Kieszonkowa armata - o doświadczeniach z M.Zuiko 300 mm f/4 IS PRO opowiada Marcin Dobas

11 Maj 2017
Kieszonkowa armata - o doświadczeniach z M.Zuiko 300 mm f/4 IS PRO opowiada Marcin Dobas

Zdaniem niektórych nowa „trzysetka” Olympusa to wystarczający powód, by przesiąść się na system Micro 4/3. O swoich wrażeniach z użytkowania tego szkła opowiedział nam fotograf National Geographic, Marcin Dobas.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Olympus

Nie ma wątpliwości, że w systemie Mikro 4/3 brakowało profesjonalnego długoogniskowego szkła. Do tej pory największy zasięg oferował Olympus M.Zuiko ED 40-150 mm f/2,8 PRO, co nawet po podpięciu konwertera 1,4x oznaczało maksymalny zasięg 420 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki). Niedawno system wzbogacił się o pierwszy stałoogniskowy teleobiektyw klasy PRO, który oferuje ekwiwalent aż 600 mm przy jasności f/4 oraz stosunkowo małych gabarytach. O to, jak obiektyw sprawdza się w terenie zapytaliśmy Marcina Dobasa, który specjalizuje się w fotografowaniu dzikiej przyrody.

fot. Marcin Dobas

Pełnoklatkowe „sześćsetki” to zazwyczaj olbrzymie bestie, model Olympusa nie jest chyba tak przerażający?

Wręcz przeciwnie. Mimo obaw i spekulacji dotyczących tego obiektywu, udało się zaprojektować zgrabną i drobną konstrukcję. Ze złożonym tulipanem obiektyw jest rozmiarów modelu 40-150 mm PRO z rozłożonym tulipanem. Ponadto jest też konstrukcją uszczelnioną, co ma bardzo duże znaczenie dla fotografów dzikiej przyrody. Z całą pewnością projektantom należą się też słowa uznania za sposób, w jaki wykonane zostało ramię mocujące do statywu. Sama stopka jest jednocześnie szybkozłączką Arca-Swiss. To bardzo funkcjonalny drobiazg, który ułatwia pracę. Aż się prosi, aby taki obiektyw zamocować na głowicy Wimberley. Biorąc pod uwagę fakt, że w gimbalach w zasadzie standardem jest szybkozłączka Arca-Swiss, sam pomysł jest naprawdę genialny.

A jak z obsługą?

Jest bardzo logiczna. Z jednej strony znajdziemy dwa przełączniki i jeden guzik funkcyjny. Patrząc od góry są to: przełącznik zakresu pracy autofokusa, przełącznik stabilizacji obrazu w obiektywie, przycisk funkcyjny L-Fn. Pierścień ostrości przesuwa się w przód i w tył, co ułatwia szybkie przełączenie z trybu S-AF lub C-AF na MF. Co ciekawe, wraz z aktualizacją oprogramowania w korpusach, do menu dodano nową opcję pozwalającą na deaktywację tego przełącznika. Może to i dobrze, bo liczba osób, które nerwowo pytały, czemu przestał im działać autofokus, jest dość pokaźna.

Olympus chwali się aż 6-stopniową stabilizacją. Miałeś okazję ją przetestować?

Za pierwszym razem - oniemiałem. Okazuje się, że współpracuje ona i „dogaduje się” ze stabilizacją matrycy i jest to świetna wiadomość. Gdy pierwszy raz wykonałem zdjęcie na 1/5 sekundy przetarłem oczy ze zdziwienia. Zdjęcie, owszem, było lekko nieostre, ale w żaden sposób nie starałem się zachować stabilności. Bez problemu wykonuję ostre zdjęcie przy czasie 1/15 s. Właśnie tak! Obiektywem o kącie widzenia stałki 600 mm, przy czasie 1/15 s. Dla mnie jest to imponujący wynik!

fot. Marcin Dobas

A jakość optyczna?

Zarówno na pracę AF, jak i jakość optyczną nie narzekam. Podejrzewam, że największą wadą tego obiektywu może być cena (11 900 zł, przyp. red.). Jeśli jednak popatrzymy na to, że producent daje nam do łapek obiektyw o świetle f/4 i ekwiwalencie 600 mm, z nieprawdopodobną wręcz stabilizacją obrazu zaskoczenie ustąpi, gdyż cena będzie adekwatna do możliwości obiektywu.

Dziękujemy za rozmowę!

fot. Marcin Dobas

SYLWETKA AUTORA

Marcin Dobas - rocznik 82, z wykształcenia geolog, prywatnie ratownik GOPR i przewodnik w trampingowych biurach podróży. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Ma na koncie wiele nagród i wyróżnień w takich konkursach jak European Wildlife Photographer of the Year, Grand Press Photo czy National Geographic WKF. Mieszka w Warszawie.

 

Komentarze
Polecane artykuły
Aparaty Fujifilm X-T3 i X-T30 do wygrania w konkursie Grand Press Photo
22 Mar 2019
Fujifilm zostało mecenasem największego w Polsce konkursu fotografii prasowej. Z tej okazji na zwycięzców poszczególnych kategorii czekają najnowsze aparaty producenta.
0
Art Bibuła - festiwal zinów i photobooków już pod koniec marca w Katowicach
22 Mar 2019
Ponad dwudziestu artystów, osiem spotkań, dwa warsztaty i jedna debata, a do tego setki niezależnych publikacji, których nie zobaczymy w komercyjnym obiegu. Tak zapowiada się pierwszy śląski festiwal zinów, photobooków i małych wydawnictw, który odbędzie się w katowickim Rondzie Sztuki w ostatni weekend marca.
0
Grand Press Photo 2019 czeka na zgłoszenia
22 Mar 2019
Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można zgłaszać zdjęcia, reportaże, projekty dokumentalne i książki fotograficzne do Grand Press Photo 2019. Termin składania prac upływa 3 kwietnia o północy.
0
Wesprzyj dodruk książki „Przedmiot rzeczywisty i jego obraz” Witolda Dederki
21 Mar 2019
Podręczniki Witolda Dederki uznawane są za najlepsze polskie książki podejmujące temat sztuki fotograficznej. Niestety nakład niektórych tytułów od dawna jest już wyczerpany. Wydawca właśnie ruszył z kampanią której celem jest dodruk pierwszej części trylogii.
0