Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Poznaj kulisy pracy najlepszych fotografów wojennych w dokumencie “Conflict”

0

Autor: Maciej Luśtyk

28 Lipiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografia wojenna fascynuje i przeraża, od lat rozbudzając zmysły osób zajmujących się reportażem. Wielu chciałoby jej spróbować, ale czy gra jest warta świeczki? Zobaczcie, co na temat swojej pracy mają do powiedzenia najlepsi współcześni fotografowie wojenni.

Fotografów relacjonujących różnego rodzaju konflikty znamy głównie za sprawą ich zdjęć. Wobec tego co robią, sama ich postać wydaje się zresztą mało znaczącą. Dla odbiorców liczy się temat i ludzkie historie uchwycone na zdjęciach. Ale we współczesnym, zdominowanym przez coraz mocniejsze obrazy świecie internetu, widzowie stają się coraz bardziej znieczuleni na koszmar wojny i język tego typu fotografii.

Filmowiec Nick Fitzhugh stwierdził, że z tym problemem można uporać się jedynie nadając tematowi osobistego charakteru, tak by każdy mógł się z nim utożsamiać. Dlatego też tworząc serię minidokumentów “Conflict” odrzucił obiektywne spojrzenie i skupił się na osobistych przeżyciach fotografów, którzy każdego dnia narażają życie, by dostarczyć zdjęcia z krajów i miejsc ogarniętych kryzysem.

 

Na serię składa się 6 kilkuminutowych odcinków, w których poznajemy historie i dramaty jednych z najlepszych współczesnych fotografów wojennych (Pete Muller, Joao Silva, Donna Ferrato, Nicole Tung, Robin Hammong, Eros Hoaglang), z których każdy na swój sposób opowiada o tym, czym jest dla nich praca fotoreportera, co motywuje ich do działania, a także co ich przeraża.

Uznana za najlepszy internetowy dokument w plebiscycie The Webby Awards seria została właśnie wykupiona przez serwis Netflix, ale cały czas wszystkie odcinki możecie obejrzeć za darmo na profilu reżysera w serwisie Vimeo oraz na jego stronie internetowej. Koniecznie zobaczcie też jego pozostałe projekty.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem redfitz.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
Paweł Pierściński był jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów i pejzażystów. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg...
296
0
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do obejrzenia za darmo
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do...
Fotograficzną karierę zrobił dopiero na starość, ale swoją wyobraźnią i pomysłowością w kreowaniu surrealistycznych światów Gilbert Garcin mógłby obdarzyć przynajmniej...
63
0
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparat w długopisie lub pudełku od zapałek? Fotografia to jeden z najistotniejszych elementów wywiadu. O fotografowaniu tajnych dokumentów i nie tylko opowiada była...
68
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)