"Fotograf przyrody musi zwolnić. I zniknąć" - film o Jeremie Villet

Autor: Julia Kaczorowska

5 Grudzień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Jeremie Villet to fotograf przyrody, którego zdjęcia charakteryzuje wszechobecna biel. Kieruje swój obiektyw w stronę zwierząt żyjących w mroźnych zakątkach ziemi. Jak je odnajduje i ile wysiłku go to kosztuje - o tym opowiada film "A White Dream" autorstwa Mathieu Lelay.

Jeremie Villet podróżuje do krainy niczym z marzeń sennych, całej białej… z tym, że ta kraina faktycznie istnieje. Trzeba tylko jej poszukać, poczekać aż biały pył spadnie z nieba, przetrwać przejmujące zimno, oprzeć się silnemu wiatrowi, zaakceptować niedogodności. W nagrodę powstają kadry, które wyglądają jak z bajki.

Villet samotnie przemierza białe pustkowia północnej półkuli z długim teleobiektywem, ciągnąc cały bagaż na pulkach. Poszukuje zwierząt, które żyją w ekstremalnie niskich temperaturach. Wypatruje oznak ich obecności, a każde ślady napotkane na śniegu to dla niego nowa historia. Poluje na idealny kadr, w którym zwierzę niemal zlewa się z bielą śniegu.

- Dla mnie dobre zdjęcie to nie takie, do którego nie da się już nic dodać, ale takie, z którego nie da się już nic odjąć - tłumaczy w filmie. 

"A White Dream" skupia się na niedawnej wyprawie Jérémiego do północnej Kanady, gdzie przemierzał Jukon, próbując odnaleźć i sfotografować legendarne kozły śnieżne. Dzięki towarzyszącej fotografowi kamerze, my możemy nie tylko zobaczyć niezwykłe zimowe kadry, ale i poznać ludzi, których spotkał w drodze, obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu, a także oglądać zmagania fotografa z żywiołem. Patrząc na surowe kanadyjskie krajobrazy i zmarzniętą twarz fotografa niemalże i my czujemy to zimno.

Film pokazywany był na trzydziestu festiwalach na całym świecie 2021/2022. Na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju we wrześniu 2022 otrzymał nagrodę Grand Prix. Jury tak uzasadniło swój werdykt: Nieoczywisty portret gór, gdzie celem nie jest zdobycie szczytu, ale zamknięcie w fotograficznym ujęciu piękna przyrody. Za biel kadrów, które w zaskakujący sposób podkreślają siłę obrazu. Fotograf Jeremie Villet, dzięki swojej pasji, otwiera przed nami swój oryginalny, wewnętrzny świat.

"A White Dream"

  • Francja 2021, 52 min
  • Tytuł oryginalny: "YUKON, UN RÊVE BLANC"
  • Reżyseria i scenariusz: Mathieu Le Lay
  • W roli głównej: Jérémie Villet
  • Dystrybutor: Arte / FilmyGorskie.pl

Kiedy i gdzie?

Film pokazywany będzie 7 grudnia 2022 o godzinie 19:00 w 7 miastach Polski wraz z innym tytułem, House of the Gods. Seansy będą miały miejsce w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Krakowie i Gdańsku. 

Więcej informacji o pokazie: houseofthegods.filmygorskie.pl/

Więcej zdjęć Jeremiego Villeta można zobaczyć na jego stronie internetowej oraz profilu na Instagramie

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Newsy
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
System L-mount wzbogaci się o nowy poręczny obiektyw. To lekki i cienki “naleśnik” S 26 mm f/8 bez autofokusa, który ma spełniać rolę dekielka do aparatu. Jest też zapowiedź nowego zooma.
0
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
6
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Microsoft pokazał najnowsza generację notebooków z serii Surface. Nowe laptopy bazują na procesorach Qualcomm Snapdragon X i mają zapewniać większa wydajność od komputerów z...
8
Powiązane artykuły