Poznańska Nagroda Fotograficzna - poznaliśmy nominowanych w pierwszej edycji

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Spośród 164 nadesłanych prac jury pod przewodnictwem reportera i fotografa Filipa Springera nominowało w sumie 6 prac do nagród i wyróżnień w obu kategoriach konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej.

Profesjonalne jury, złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska fotograficznego i artystycznego: fotografów, kuratorów, artystów wizualnych - wybrało najlepsze prace w 1. edycji nowego konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna.

„Jurorki i jurorzy mieli z czego wybierać” - mówi kurator PNF 2023 Grzegorz Dembiński z Wydawnictwa Miejskiego Posnania, organizatora konkursu. „164 prac przysłanych na nowy konkurs o złożonej formule to dużo. Dzięki takiemu zainteresowaniu i wysokiej jakości, udało się wybrać prace różnorodne, zarówno w formie jak i treści. Są wśród nich klasyczne foto-opowieści nawiązujące do dwudziestowiecznej tradycji fotoreportażu prasowego, ale też zestawy reprezentujące bardziej nowoczesną – konceptualną narrację. Jestem przekonany, że wystawa pokonkursowa i photobooki ze zwycięskimi zestawami będą ucztą nie tylko dla miłośników fotodokumentu."

PNF 2023 - nominacje

Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:

Stepan Rudik – "Ukraińcy w Wielkopolsce"

fot. Stepan Rudik, z projektu "Ukraińcy w Wielkopolsce", na zdjęciu: Daria Polunina Ukraińska artystka Daria Polunina pracuje jako aktorka w Polsce. Poznań 19.09.2019 r.

Bartosz Seifert - "Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu"

fot. Bartosz Seifert, z projektu "Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu", na zdjęciu: transport opału, zima 2021

Kategoria ogólnopolska - ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:

Ireneusz Kaźmierczak - "Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem"

fot. Ireneusz Kaźmierczak, z projektu "Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem". Na zdjęciu: Janina Mikus, Bolesław Szymkowiak, Marian Wawrzyniak, Władysław Wojtyczka - mieszkańcy wsi Osiek. W tle dom we wsi Osiek. Osiek 17.06.2023r.

Marcin Kruk - "How Much Will I Be Able To Go Through" / "Ile będę w stanie przejść"

fot. Marcin Kruk, z projektu "How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść". Na zdjęciu: żona Małgorzata

Katarzyna Piechowicz – "Romni - o romskich kobietach i dziewczynach"

fot. Katarzyna Piechowicz, z projektu "Romni - o romskich kobietach i dziewczynach", Na zdjęciu: Rozita doczepia sztuczne rzęsy, które są spójne z jej mocniejszym makijażem. Zabrze 12.09.2020r.

Paweł Piotrowski – "Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim"

fot. Paweł Piotrowski, z projektu "Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim", Irena podczas zabaw z psami w przerwie w pracy na roli. Miodary 05.08.2013r.

Ogłoszenie zwycięzców obu kategorii, otwarcie wystawy konkursowej, a także premiera zwycięskich photobooków nastąpi wiosną 2024 r., podczas gali w Starym Browarze (o dokładnej dacie będziemy informowali).

Poznańska Nagroda Fotograficzna - o konkursie

Poznańska Nagroda Fotograficzna 2023 to nowy, ogólnopolski, coroczny konkurs fotografii prasowej i dokumentalnej. PNF ma ambicję stać się jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych w Polsce, a także nową, poznańską kolekcją dokumentującą życie codzienne, przemiany społeczne i ekonomiczne w Polsce.

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Partnerzy: Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, Stary Browar.

Pełne projekty nominowane do nagród można obejrzeć na stronie: https://www.pnf.poznan.pl/.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Urodzony na styku stuleci, należał do wąskiej grupy twórców, którzy wprowadzili fotografię modową w nową erę. Przy okazji premiery najświeższej monografii jego twórczości przypominamy...
12
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)