Nowe obiektywy Zuiko Digital z napędem SWD - wreszcie są!

Autor: Paweł Ryczkowski

17 Październik 2007
Artykuł na: 17-22 minuty
Zapowiadane już w marcu cztery nowe obiektywy Olympusa ujrzały wreszcie światło dzienne. Dzisiaj nastąpiła oficjalna premiera nowych szkieł Zuiko. Tym razem usatysfakcjonowani powinni być zarówno profesjonaliści, zaawansowani amatorzy jak i osoby korzystające z optyki podstawowej. Ofertę uzupełnia telekonwerter 2-krotnie zwiększający ogniskową.

Miłośnicy marki Olympus długo musieli czekać na nowe obiektywy z legendarnej już serii Zuiko Digital. 4 szkła zapowiedziane już w marcu tego roku ujrzały wreszcie światło dzienne. Największe emocje wzbudzi zapewne Zuiko Digital ED 14-35mm (28-70mm) 1:2.0 SWD, o którym od przedstawicieli Olympusa słyszymy już od dwóch lat. Trzy dzisiejsze nowości zostały wyposażone w ultradźwiękowy napęd autofokusa, dlatego w ich oznaczeniu pojawi się skrót SWD (Supersonic Wave Drive). Szkła te są odporne na zachlapanie i łącznie pokrywają zakres ogniskowych 12-200 mm, co w przeliczeniu na mały obrazek daje 24-400 mm. Kiedy dołożymy do tego 2-krotny telekonwerter, piątą dzisiejszą premierę, okaże się, że zakres ten wzrasta do 800 mm, co jest już poważnym wynikiem. Dodajmy jeszcze, że we wszystkich czterech obiektywach producent zastosował przynajmniej jeden element ED charakteryzujący się bardzo niską dyspersją - ma on za zadanie zredukować aberrację chromatyczną. Niestety nie mamy informacji, ile takich elementów znalazło się w poszczególnych obiektywach.

dzisiejsze nowości - 4 obiektywy i 2-krotny telekonwerter

Wszystkie cztery nowe obiektywy mają inny system manualnego ustawiania ostrości. Służy do tego pierścień umieszczony na obudowie, co nikogo nie zdziwi, ale w przeciwieństwie do wcześniejszych konstrukcji Zuiko Digital jest on mechanicznie połączony z elementami optycznym. Przypomnijmy, że dotychczas ruchy pierścienia były rejestrowane przez czujniki, które regulowały pracą wewnętrznych elementów. Pozwalało to na zdefiniowanie zmiany ostrości w zależności od kierunku ruchu pierścienia dostosowując obiektyw do własnych potrzeb, ale system działał wolno. Dzięki połączeniu mechanicznemu fotografowie zyskają możliwość dużo szybszego manualnego wyostrzenia.

Nowe obiektywy nie przez przypadek mają swoją premierę razem z inną zapowiadaną wcześniej nowością - lustrzanką zawodową oznaczoną symbolem E-3. Producent zapewnia, że napęd ultradźwiękowy pozwoli na bardzo szybkie ustawianie ostrości podczas fotografowania najnowszym korpusem. Nie należy się temu dziwić, gdyż silniki ultradźwiękowe znane są z bardzo wysokiej kultury pracy. Przyjrzyjmy się bliżej dzisiejszym nowościom.

Zuiko Digital ED 14-35mm (28-70mm) 1:2.0 SWD

Zuiko Digital ED 14-35 mm 1:2.0 SWD

Optyka ta jest pewnie najbardziej wyczekiwana przez użytkowników lustrzanek Olympusa. Przy zakresie ogniskowych 14-35, co po przeliczeniu na mały obrazek daje 28-70 mm, i świetle F2 w całym zakresie ogniskowych jest to najjaśniejszy obiektyw w swojej klasie. Nie można się zatem dziwić, że był on wypatrywany z taką niecierpliwością. Niestety trzeba będzie się jeszcze uzbroić w cierpliwość - ma on pojawić się w sprzedaży na początku 2008 roku...

Nie trzeba dodawać, że jak przystało na konstrukcję zawodową, został on uszczelniony, dzięki czemu odporny jest na działanie kurzu i zachlapania. Skąpa informacja prasowa podaje, że otwór przysłony będzie miał kształt koła, a ze zdjęcia produktu możemy jeszcze wywnioskować, że średnica filtra wynosi 77 mm. Szkło to będzie z pewnością stanowiło doskonałe uzupełnienie linii profesjonalnej optyki ze stałym światłem.

