Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

5-bój fotopolis.pl, runda IV: Kartka z Wakacji

Dziś rusza czwarta runda tegorocznej edycji Fotograficznego 5-boju fotopolis.pl. Jej tematem jest "Kartka z Wakacji". Swoje prace można przesyłać do 20 października. Na zwycięzców czekają cenne nagrody oraz punkty w walce o Grand Prix. Zachęcamy do zapoznania się z opisem IV rundy i nadsyłania swoich zdjęć.
0

Autor: Marcin Grabowiecki

25 Wrzesień 2009
Artykuł na: 6-9 minut

Tematem kolejnej rundy 5-boju fotopolis.pl jest "Kartka z wakacji". To chyba najbardziej prowokacyjny temat tegorocznego pięcioboju. Z pozoru wydaje się szalenie łatwy. Większość z nas wysyła przecież pocztówki z wakacji swojej rodzinie czy znajomym. Wiemy jak takie zdjęcia zwykle wyglądają. Najczęściej mamy do czynienia ze schematycznym, wyidealizowanym ujęciem atrakcyjnego miejsca. W użyciu pojawił się nawet przymiotnik "pocztówkowy", określający obraz, który przedstawia klasyczne, "cukierkowe" ujęcie fotografowanego miejsca. Nie takich zdjęć od Was oczekujemy. Liczymy na to, że spróbujecie zagrać z tą konwencją; pokazać, że kartka z wakacji nie musi spełniać wszystkich cech, jakie do tej pory jej przypisywaliśmy. Zachęcamy Was do odważnego eksperymentowania ze schematami. Pokażcie nam Wasz pomysł na oryginalną i niestandardową "Kartkę z wakacji". Mamy nadzieję, że nie jeden z Was miło nas zaskoczy swoim twórczym podejściem do zadania.

Termin nadsyłania prac to 20 października 2009. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody oraz punkty do nagrody głównej - Grand Prix o wartości 18 000 zł. Zdjęcia nadsyłajcie przez formularz zgłoszeniowy na stronie fotopolis.pl/5boj. Szczegóły poniżej.

IV runda "Kartka z Wakacji"

ogłoszenie rundy: 25 września 2009
termin nadsyłania prac: 20 października 2009

nagrody i punktacja do Grand Prix w III rundzie:

1. miejsce: obiektyw Sigma 18-250 mm DC OS HSM oraz filtr Marumi WPC PL-C i 10 punktów

2. miejsce: aparat wododporny Olympus mju TOUGH-8000 i 8 punktów

3. miejsce: plecak Lowepro PrimusMinimus AW oraz zestaw do kalibracji CBL Lens 110mm i 6 punktów

4. miejsce: 3 punkty

5. miejsce: 2 punkty

6. miejsce: 1 punkt

Dodatkowo wszyscy laureaci z miejsc 1-6 otrzymają nagrodę w postaci wydruku fotoksiążki w formacie A4 ufundowaną przez firmę Fotojoker, a także wybrany poradnik z cyklu "Bez tajemnic" ufundowany przez wydawnictwo Galaktyka.

Przypominamy o dokładnym przeczytaniu regulaminu ze szczególnym zwróceniem uwagi na warunki techniczne nadsyłanych zdjęć. Zdjęcia zgłaszamy na stronie fotopolis.pl/5boj.

Życzymy powodzenia!

Fotograficzny 5-bój fotopolis.pl 2009

To już trzecia edycja Wieloboju Fotograficznego Fotopolis.pl. Przypomnijmy, że nasz konkurs składa się z pięciu rund - zadań fotograficznych o zadanych tematach. Zwycięzcy każdej z rund otrzymują atrakcyjne nagrody oraz punkty. Zdobywca największej liczby punktów otrzymuje nagrodę główną - Grand Prix 5-boju fotograficznego fotopolis.pl. Tegoroczne Grand Prix to nagrody o wartości ponad 18 000 zł, a w nim jeden z najnowszym korpusów E-systemu - Olympus E-30, jasny obiektyw Zuiko Digital 14-54mm f/2,8-3,5, lampa błyskowa Olympus FL-36R. Poza sprzętem Olympusa w Grand Prix znajdziemy także fotograficzną drukarkę A3+ Epson Stylus Photo R2880 i pakiet wydruków na wystawę w technologii Epsona, prezentowaną na jednym z festiwali fotograficznych. Ponadto laureat otrzyma zaproszenie na doskonały roczny warsztat fotoreportażu na Akademii Fotografii (o wartości 6000 zł). Skoro już o tej uczelni mowa, to tradycyjnie wykładowcy Akademii Fotografii będą brali udział w obradach jury Pięcioboju.

