statywów widzieliśmy już wszystko. Pomysłowość projektantów z firmy Velbon wydaje się jednak nie znać granic. Chairpod to statyw, który pełni również rolę… składanego krzesła turystycznego.

Jak donosi serwis DC Watch, już niebawem w świecie statywów pojawi się zupełnie nowa kategoria produktów. Velbon Chairpod, który trafić ma do sprzedaży pod koniec stycznia łączy w sobie bowiem funkcje statywu, monopoda i składanego krzesła. Pomysł doprawdy osobliwy i wywołujący skrajne reakcje. Jedni mówią o genialnym wynalazku inni nazywają go bezużytecznym akcesoriów, wytykając błędy konstrukcyjne.

Mimo wszystko, od strony technicznej, projekt prezentuje się całkiem ciekawie. Wysuwana kolumna centralna pozwoli ustawić aparat na wysokości do 117 centymetrów i oferuje głowicę kulową, a także specjalny uchwyt, który ułatwi operowanie konstrukcją w trybie monopoda, gdy krzesełko pozostaje złożone. Całość waży 1,5 kg i jest w stanie utrzymać 80-kilogramową osobę.

Choć całość wygląda dość dziwacznie, a ze względu na konieczność znalezienia równej powierzchni do ustawienia statywu wątpliwe jest, by z konstrukcji dało się wygodnie korzystać podczas wypraw terenowych, Chairpod może okazać się ciekawą propozycją na przykład dla osób relacjonujących wydarzenia sportowe, także filmowców. Prawdopodobnie znajdzie też nabywców wśród starszej części fotograficznej społeczności, do której też wydaje się być adresowany. Pozostaje jedynie pytanie o to, czy po zamocowaniu nieco cięższego sprzętu kolumna centralna nie będzie sprężynować - producent rekomenduje używanie sprzętu o wadze do 2 kg.

Cena i dostępność

Osobliwy statyw ukazać ma się na rynku japońskim jeszcze w styczniu, w cenie około 180 dolarów.  Na razie nie wiadomo czy produkt kiedykolwiek trafi do Europy. Czy miałby tu szansę na sukces?

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dc.watch.impress.co.jp.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Stało się. Kodak Ektachrome E100 dostępny także w średnim i dużym formacie
Stało się. Kodak Ektachrome E100 dostępny także w średnim i dużym formacie
O nowych formatach przywróconego do życia slajdu Kodaka słyszymy już od roku. Nareszcie trafiają na rynek.
29
0
Tetenal Magic-Box - jednorazowe zestawy chemii na początek, lub do pracy w terenie
Tetenal Magic-Box - jednorazowe zestawy chemii na początek, lub do pracy w terenie
Tetenal 1984, firma założona przez pracowników oryginalnego Tetenala, gdy tamten na początku roku stanął na krawędzi bankructwa zapowiada nowy produkt skierowany do początkujących. Jednorazowa...
14
0
Peak Design Everyday Line V2 - druga generacja uniwersalnych plecaków i toreb fotograficznych. Odświeżona konstrukcja i dwa nowe modele
Peak Design Everyday Line V2 - druga generacja uniwersalnych plecaków i toreb fotograficznych....
Akcesoria Peak Design to zdecydowanie jedne z najlepiej przemyślanych, a przy okazji najlepiej wyglądających toreb i plecaków fotograficznych. Teraz mają być jeszcze...
8
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)