"Sztuka poza sztuką" - kompendium wiedzy o polskiej fotografii dokumentalnej

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Nakładem Pix.House ukazała się książką „Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce”, autorstwa Adriana Wykroty. To próba kompleksowego zdefiniowania, opisania i analizy nurtu rodzimej fotografii dokumentalnej, bazująca na przemyślaniach uznanych twórców i kuratorów z kręgu polskiej fotografii.

Rok 2023 to czas gorącej debaty wokół zagadnienia związanego z ciągłym rozwojem sztucznej inteligencji i kreowania za jej pomocą rzeczywistości. To także powrót do dyskusji wokół prawdy obrazu, manipulacji i prób wypracowania metod, by z tymi manipulacjami sobie radzić.

Można zatem wysnuć wniosek, że tak jak dziennikarstwo musi powrócić do swoich źródeł, opartych w głównej mierze na roli weryfikatora informacji, tak i fotografia (a tym bardziej fotografia dokumentalna) powinna bazować na wiarygodności, podpartej zaufaniem do twórcy. Publikacja „Sztuka pozna sztuką?” jest próbą kompleksowego zdefiniowania, opisania i analizy nurtu fotografii dokumentalnej w Polsce.

fot. Mariusz Stachowiak

Czy jednak owo definiowanie jest potrzebne? Czy jest to medium na tyle rozbudowane, interesujące, istotne i w gruncie rzeczy autonomiczne, by takich prób dokonywać? Wreszcie czy polski kontekst jest dobrym polem do przeprowadzania takiej analizy? Ta obszerna publikacja (o łącznej objętości 556 stron, zawierająca 139 fotografii) to wyjątkowe spojrzenie na dokument, ponieważ bazuje na personalnych przemyśleniach wielu artystek, artystów, kuratorek, kuratorów i osób z szerokiego kręgu polskiej fotografii.

fot. Mariusz Forecki

Na łamach książki swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się: Michał Adamski, Beata Bartecka, Anna Bedyńska, Marta Bogdańska, Filip Ćwik, Grzegorz Dembiński, Andrzej Dobosz, Mariusz Forecki, Arkadiusz Gola, Karol Grygoruk, Antonina Gugała, Jan Jurczak, Agata Kalinowska,  Joanna Kinowska, Julia Klewaniec, Weronika Kobylińska, Aneta Kowalczyk, Kasia Kubicka, Diana Lelonek, Tomasz Liboska, Jukka Male, Ewa Meissner, Paweł Miedziński, Rafał Milach, Ania Nałęcka-Milach, Jędrzej Nowicki, Krzysiek Orłowski, Celina Osiecka, Monika Piotrowska, Silvia Pogoda, Agnieszka Rayss, Łukasz Rusznica, Katarzyna Sagatowska, Michał Solarski, Monika Szewczyk-Wittek, Alicja Wróblewska, Piotr Zbierski.

fot. Jukka Male

Posłowie przygotował Paweł Starzec.

Książka jest rozwinięciem pracy doktorskiej, która powstała w Instytucie Twórczej Fotografii Wydziału Filozoficzno-Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

„Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce”, Adrian Wykrota

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

  • Wydawnictwo: Pix.House
  • Autor: Adrian Wykrota
  • Redakcja: Iwona Torbicka
  • Projekt: Andrzej Dobosz
  • Liczba stron: 556
  • Liczba fotografii: 139
  • Format: 165x230
  • Cena: 99 zł

Książkę można nabyć w przedsprzedaży na stronie pix.house.

Adrian Wykrota - sylwetka autora

Fotograf, dokumentalista, wykładowca. Pomysłodawca i współzałożyciel galerii Pix.house w Poznaniu. Ukończył kulturoznawstwo/medioznawstwo i filologię angielską oraz z wyróżnieniem Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie, gdzie jest doktorantem. Stypendysta Ministerstwa Kultury, ZAIKS-u, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i miasta Poznań. Uczestnik warsztatów agencji Magnum Photos w Birmingham i Belfaście. W 2014 roku wybrany przez tę agencję jednym z 30 najlepszych na świecie fotografów przed trzydziestką. Zwycięzca i finalista konkursów m.in.: IPA, Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Fotoreporter Roku. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i na świecie. Jego książka NIE – NOT znalazła się w kolekcji Tate Modern w Londynie (kurator zbioru Martin Parr).

adrianwykrota.com

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)