W tym roku nasz wielobój ponownie będzie składał się z pięciu rund trwających po miesiącu. Co miesiąc będzie więc można wygrać sprzęt fotograficzny i - co równie ważne - zdobyć punkty do Grand Prix (od 1 punktu za VI miejsce po 10 punktów za I miejsce). Podobnie jak w ubiegłych latach pierwsze trzy miejsca w każdej rundzie nagrodzimy sprzętem fotograficznym, ale w tym roku dodatkowo wszyscy punktowani autorzy (I-VI miejsce w każdej rundzie) otrzymają kupony na realizację fotoksiążek w laboratoriach sieci Fotojoker.

W tej edycji konkursu nasza redakcja zdecydowała się na dosyć nietypowy wybór tematów. Pozornie hasła "Mój pupil", "Rodzinny portret" czy "Kartka z wakacji" wydają się banalne, ale to właśnie takie zdjęcia najczęściej robią użytkownicy aparatów na całym świecie. Ponieważ jednak nasi czytelnicy są fotografami bardziej świadomymi od przeciętnych pstrykaczy, wierzymy, że potraktują tematy rund kreatywnie i przewrotnie świadomie bawiąc się oklepanymi konwencjami, banałem czy fotograficznymi przyzwyczajeniami. A może czasami wracając do korzeni swojej fotograficznej pasji.

Poniżej ogłaszamy terminarz konkursu. Już za kilka dni uruchomimy przyjmowanie zgłoszeń i ogłosimy nagrody w I rundzie.

 1. runda: Portret Rodzinny (przyjmowanie zgłoszeń do 20 lipca 2009)
 2. runda: Mój Pupil (przyjmowanie zgłoszeń do 20 sierpnia 2009)
 3. runda: Landszaft (przyjmowanie zgłoszeń do 20 września 2009)
 4. runda: Kartka z wakacji (przyjmowanie zgłoszeń do 20 października 2009)
 5. runda: Zdjęcie do szuflady (przyjmowanie zgłoszeń do 20 listopada 2009)

Pierwsze trzy miejsca w każdej z rund premiowane są nagrodami, a miejsca od 1-6 punktami do nagrody głównej zgodnie z poniższą punktacją:

 • 1. miejsce: 10 punktów
 • 2. miejsce: 8 punktów
 • 3. miejsce: 6 punktów
 • 4. miejsce: 3 punkty
 • 5. miejsce: 2 punkty
 • 6. miejsce: 1 punkt.

Szczegóły znajdują się w regulaminie.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Monochrome Awards 2020 - Polacy na podium
Monochrome Awards 2020 - Polacy na podium
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych w tegorocznej edycji Monochrome Awards znalazło się wielu fotografów z Polski. Oto najlepsze czarno-białe zdjęcia Polaków.
26
1
Aktualne problemy świata - znamy projekty finalistów Open Call Fotofestiwal 2021
Aktualne problemy świata - znamy projekty finalistów Open Call Fotofestiwal 2021
Program Otwarty Fotofestiwalu pozwala na przegląd aktualnych zjawisk w fotografii i na przyjrzenie się tematom, które interesują twórców. Oto 6 finalistów, których...
1
0
Oto najlepsze zdjęcia uliczne minionego roku - wyniki 10. Leica Street Photo
Oto najlepsze zdjęcia uliczne minionego roku - wyniki 10. Leica Street Photo
Ponad 2500 zgłoszeń i 10 tys. zdjęć z całego świata. Poznaliśmy wyniki pierwszej międzynarodowej edycji konkursu fotografii ulicznej, organizowanego przez Leica...
281
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)