Wiral Lite - przenośna, zmotoryzowana jazda, którą zmieścisz do plecaka. Udźwignie nawet lustrzankę

Autor: Maciej Luśtyk

20 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Slidery i jazdy są powszechnie używanym sposobem na to, by tchnąć w ujęcia nieco życia i filmowego charakteru. Zwykle jednak daleko im do kompaktowości. Zmienia to wyjątkowo uniwersalny Wiral Lite, który otwiera przed filmującymi nowe możliwości.

Slidery to jedne z podstawowych akcesoriów używanych przez filmowców. I choć są doskonałe na wiele okazji, to ich ograniczeniem jest określona długość konstrukcji, która nie pozwala na tworzenie wielometrowych najazdów. W tym celu konieczne jest zazwyczaj ułożenie jazdy (na co nie stać większości twórców zajmujących się filmowaniem półprofesjonalnie) lub skorzystanie z gimbala, który mimo wszystko nie dostarczy nam aż tak płynnego ruchu.

W ostatnim czasie do takich zadań coraz częściej wykorzystywane są drony. Te z kolei są trudne do użycia w wąskich przestrzeniach, a do tego w przypadku większości konstrukcji konsumenckich, nie pozwalają na podłączenie własnego aparatu.

Nowe możliwości w rękach twórców wideo

 

Nowe możliwości przed twórcami materiałów wideo chcą otworzyć twórcy zmotoryzowanego slidera linowego Wiral Lite, który pozwoli na tworzenie jazd o w zasadzie dowolnej długości. Całość, podobnie jak w przypadku urządzenia Syrp Slingshot, bazuje na idei podwieszania całości na sznurkach, tu jednak konstrukcja jest dużo bardziej kompaktowa - zmieścimy ją do niewielkiego plecaka czy torebki. Poza tym jest wyjątkowo szybka w montażu. Przygotowanie urządzenia do pracy trwa według producenta niecałe 3 minuty, co jest zasługa prostego i wygodnego systemu mocowań.

Kierunkiem ruchu i prędkością jazdy (0,01 - 45 km/h) możemy sterować zdalnie, za pomocą dołączanego do zestawu pilota, co pozwoli na tworzenie subtelnych szwenków na małej odległości jak i dynamicznych ujęć, gdzie kamera śledzi obiekty z dużą prędkością. Dodatkowo pilot pozwala także programować jazdę pod kątem tworzenia sekwencji poklatkowych. Plusem konstrukcji jest dodatkowo fakt, że jest wstanie zmieścić się nawet w bardzo wąskie miejsca, co pozwala na tworzenie ujęć, które wcześniej były niemal nieosiągalne.

Udźwignie nawet lustrzankę

Najbardziej cieszy jednak względnie duży udźwig urządzenia - 1,5 kg. Oczywiście nie podepniemy wiec do niego RED-a czy innej profesjonalnej kamery, ale w przypadku większości bezlusterkowców ze średniej wielkości obiektywami, czy nawet lustrzanek nie powinno być większego problemu. Nie mówiąc już o wszelkiej maści kamerach sportowych.

Akumulator urządzenia pozwala na 3 godziny pracy, a w zestawie otrzymujemy sznurek o długości 50 lub 100 m. Otrzymujemy więc wyjątkowo praktyczne urządzenie, które wielu osobom pozwoli przenieść ujęcia na wyższy poziom. Zwłaszcza że Wiral Lite jest także bardzo przystępny cenowo - w przypadku wsparcia kampanii na Kickstarterze, zapłacimy za niego 200 dolarów. Trzeba jednak dodać, że regularna cena będzie 2 razy większa.

Choć z serwisami zbiórki społecznościowej zawsze wiąże się niepewność o powodzenie danego projektu, tu raczej nie powinniśmy się o nie obawiać. Urządzenie jest już gotowe i działa, co możemy zobaczyć chociażby na powyższych filmikach, a twórcom w ciągu kilku dni udało się zebrać już niemal 10-krotność sumy potrzebnej na wystartowanie z masową produkcją (290 tys. dolarów).

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Microsoft pokazał najnowsza generację notebooków z serii Surface. Nowe laptopy bazują na procesorach Qualcomm Snapdragon X i mają zapewniać większa wydajność od komputerów z...
8
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Calibrite, lider w produkcji kalibratorów i wzorników, wystartował z nową atrakcyjną promocją. Przy zakupie wybranych wzorców ColorChecker otrzymamy w prezencie kartę SanDisk 64GB Extreme PRO...
11
To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście
To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście
Czy w temacie kieszonkowych lamp LED można powiedzieć coś nowego? Hobolite udowadnia, że tak i prezentuje model Iris, który pozwala na znacznie bardziej kreatywną zabawę niż większość...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)