Zuiko Digital 14-54 mm f/2,8-3,5 II - standard na nowo

Autor: Michal Grzegorczyk

5 Listopad 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Olympus dość niespodziewanie zaprezentował nową wersję niezwykle popularnego obiektywu Zuiko 14-54 mm f/2,8-3,5. To szkło, którego mogą zazdrościć amatorzy z innych systemów - poręczne, dobre optycznie, nieprzesadnie drogie, jasne... Jakie zmiany producent wprowadził w nowej wersji? Wsparcie dla autofokusa pracującego w trybie detekcji kontrastu. Oprócz tego Olympus wspomina też o ulepszonym mechanizmie przysłony.

Pierwsza wersja Zuiko Digital 14-54 mm f/2,8-3,5 cieszyła się i nadal się cieszy ogromną popularnością. To obiektyw stworzony dla zaawansowanych amatorów - dość jasny, o przyzwoitym zakresie ogniskowych, mimo tego dość poręczny i co istotne - niezbyt drogi. Gdy patrzymy na nową wersję tego obiektywu, nie rzucają nam się w oczy jakieś zasadnicze zmiany. Producent nadal deklaruje obecność trzech elementów asferycznych, minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 22 centymetry, uszczelnioną obudowę i wszystkie pozostałe cechy doskonale znane użytkownikom Zuiko Digital 14-54 mm f/2,8-3,5.

Co sprawiło więc, że powstała druga wersja tego instrumentu? Podstawowa odpowiedź: detekcja kontrastu, czyli sposób ostrzenia rodem z kompaktów. Stara wersja nie pozwalała na to, a nowa pozwala. Przyda się to posiadaczom korpusów, które w trybie Live View pozwalają ostrzyć bez opuszczania lustra, w tym użytkownikom systemu Mikro Cztery Trzecie. Producent w informacji prasowej dość niejasno wspomina też o zmianach w konstrukcji mechanizmu przysłony - trzeba będzie jednak poczekać na dokładniejsze informacje na ten temat.

Obiektyw ma trafić do sprzedaży w połowie stycznia przyszłego roku. Na razie nie znamy jego ceny. Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną i pełną treść informacji prasowej firmy Olympus Polska:

NazwaOlympus Zuiko Digital 14-54 mm 1:2.8-3.5 II
Typprofesjonalny zoom standardowy do systemu 4/3
Konstrukcja
  • 15 elementów w 11 grupach
  • 3 soczewki asferyczne
Stabilizacja obrazubrak
Autofokus
  • tak
  • wewnętrzne ogniskowanie
  • wsparcie detekcji kontrastu
Ogniskowa14-54 mm (pole widzenia odpowiadające zakresowi 28-108 mm)
Otwór maksymalnyF2.8-F3.5
Dystans min.0,22 m
Kąt75°-23°
PrzesłonaF2.8-F3.5 (F22)
MocowanieSystem 4/3
Powiększeniemaks. 0,26x
Filtr67 mm
Obudowab.d.
Wymiary73,5 x 87,5 mm
Waga435 g
Uwagiobiektyw do systemu 4/3

Nowy wymienny obiektyw systemu Cztery Trzecie

ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II (28-108mm)* - niezwykle sprawny zoom obsługujący szybki AF oparty na detekcji kontrastu

Warszawa, 5 listopada 2008 -
Jeśli chodzi o ostre obrazy o wysokim kontraście, to nowy obiektyw Olympus ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II (28-108mm)* wykorzystuje sukces swego popularnego poprzednika - modelu ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 wzbogacając go jednocześnie o nowe możliwości. Obsługując szybki AF oparty na detekcji kontrastu, obiektyw pozwala na pełną kreatywną swobodę, dysponując kołowym mechanizmem przysłony zapewniającym wyższą sprawność działania i oraz oferując minimalną odległość ogniskowania wynoszącą zaledwie 22cm, oparty na standardzie Cztery Trzecie obiektyw ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II (28-108mm)* będzie dostępny od połowy stycznia 2009.

