Edelkrone Tripod X - zmechanizowany, samopoziomujący się statyw, który udźwignie 20 kg sprzętu

Autor: Maciej Luśtyk

13 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Edelkrone zaprezentowało statyw, który odmienić ma prace wideo. Tripod X sam się poziomuje, pozwala na zdalne regulowanie wysokości i umożliwia programowanie sekwencji ruchów oraz sparowanie z systemami Motion Control. Do tego wszystkiego udźwignie nawet najcięższe zestawy kamerowe.

Czy statywy, od lat doskonale sprawdzające się w swojej „analogowej” formie, wymagają ulepszeń? Biorąc pod uwagę sposób i długi czas użytkowania, pakowanie w nich elektroniki może pozornie jedynie przysporzyć problemów. Co innego, jeśli tego typu system jest w stanie otworzyć przed nami nowe możliwości kreacji.

Po raz pierwszy o pomyśle stworzenia samopoziomującego się statywu usłyszeliśmy niemal dokładnie rok temu przy okazji modeli Benro Theta. Te jednak trafią na rynek dopiero w marcu, a już teraz z podobnym pomysłem zadebiutowało Edelkrone. I trzeba przyznać, że to koncept, który  ma szansę sprawdzić się dużo lepiej w praktyce od propozycji Benro.

Edelkrone Tripod X - filmowanie na statywie jeszcze nie było tak wygodne

 

Edelkrone Tripox X został pomyślany jako król statywów filmowych. Z racji dużej wagi (aż 9 kg) raczej nie spojrzą na niego użytkownicy zainteresowani fotografią. W świecie wideo może jednak wywołać sporo szumu. Duża masa przekłada się także na duży udźwig (20 kg), co pozwoli obsłużyć nawet bardzo ciężkie zestawy. Do tego statyw oferuje praktyczny zakres wysokości (34-148 cm), co pozwoli na swobodną realizację większości typów ujęć. I w końcu najważniejsze - wszelkich regulacji dokona bez konieczności naszej manualnej ingerencji.

Dzięki wbudowanym silnikom, statyw sam się poziomuje, a przy pomocy interfejsu lub aplikacji mobilnej jesteśmy w stanie zdalnie sterować jego wysokością, a także pochyleniem. W efekcie znacznie ograniczy to konieczność fizycznego „mocowania się” z ciężkim sprzętem na planie i prawdopodobnie ograniczy także ryzyko wypadku. Co więcej, mechanizm statywu Tripod X pozwoli nam także na nowe sposoby pracy.

W połączeniu z akcesoriami, Tripod X stworzy w pełni zmechanizowany system kontroli ruchu kamery

Jako osobne akcesorium, Tripod X pozwolić ma na tworzenie ruchomym sekwencji time-lapse na zasadzie zmotoryzowanego slidera. Prawdopodobnie systemu poruszania nogami będziemy mogli używać także do zwykłych sekwencji wideo, co może okazać się pomocne chociażby w przypadku filmowania produktów.

Prawdziwie zaawansowane oblicze statyw ukaże przed nami jednak dopiero w przypadku połączenia z innymi urządzeniami Motion Control ze stajni Edelkrone. W przypadku sparowania ze sliderem, jibem czy zmotoryzowaną głowicą otrzymamy funkcjonalny, w pełni zdalny system kontroli ruchu kamery, którego regulacja powinna być dużo szybsza niż w przypadku manualnych rozwiązań. Co najważniejsze, w pełni naładowana bateria pozwolić ma na wykonanie około 300 regulacji, co przełożyć ma się na kilka tygodni pracy.

Minusem jest ograniczone pole zastosowań statywu. Producent radzi unikać piasku i pyłu i informuje, że statyw nie jest uszczelniony przed wilgocią. Będzie to więc konstrukcja przeznaczona raczej wyłącznie do filmowania we wnętrzach lub przy dobrej pogodzie.

Cena i dostępność

Statyw Edelkrone Tripod X wyceniono na 2599 dolarów, czyli około 10 500 zł. Dokładnej polskiej ceny ani daty dostępności jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie edelkrone.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend, uznany producent kart pamięci, czytników oraz dysków SSD, wchodzi na polski rynek. Markę reprezentuje Foto7, firma znana z dystrybucji renomowanych producentów, jak np. Manfrotto czy...
2
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
Niska cena, kalibracja sprzętowa i dobre pokrycie kolorów - marka AOC wprowadza nową serię niedrogich monitorów 4K i QHD kierowanych do twórców fotografii, wideo i grafiki.
5
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox prezentuje najnowszą i najbardziej zaawansowaną lampę błyskową ze stylizowanej serii Lux. Wyglądający jak flash z pierwszej połowy XX wieku, model Master łączy klasyczny design z...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)