Poznaj kulisy pracy najlepszych fotografów wojennych w dokumencie “Conflict”

Autor: Maciej Luśtyk

28 Lipiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotografia wojenna fascynuje i przeraża, od lat rozbudzając zmysły osób zajmujących się reportażem. Wielu chciałoby jej spróbować, ale czy gra jest warta świeczki? Zobaczcie, co na temat swojej pracy mają do powiedzenia najlepsi współcześni fotografowie wojenni.

Fotografów relacjonujących różnego rodzaju konflikty znamy głównie za sprawą ich zdjęć. Wobec tego co robią, sama ich postać wydaje się zresztą mało znaczącą. Dla odbiorców liczy się temat i ludzkie historie uchwycone na zdjęciach. Ale we współczesnym, zdominowanym przez coraz mocniejsze obrazy świecie internetu, widzowie stają się coraz bardziej znieczuleni na koszmar wojny i język tego typu fotografii.

Filmowiec Nick Fitzhugh stwierdził, że z tym problemem można uporać się jedynie nadając tematowi osobistego charakteru, tak by każdy mógł się z nim utożsamiać. Dlatego też tworząc serię minidokumentów “Conflict” odrzucił obiektywne spojrzenie i skupił się na osobistych przeżyciach fotografów, którzy każdego dnia narażają życie, by dostarczyć zdjęcia z krajów i miejsc ogarniętych kryzysem.

 

Na serię składa się 6 kilkuminutowych odcinków, w których poznajemy historie i dramaty jednych z najlepszych współczesnych fotografów wojennych (Pete Muller, Joao Silva, Donna Ferrato, Nicole Tung, Robin Hammong, Eros Hoaglang), z których każdy na swój sposób opowiada o tym, czym jest dla nich praca fotoreportera, co motywuje ich do działania, a także co ich przeraża.

Uznana za najlepszy internetowy dokument w plebiscycie The Webby Awards seria została właśnie wykupiona przez serwis Netflix, ale cały czas wszystkie odcinki możecie obejrzeć za darmo na profilu reżysera w serwisie Vimeo oraz na jego stronie internetowej. Koniecznie zobaczcie też jego pozostałe projekty.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem redfitz.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Pani Newton. Nieopowiedziana historia Alice Springs
Pani Newton. Nieopowiedziana historia Alice Springs
3 czerwca przypadałyby setne urodziny June Newton - fotografki, aktorki, malarki, kuratorki i edytorki oraz życiowej partnerki i żony słynnego Helmuta Newtona. Alice Springs – bo pod takim...
28
Zuza Szamocka w finale Portrait of Humanity Vol. 5
Zuza Szamocka w finale Portrait of Humanity Vol. 5
Zuza Szamocka jako jedyna fotografka z Polski zakwalifikowała się do finału tegorocznej edycji konkursu Portrait of Humanity. Autorka opowiada nam o wyróżnionym...
9
SWPA 2023 - Mateusz Żurowski z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
SWPA 2023 - Mateusz Żurowski z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
Mateusz Żurowski został laureatem nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2022. Fotograf opowiada o zwycięskim kadrze.
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)