Wykorzystaj pełną synergię wysokiej jakości obrazu oraz kreatywnej wszechstronności, jakie zapewni Ci najnowszy obiektyw z doskonałej rodziny optyki Olympus: model ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II (28-108mm)*. Jak ma to miejsce w przypadku całej gamy ZUIKO DIGITAL ten nowy obiektyw jest niezwykle precyzyjnie skonstruowany, aby zmaksymalizować potencjał działania sensora obrazu cyfrowej lustrzanki. Ten jasny i wszechstronny, nowy obiektyw zapewnia doskonałą jakość i wyróżnia się kołową diafragmą przysłony wygładzającą obraz w charakteryzujących się miękką ostrością partiach kadru, co stanowi kluczową zaletę obiektywów o dużym otworze przysłony.

Opracowany jako następca modelu ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 - ulubionej optyki zaawansowanych fotoamatorów i profesjonalistów - nowy obiektyw ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II wspiera ponadto szybki AF oparty na detekcji kontrastu, zwiększając tym samym kreatywne możliwości fotografowania. W połączeniu z nową cyfrową lustrzanką Olympus E-30 układ AF nowego obiektywu pozwala fotografującym oglądać w czasie rzeczywistym na ekranie aparatu E-30 efekty Filtrów Artystycznych. Jest to tak wygodne, jak gdybyśmy mieli do czynienia z cyfrowym kompaktowym aparatem fotograficznym - a wszystko dzięki pełnej funkcjonalności podglądu Live View w nowej lustrzance wspieranej przez nowy obiektyw.

Kompaktowe wymiary, wysoką jakość obrazu, oraz jasny otwór przysłony 1:2.8 uzyskano dzięki optymalnemu rozmieszczeniu trzech elementów asferycznych oraz 4 sklejanych soczewek. W rezultacie powstał nowy wzorzec ostrości i właściwego kontrastu, obiektyw, który przy minimalnej dystorsji zapewnia doskonałe obrazowanie w całym zakresie zoomu.

Nowy obiektyw wykorzystuje do ustawiania ostrości mechanizm wewnętrznego niezależnego poruszania grup soczewek, co zapewnia doskonałe odwzorowywanie obrazu począwszy od nieskończoności aż do minimalnej odległości ogniskowania. Wyróżniając się minimalną aberracją nawet przy ekstremalnych zbliżeniach, obiektyw oferuje minimalną odległość ostrego obrazu wynoszącą zaledwie 22cm w całym zakresie ogniskowych. Ponadto niezależnie od panujących warunków dzięki uszczelnionym zewnętrznym połączeniom elementów obiektywu oferuje on na tyle wysoki standard odporności na kurz i zachlapania, ze w pełni sprosta rygorystycznym wymogom profesjonalnego użytkowania.

Poprzez swój wszechstronny zakres zoomu obiektyw ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II stanowi idealny dla szerokiej gamy sytuacji fotografowania. By uzyskać kreatywne efekty, fotografujący będą mogli wykorzystywać przerysowaną perspektywę – wyróżnik szerokokątnej fotografii. Gdy zaś przyjdzie do rejestrowania w kadrze ciekawych detali fotografowanych obiektów, to zakres telefoto niniejszego zoomu pozwoli skupić uwagę na wybranym fragmencie pojawiającego się w kadrze motywu.

Obiektyw ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II (28-108mm)* będzie dostępny w połowie stycznia 2009.

Obiektyw ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II (28-108mm) - podstawowe cechy:
- Kompatybilność z szybkim AF opartym na detekcji kontrastu
- Pełna gama funkcji wspierających kreatywne fotografowanie
- Kołowa diafragma przysłony
- Najbliższa odległość ogniskowania 22cm w całym zakresie zoomu
- Jasny 3.9-krotny szerokokątny obiektyw zoom
- 3 elementy asferyczne dla doskonałej jakości obrazu
- Odporny na kurz i zachlapania

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)