"Ekologia w obiektywie" - Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny firmy Bayer rozstrzygnięty!

ms
17 Cze 2009
Poznaliśmy oficjalne wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Ekologia w obiektywie". Grand Prix oraz nagrodę w wysokości 7 tysięcy złotych otrzymał Jakub Piękoś, autor fotografii "Pożegnanie z Afryką albo John Wayne - reinkarnacja". Jury przyznało oddzielne nagrody w kategoriach "Profesjonaliści" oraz "Młodzież". Najlepsze prace można oglądać na plenerowej wystawie na warszawskim Barbakanie do 29 lipca. Prezentacji towarzyszy wystawa zdjęć Marcina Kydryńskiego.
Konkurs "Ekologia w obiektywie" ma popularyzować ideę ochrony środowiska, zwrócić uwagę na unikalność i przemijalność zjawisk naturalnych. Hasło tegorocznej, dziwiątej już edycji, brzmiało "Zmiany klimatu - nasze wyzwanie". Prace nadsyłali profesjonaliści oraz młodzi amatorzy. W sumie zgłoszono 1081 prac.

W gronie Jury zasiedli: Anna Brzezińska - Skarżyńska (Redaktor Naczelna Redakcji Fotograficznej PAP, fotograf, autor i kurator wystaw), Zbigniew Włodarski (Redaktor Naczelny "Foto", fotograf), Marcin Kydryński (radiowiec, autor tekstów i kompozytor, fotograf, podróżnik) oraz przedstawiciel firmy Bayer - Monika Lechowska. Podjęcie wyboru wspierała merytorycznie Magdalena Machinko - Nagrabecka - Kierownik Działu Edukacji Ekologicznej w UNEP/GRID-Warszawa. Obradom przewodniczył fotograf Chris Niedenthal.

Nagrodę Grand Prix w wysokości 7 tysięcy złotych zdobył Jakub Piękoś z Kielc, pracownik agencji reklamowej, fotograf profesjonalista, autor zdjęcia "Pożegnanie z Afryką albo John Wayne - reinkarnacja". Fotografia otrzymała również Nagrodę Dziennikarzy.
fot. Jakub Piękoś "Moje ulubione zdjęcie - wiele znaczeń - ekologia zindustrializowana co najmniej :) John Wayne to mucha, która przysiadła na lampie w Pizzeri w Zakopanym."
Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni... z ciekawością zatem nie tyle ferowaliśmy wyroki, co próbowaliśmy ułożyć z tak wielu zdjęć zajmującą historię w różnorodnych obrazach. Zmiany klimatu - nasze wyzwanie. Trudny temat, wymagający sporej wyobraźni od fotografującego i potem jeszcze większej od oceniającego. Tym bardziej jestem zadowolony z Grand Prix, które nieomal jednogłośnie wyróżniliśmy jako pracę niekonwencjonalną, mocną graficznie i pojemną dla interpretacji - powiedział Marcin Kydryński, członek Jury.

Pierwsze miejsce w kategorii "Profesjonaliści" oraz nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymał Filip Springer z Poznania za zdjęcie "Drzewo".
fot. Filip Springer Rysunek na płocie zlikwidowanej fabryki wymalowany przez dzieci mieszkające w poznańskiej dzielnicy Starołęka.
Druga nagroda w kategorii "Profesjonaliści" i 3 tysięce złotych przypadła Dariuszowi Delmanowiczowi z Przemyśla za zdjęcie "Na śniegu".
fot. Dariusz Delmanowicz Bociany zimujące w klinice dla zwierząt w Przemyślu.
W kategorii "Młodzież" jurorzy za najlepsze uznali zdjęcie nadesłane przez siedemnastoletniego Marcina Opasa z Katowic "A jednak symbioza :)". Fotografia przedstawia opuszczoną hutę Kościuszko w Chorzowie. W nagrodę autor weźmie udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez wybitnych fotografów.
Marcin Opasa Huta Kościuszko w Chorzowie

Nagrodę Drugą w kategorii "Młodzież" Jury przyznało Andrzejowi Błońskiemu z Hyżnego za zdjęcie "Susza". On również weźmie udział w warsztatach.
fot. Andrzej Błoński Susza a polskie rolnictwo

