Poznaj kulisy pracy najlepszych fotografów wojennych w dokumencie “Conflict”

Poznaj kulisy pracy najlepszych fotografów wojennych w dokumencie “Conflict”

Fotografia wojenna fascynuje i przeraża, od lat rozbudzając zmysły osób zajmujących się reportażem. Wielu chciałoby jej spróbować, ale czy gra jest warta świeczki? Zobaczcie, co na temat swojej pracy mają do powiedzenia najlepsi współcześni fotografowie wojenni.

Fotografów relacjonujących różnego rodzaju konflikty znamy głównie za sprawą ich zdjęć. Wobec tego co robią, sama ich postać wydaje się zresztą mało znaczącą. Dla odbiorców liczy się temat i ludzkie historie uchwycone na zdjęciach. Ale we współczesnym, zdominowanym przez coraz mocniejsze obrazy świecie internetu, widzowie stają się coraz bardziej znieczuleni na koszmar wojny i język tego typu fotografii.

Filmowiec Nick Fitzhugh stwierdził, że z tym problemem można uporać się jedynie nadając tematowi osobistego charakteru, tak by każdy mógł się z nim utożsamiać. Dlatego też tworząc serię minidokumentów “Conflict” odrzucił obiektywne spojrzenie i skupił się na osobistych przeżyciach fotografów, którzy każdego dnia narażają życie, by dostarczyć zdjęcia z krajów i miejsc ogarniętych kryzysem.

 

Na serię składa się 6 kilkuminutowych odcinków, w których poznajemy historie i dramaty jednych z najlepszych współczesnych fotografów wojennych (Pete Muller, Joao Silva, Donna Ferrato, Nicole Tung, Robin Hammong, Eros Hoaglang), z których każdy na swój sposób opowiada o tym, czym jest dla nich praca fotoreportera, co motywuje ich do działania, a także co ich przeraża.

Uznana za najlepszy internetowy dokument w plebiscycie The Webby Awards seria została właśnie wykupiona przez serwis Netflix, ale cały czas wszystkie odcinki możecie obejrzeć za darmo na profilu reżysera w serwisie Vimeo oraz na jego stronie internetowej. Koniecznie zobaczcie też jego pozostałe projekty.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem redfitz.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Fotograf na liście 25 najgorszych zawodów
23 Kwi 2019
Bycie fotografem brzmi jak praca marzeń? Nad tą decyzją warto się dobrze zastanowić. Zawód ten trafił niedawno na listę najgorszych zawodów w Ameryce. Dlaczego?
0
Nowości Feiyu Tech - profesjonalny gimbal AK4500, kamera sportowa Ricca, programowalna głowica i więcej
23 Kwi 2019
Chiński producent rozszerza ofertę swoich akcesoriów i próbuje dokonać ekspansji na inne segmenty. Wśród akcesoriów, które niebawem trafią na rynek po raz pierwszy pojawia się kamera sportowa, a gimbale celują w zaawansowanych filmowców.
0
W jakiej kondycji jest współczesny fotoreportaż? Dowiedz się na spotkaniu z Justyną Mielnikiewicz w Zachęcie
23 Kwi 2019
Jak dziś opowiadać o świecie? Czy dokumentalista ma prawo do stylizacji? I czy w ogóle możemy obecnie mówić o jakichś regułach? Już w środę, 24 kwietnia w warszawskiej Zachęcie Justyna Mielnikiewicz opowie o współczesnym fotoreportażu.
0
Nikon Coolpix W150 - nowa odsłona niedrogiego wodoodpornego kompaktu
23 Kwi 2019
Producent zaprezentował najnowszy model z budżetowej linii podwodnych kompaktów. W kwestii specyfikacji niestety bez zmian, otrzymujemy za to funkcję mającą ułatwić fotografowanie dzieciom oraz kilka usprawnień programowych.
0