Zuiko Digital ED 12-60mm (24-120mm) 1:2.8-4.0 SWD

Zuiko Digital ED 12-60 mm 1:2.8-4.0 SWD

Ten przeznaczony dla zaawansowanych fotoamatorów i zawodowców standardowy zoom zapewne ma za zadanie zastąpić Zuiko Digital 14-54 mm F2.8-3.5. Wprawdzie oferuje nieco słabsze światło, ale za to zyskujemy sporo szerszy kąt (24 mm dla małego obrazka) oraz ultradźwiękowy silnik. To z pewnością cechy nie do pogardzenia. Obiektyw ten także jest uszczelniony i ma okrągły otwór przysłony. W jego wypadku wiemy jeszcze, że najmniejsza odległość ogniskowania wynosi 25 cm. Producent zapowiada dostępność tego obiektywu w listopadzie tego roku.

Zuiko Digital ED 50-200mm (100-400mm) 1:2.8-3.5 SWD

Zuiko Digital ED 50-200 F2.8-3.5 SWD

W wypadku tego obiektywu nie ma wątpliwości, że jest następcą modelu Zuiko Digital ED 50-200 F2.8-3.5. Zyskał on oczywiście ultradźwiękowy silnik autofokusa oraz zostało w nim poprawione oddanie nieostrości (czyli bokeh). Producent zapewnia, że ustawianie ostrości będzie 2-krotnie szybsze w porównaniu do poprzednika. Podobnie jak we wcześniej opisanych modelach także tutaj zastosowano kołowy otwór przysłony oraz uszczelnienie. Minimalna odległość ogniskowania to 1,2 m. Nowy obiektyw trafi do sprzedaży w listopadzie.

Zuiko Digital ED 70-300mm (140-600mm) F4.0-5.6

Zuiko Digital ED 70-300 mm F4.0-5.6

Już nazwa tego szkła sugeruje, że nie jest to konstrukcja zawodowa. Jest to jedyny obiektyw wśród dzisiejszych nowości bez napędu SWD. Nie został on także uszczelniony, a światło o przeciętnej wartości plasuje go w grupie obiektywów amatorskich. Jednak bardzo duży zakres ogniskowych z pewnością zwróci uwagę wielu fotoamatorów - dla małego obrazka wynosi on 140-600 mm. Przy wadze zaledwie 620 g i długości 127 mm optyka ta zapewni dużą mobilność jej użytkownikom. Producent zapewnia, że będzie on miał bardzo dobry stosunek jakości do ceny - trzymamy za słowo. Obiektyw powinien być już dostępny już w październiku tego roku.

Zuiko Digital 2.0-krotny telekonwerter EC-20

Zuiko Digital 2.0x Teleconverter EC-20

Ostatnią dzisiejszą nowością optyczną jest 2-krotny telekonwerter. Według informacji producenta ma on współpracować ze wszystkimi obiektywami Zuiko Digital, łącznie z optyką typu rybie oko. Co ciekawe, jak zapewnia producent, podwojeniu długości ogniskowej nie powinno towarzyszyć zmniejszenie jasności optyki ani pogorszenie jakości obrazu (ciekawe, jak to jest możliwe). Użytkowników obiektywów odpornych na zachlapanie z pewnością ucieszy fakt, że został on także uszczelniony. Telekonwerter do sprzedaży powinien trafić w listopadzie.

Niestety nie znamy jeszcze cen dzisiejszych nowości ani ich specyfikacji technicznych. Skąpe informacje producenta nie pozwoliły napisać więcej o nowej optyce.

Poniżej prezentujemy informację prasową producenta.

Więcej możliwości dla profesjonalnych fotografów

Olympus wzmacnia E-System o nowe obiektywy ZUIKO DIGITAL wyróżniające się systemem AF z napędem ultradźwiękowym

Hamburg, 17 październik 2007 - Równolegle z wprowadzeniem profesjonalnej cyfrowej lustrzanki E-3, Olympus rozszerza swoją gamę obiektywów ZUIKO DIGITAL, które są kompatybilne z korpusami aparatów fotograficznych opartych na standardzie Cztery Trzecie. Wśród nowych obiektywów są wyjątkowo ciekawe modele ZUIKO DIGITAL SWD (z napędem ultradźwiękowym), które wyróżniają się najszybszym na świecie* autofocusem i stanowią nowy wzorzec profesjonalnej wszechstronności i jakości działania optyki fotograficznej.

Dzięki serii ZUIKO DIGITAL, Olympus ma obecnie najszerszą gamę obiektywów w pełni przystosowanych do fotografii cyfrowej. Każdy obiektyw został specjalnie wykonany, aby spełniać unikalne wymagania cyfrowego rejestrowania obrazu i charakteryzuje się niemal telecentryczną konstrukcją, aby zapewniać najwyższej jakości rezultaty. Dzięki zgodności ze standardem Cztery Trzecie obiektywy ZUIKO DIGITAL są również znacznie lżejsze i bardziej kompaktowe w porównaniu ze swoimi konwencjonalnymi odpowiednikami.

