Jaka piękna katastrofa - zapiski czasu pandemii na wystawie i w nowej publikacji Adriana Wykroty

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Pix.House zaprasza na wystawę i premierę nowej publikacji Adriana Wykroty. Na ekspozycji zobaczymy prace realizowane przez fotografa w latach 2020-2022. Wystawie towarzyszy publikacja pod tytułem „Nic ciekawego”. Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórka na rzecz pomocy Ukrainie.

Wystawa „Jaka piękna katastrofa, czyli zapiski z czasów pandemii” to notatki z czasu przepełnionego niepewnością. Czasu zatrzymania i odnajdywania relacji. Czasu strachu i eksperymentu, ale też nadziei na lepsze jutro. Projekt realizowany przez dwa lata (2020-2022) składa się z kilku rozdziałów - fotografii, filmów, instalacji i dźwięków. Tematy społeczne przeplatają się w nim z personalnymi przemyśleniami autora.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

- Wystawa i premiera publikacji miała być klamrą zamykającą projekt. Wszyscy myśleliśmy, że historia się skończyła i możemy iść dalej - możemy zacząć żyć normalnie. W tym momencie Władimir Putin bestialsko zaatakował naszych sąsiadów - Ukraińców… Rozpoczyna się kolejny test naszej wytrzymałości i … człowieczeństwa - komentuje autor.

„Nic Ciekawego” - nowa publikacja Adriana Wykroty

W odpowiedzi na pandemię powstało wiele teorii spiskowych. Już w lutym 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę na to, że towarzyszy jej fala dezinformacji nazywana często „infodemią”. Polega ona na rozpowszechnianiu zniekształconych informacji od teorii spiskowych po tzw. fake newsy.

„Przez kilka lat pracy w mediach wytwarzałem informacje. Za pomocą aparatu rejestrowałem, opisywałem, próbowałem zachować obiektywizm. Czy to się udawało? Nie wiem. Po wybuchu pandemii czułem przesyt informacyjny. Może to był strach? Wsiadłem na rower. Odkrywałem inne miejsca, zacząłem spotykać nowych ludzi. Zrobiłem inne zdjęcia. Omijałem plemienne podziały, które jaskrawie zdobią krajobraz życia społecznego. Niejednoznaczna bezdotykowość czasów, w których żyjemy, odeszła na chwilę na bok.” - pisze Wykrota.

„Statystyki zawarte w publikacji powinny sprowadzić nas na ziemię.  Nie można przejść obojętnie obok tego, co się wydarzyło i nadal dzieje. Żyjemy w dobie liczb. Liczb, których nie pojmujemy i które już nas nie poruszają. Patrzymy na to wszystko i nie czujemy nic.”

Kiedy i gdzie?

Wernisaż i premiera publikacji odbędą się w sobotę, 12 marca 2022 roku o godz. 16.00 w Galerii Pix.House przy ul. Głogowskiej 35 w Poznaniu. Zdjęcia będzie można oglądać do końca marca.

W związku z sytuacją w Ukrainie organizatorzy nawiązali współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem (PCK), włączając się w akcję #napomocUkrainie. Podczas wystawy i premiery publikacji prowadzona będzie zbiórka pieniędzy. W zamian za hojność i wsparcie finansowe darczyńcy otrzymają premierową publikację Adriana Wykroty.

Dystrybucja publikacji i zbiórka środków #napomocUkrainie prowadzone będą w sobotę, 12 marca 2022 roku w godz. 10.00-12.00 przy wejściu Północnym na Międzynarodowe Targi Poznański (od ul. Burakowskiej).

Więcej informacji znajdziecie na stronie pix.house.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)