Ponadto wyróżniono 15 fotografii:
fot. Adam Gandziarowski Pożar na łące.
fot. Anatol Chomicz Happening na remontowanej ulicy w Białymstoku.
fot. Jerzy Pawleta Polska, Książ. Niebo nad naszymi głowami stało się już samolotową autostradą wielopoziomową. Jego błękit pozostanie jedynie na fotografiach.
fot. Magdalena Leszczyc-Laskowska Jedno z kolorowych jeziorek, znajdujących się w Rudawach Janowickich, wyrobiska dawnych niemieckich kopalni.
fot. Marek Wysocki Elektrownia wiatrowa Kamieńsk na tle Elektrowni węglowej Bełchatów.
fot. Paweł Oborski Setki ptaków, elektrownia Konin.
fot. Piotr Jasiczek Upały, susza, spalone trawniki, osiedle mieszkaniowe w Koziegłowach. Ekipa przyjechała kosić trawniki.
fot. Piotr Morawski Zdjęcie zrobione podczas startu Bielika. Miejsce - Buda Stalowska.
fot. Stefan Karnicki Pod wpływem wysokiej temperatury - lato 2008 - zakwitły glony na Jeziorze Turawskim.
fot. Tadeusz Koniarz Bieszczady. Życie codzienne 'bieszczadzkich diabłów' - wypalaczy węgla drzewnego.
fot. Tomasz Piechel : cisza przed burzą : pustynia po nieistniejącej już kopalni żwiru :
fot. Dominika Pietrzyba Kwiatki, łapiące ostatkami sił ostatnie poranne promienie słońca, które mogą dać im nadzieje na dłuższe przetrwanie.
fot. Kacper Kowalski Składowisko odpadów stałych (poprodukcyjnych) po spalaniu węgla brunatnego w zespole elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A. Nz składowisko znajdujące się kilka km od Turka, należące do elektrowni Adamów.
fot. Pawe Kosicki Poznań / Winogrady (negatyw)
fot. Tomasz Woźniak Poranek z dmuchawcem.
Do 29 lipca nagrodzone i wyróżnione fotografie można oglądać na plenerowej wystawie na warszawskim Barbakanie.

Prezentacji towarzyszy wystawa fotografii Marcina Kydryńskiego - radiowca, autora tekstów, kompozytora i fotografa. Tematem jego foto-historii jest woda. Fotografie obrazują zarówno miejsca gdzie wody jest pod dostatkiem jak i tereny dotknięte suszą. Niektórzy bohaterowie zdjęć Kydryńskiego bawią się w wodzie, dla innych jest ona źródłem pracy lub miejscem odprawiania religijnych rytuałów, a kolejnym daje duchowe spełnienie. Ten starannie wybrany zbiór fotografii autor opatrzył przesłaniem - refleksją. "Każdy z nas jest wodą. Pragnie wody, tęskni za nią, czci. Ale i traci, marnuje, truje, zanieczyszcza. Co za tragiczny, zdumiewający paradoks. Tych kilkanaście zdjęć niewiele zmieni. Ale może da szansę na minutę zastanowienia. A minuta to czasem tak wiele, kiedy idzie o życie" - pisze do odwiedzających wystawę Marcin Kydryński.

Ekologia w obiektywie "Zmiany klimatu - nasze wyzwanie" - wystawa pokonkursowa
Marcin Kydryński - fotografie
Termin: 17.06.2009 - 29.07.2009


Barbakan
Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
„I Love You All the Time” - zobacz intrygujące portrety Adama Tuchlińskiego
19 Sty 2019
Od dziś można już oglądać najnowszy projekt Adama Tuchlińskiego. Wystawa „I Love You All the Time” prezentowana Starej Galerii ZPAF to wybór najciekawszych portretów, które autor wykonał przez ostatnie sześć lat.
0
72 godziny z Fujifilm GFX 50R za jedyne 200 zł
18 Sty 2019
Fujifilm ogłasza wyjątkową akcję skierowaną do zainteresowanych testem najnowszego średnioformatowego modelu GFX 50R. Od poniedziałku 21 stycznia do 15 marca będzie można wypożyczyć aparat z obiektywem Fujinon serii GF na 3 doby za jedyne 200 zł.
0
Taichman Como - ekskluzywna i funkcjonalna torba fotograficzna
18 Sty 2019
Taichman Como to luksusowa torba zaprojektowana od podstaw przy ścisłej współpracy z profesjonalnymi fotografami. Wykonana w Europie z naturalnej, włoskiej skóry ma zaspokoić wymagania najbardziej wymagających użytkowników.
4
GDT European Wildlife Photographer of the Year 2019 już czeka na Wasze zgłoszenia
18 Sty 2019
Organizowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody (GDT) konkurs European Wildlife Photographer of the Year od 19 lat nagradza najlepszych fotografów przyrodniczych Starego Kontynentu. Prace do tegorocznej edycji możecie przesyłać do 1 marca.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!