Obecnie wraz z wprowadzeniem czterech nowych obiektywów, Olympus może zaoferować wymagającym fotografom jeszcze szersze możliwości. Każdy z obiektywów zawiera przynajmniej jeden element ED (o wyjątkowo niskiej dyspersji), co efektywnie redukuje aberrację chromatyczną na całej powierzchni obrazu zapewniając uzyskiwanie optymalnych rezultatów.

Oprócz nowego, oferującego ogromny potencjał i wyjątkowo kompaktową formę obiektywu ZUIKO DIGITAL ED 70-300mm 1:4.0-5.6 (ekwiwalent ogniskowych 140-600mm), gama optyki zostanie wzbogacona o trzy obiektywy z systemem autofocusa opartym na nowo opracowanym napędzie ultradźwiękowym (SWD). Poza wyjątkową precyzją i doskonałymi możliwościami sterowania, napęd SWD zapewnia niezrównaną prędkość automatycznego nastawiania ostrości, gdy nowe obiektywy są używane w połączeniu z profesjonalną cyfrową lustrzanką E-3. Aby zapewnić dużą wszechstronność zastosowań, obiektywy SWD są odporne na zachlapanie, charakteryzują się wyjątkową jasnością i łącznie pokrywają długości ogniskowych w zakresie 12-200mm (ekwiwalent ogniskowych 24-400mm). Aby jeszcze bardziej zwiększyć zakres dostępnego powiększenia - seria obiektywów ZUIKO DIGITAL została uzupełniona o 2.0-krotny telekonwerter.

silnik ultradźwiękowy umieszczony w obiektywie Zuiko Digital ED 12-60mm (24-120mm) 1:2.8-4.0 SWD

ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm (24-120mm) 1:2.8-4.0 SWD

Wyposażony w nowy, rewolucyjny system autofocusa SWD , ten odporny na zachlapania obiektyw będący 5-krotnym zoomem przekazuje w ręce posiadaczy lustrzanki E-3 najszybciej działający na świecie* układ automatycznego ustawiania ostrości. Możliwości szerokokątne tego obiektywu przy ogniskowej 12mm (24mm) zapewniają dużą wszechstronność fotografowania podobnie jak niewielka minimalna odległość ustawiania ostrości wynosząca zaledwie 25cm.

- System ultradźwiękowego napędu (SWD) autofocusa: Najszybszy na świecie system AF * przy współpracy z aparatem Olympus E-3
- 5-krotny zoom
- 25cm - najbliższa odległość ogniskowania
- Mechaniczne manualne nastawianie ostrości
- Kołowy otwór przysłony
- Ekstremalne możliwości szerokokątne przy ogniskowej 12mm (24mm)
- Odporność na zachlapanie

(Dostępny począwszy od listopada 2007)

ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm (100-400mm) 1:2.8-3.5 SWD

Ten wyjątkowo szybki obiektyw SWD wyróżnia się prędkością AF, która jest 2-krotnie wyższa w porównaniu z dostępnym obecnie obiektywem ZUIKO DIGITAL 50-200mm. 4-krotny zoom tego obiektywu sięga ogniskowej 200mm (400mm), dzięki czemu fotografujący mogą bez trudu wychwycić i zarejestrować w kadrze obiekty znajdujące się w znacznej odległości - i to niezależnie, czy fotografujemy w tropikach czy na pustyni, bowiem optykę chroni szczelna, odporna na zachlapanie obudowa.

- System ultradźwiękowego napędu (SWD) autofocusa: Ultraszybki AF
(2x szybszy w porównaniu z obecnie dostępnym obiektywem 50-200mm)
- 4-krotny zoom
- 1.2m - najbliższa odległość nastawienia ostrości
- Mechaniczne manualne nastawianie ostrości
- Kołowy otwór przysłony
- Osłona przeciwsłoneczna obiektywu z zasłanianym okienkiem dla obsługi filtra polaryzacyjnego
- Odporność na zachlapanie

(Dostępny począwszy od listopada 2007)

Olympus E-3 z założonym obiektywem Zuiko Digital ED 14-35mm (28-70mm) 1:2.0 SWD

ZUIKO DIGITAL ED 14-35mm (28-70mm) 1:2.0 SWD

Pierwsze miejsce na świecie wśród obiektywów zoom o standardowym zakresie ogniskowych: unikalna wartość przysłony maksymalnej przysłony w całym zakresie zoomu - 1:2.0. W połączeniu z 2,5-krotnym zoomem obiektyw ten zapewnia profesjonalnym fotografom niespotykany dotąd poziom wszechstronności zastosowań. A gdy dodamy do tego ultraszybki system AF oparty o napęd SWD, zyskujemy pewność, że wspaniałe fotograficzne sceny już nigdy nam nie umkną.

