Poznaj kulisy pracy najlepszych fotografów wojennych w dokumencie “Conflict”

0
Maciej Luśtyk
28 Lipiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotografia wojenna fascynuje i przeraża, od lat rozbudzając zmysły osób zajmujących się reportażem. Wielu chciałoby jej spróbować, ale czy gra jest warta świeczki? Zobaczcie, co na temat swojej pracy mają do powiedzenia najlepsi współcześni fotografowie wojenni.

Fotografów relacjonujących różnego rodzaju konflikty znamy głównie za sprawą ich zdjęć. Wobec tego co robią, sama ich postać wydaje się zresztą mało znaczącą. Dla odbiorców liczy się temat i ludzkie historie uchwycone na zdjęciach. Ale we współczesnym, zdominowanym przez coraz mocniejsze obrazy świecie internetu, widzowie stają się coraz bardziej znieczuleni na koszmar wojny i język tego typu fotografii.

Filmowiec Nick Fitzhugh stwierdził, że z tym problemem można uporać się jedynie nadając tematowi osobistego charakteru, tak by każdy mógł się z nim utożsamiać. Dlatego też tworząc serię minidokumentów “Conflict” odrzucił obiektywne spojrzenie i skupił się na osobistych przeżyciach fotografów, którzy każdego dnia narażają życie, by dostarczyć zdjęcia z krajów i miejsc ogarniętych kryzysem.

 

Na serię składa się 6 kilkuminutowych odcinków, w których poznajemy historie i dramaty jednych z najlepszych współczesnych fotografów wojennych (Pete Muller, Joao Silva, Donna Ferrato, Nicole Tung, Robin Hammong, Eros Hoaglang), z których każdy na swój sposób opowiada o tym, czym jest dla nich praca fotoreportera, co motywuje ich do działania, a także co ich przeraża.

Uznana za najlepszy internetowy dokument w plebiscycie The Webby Awards seria została właśnie wykupiona przez serwis Netflix, ale cały czas wszystkie odcinki możecie obejrzeć za darmo na profilu reżysera w serwisie Vimeo oraz na jego stronie internetowej. Koniecznie zobaczcie też jego pozostałe projekty.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem redfitz.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
Więcej w kategorii: Sylwetki
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych....
49
0
Dale Sharpe, słynny łowca burz, fotograf krajobrazu i ambasador Nikona nie żyje
Dale Sharpe, słynny łowca burz, fotograf krajobrazu i ambasador Nikona nie żyje
W wieku zaledwie 36 lat zginął w tragicznym wypadku Dale Sharpe. Australijski fotograf krajobrazu i ambasador Nikona znany był głównie ze swoich majestatycznych zdjęć burz.
88
0
Nieznany Paryż z czasów belle époque. Zobacz, jak fotografia zagościła na ulicach francuskiej stolicy
Nieznany Paryż z czasów belle époque. Zobacz, jak fotografia zagościła na ulicach francuskiej...
Francja czasów belle époque kojarzy się z kabaretami, panami w melonikach, eleganckimi bulwarami i uwodzicielskimi rozrywkami. Czy jednak te czasy były naprawdę tak...
46
0