- Pierwszy na świecie standardowy obiektyw zoom o jasności 1:2.0 w całym zakresie długości ogniskowych
- 2.5-krotny zoom
- Wyjątkowo szybki system ultradźwiękowego napędu (SWD) autofocusa
- Mechaniczne manualne nastawianie ostrości
- Kołowy otwór przysłony
- Osłona przeciwsłoneczna obiektywu z zasłanianym okienkiem dla obsługi filtra polaryzacyjnego
- Odporność na zachlapanie

(Dostępny na początku 2008)

ZUIKO DIGITAL ED 70-300mm (140-600mm) 1:4.0-5.6

Przy mocy powiększenia rozciągające się do 300mm (600mm), ten obiektyw ZUIKO DIGITAL oferuje wyjątkowy potencjał. Niezależnie od tego, jest to optyka zapewniająca fotografującemu mobilność. Mierząc zaledwie 127mm przy wadze 620g, obiektyw ten stanowi dowód tego, że wysokiej jakości mocny obiektyw zoom nie musi nadmiernie obciążać Cię, zwłaszcza gdy fotografujesz w plenerach.

- 4.3-krotny zoom
- Ekstremalne możliwości telefoto przy ogniskowej 300mm (600mm)

(Dostępny od października 2007)

Olympus E-3 z założonym telekonwerterem Zuiko Digital 2.0x Teleconverter EC-20 i obiektywem Zuiko Digital 8 mm

ZUIKO DIGITAL 2.0-krotny telekonwerter EC-20

Podwaja długość ogniskowej głównego obiektywu nie wpływając na jasność, ani jakość obrazu. Ten nowy telekonwerter kompatybilny ze wszystkimi obiektywami ZUIKO DIGITAL sprawia, ze fotografujący mogą znaleźć się dwukrotnie bliżej fotografowanej sceny bez potrzeby korzystania z dodatkowego obiektywu.

- Podwaja długość ogniskowej głównego obiektywu
- Możliwość dołączania do wszystkich obiektywów ZUIKO DIGITAL: Począwszy od "Rybiego oka" poprzez obiektywy Makro i Super teleobiektywy
- Konwerter specjalnie przystosowany do fotografii cyfrowej: Niewielka grubość, kompaktowa konstrukcja i wysoka jakość obrazu
- Odporność na zachlapanie

(Dostępny począwszy od listopada 2007)

(Wartości podane w nawiasach stanowią ekwiwalent ogniskowej w aparatach małoobrazkowych /35mm/)

Poza licznymi obiektywami ZUIKO DIGITAL w skład gamy produktów Olympus E-System wchodzi również cały szereg innych akcesoriów. Większość z nich jest kompatybilna z nową cyfrową lustrzanką E-3, a wszystkie zapewniają wszechstronne, profesjonalne fotografowanie.

* stan na październik 2007

Przegląd obiektywów ZUIKO DIGITAL

Najwyższej klasy profesjonalne obiektywy (odporne na zachlapanie)

- ZUIKO DIGITAL ED 7-14mm (14-28mm) 1:4.0
- Nowość! ZUIKO DIGITAL ED 14-35mm (28-70mm) 1:2.0 SWD
- ZUIKO DIGITAL ED 35-100mm (70-200mm) 1:2.0
- ZUIKO DIGITAL ED 90-250mm (180-500mm) 1:2.8
- ZUIKO DIGITAL ED 150mm (300mm) 1:2.0
- ZUIKO DIGITAL ED 300mm (600mm) 1:2.8

Obiektywy klasy profesjonalnej (odporne na zachlapanie)

- ZUIKO DIGITAL 11-22mm (22-44mm) 1:2.8-3.5
- Nowość! ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm (24-120mm) 1:2.8-4.0 SWD
- ZUIKO DIGITAL 14-54mm (28-108mm) 1:2.8-3.5
- Nowość! ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm (100-400mm) 1:2.8-3.5 SWD
- ZUIKO DIGITAL ED 8mm (16mm) 1:3.5 Rybie oko
- ZUIKO DIGITAL ED 50mm (100mm) Makro 1:2.0

Obiektywy klasy standardowej

- ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm (28-84mm) 1:3.5-5.6
- ZUIKO DIGITAL ED 18-180mm (36-360mm) 1:3.5-6.3
- ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm (80-300mm) 1:4.0-5.6
- Nowość! ZUIKO DIGITAL ED 70-300mm (140-600mm) 1:4.0-5.6
- ZUIKO DIGITAL 35mm (70mm) Macro 1:3.5

(Wartości podane w nawiasach stanowią ekwiwalent ogniskowej w aparatach małoobrazkowych /35mm/)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
1
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
11
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)