"Ekologia w obiektywie" - Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny firmy Bayer rozstrzygnięty!

ms
17 Cze 2009
Poznaliśmy oficjalne wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Ekologia w obiektywie". Grand Prix oraz nagrodę w wysokości 7 tysięcy złotych otrzymał Jakub Piękoś, autor fotografii "Pożegnanie z Afryką albo John Wayne - reinkarnacja". Jury przyznało oddzielne nagrody w kategoriach "Profesjonaliści" oraz "Młodzież". Najlepsze prace można oglądać na plenerowej wystawie na warszawskim Barbakanie do 29 lipca. Prezentacji towarzyszy wystawa zdjęć Marcina Kydryńskiego.
Konkurs "Ekologia w obiektywie" ma popularyzować ideę ochrony środowiska, zwrócić uwagę na unikalność i przemijalność zjawisk naturalnych. Hasło tegorocznej, dziwiątej już edycji, brzmiało "Zmiany klimatu - nasze wyzwanie". Prace nadsyłali profesjonaliści oraz młodzi amatorzy. W sumie zgłoszono 1081 prac.

W gronie Jury zasiedli: Anna Brzezińska - Skarżyńska (Redaktor Naczelna Redakcji Fotograficznej PAP, fotograf, autor i kurator wystaw), Zbigniew Włodarski (Redaktor Naczelny "Foto", fotograf), Marcin Kydryński (radiowiec, autor tekstów i kompozytor, fotograf, podróżnik) oraz przedstawiciel firmy Bayer - Monika Lechowska. Podjęcie wyboru wspierała merytorycznie Magdalena Machinko - Nagrabecka - Kierownik Działu Edukacji Ekologicznej w UNEP/GRID-Warszawa. Obradom przewodniczył fotograf Chris Niedenthal.

Nagrodę Grand Prix w wysokości 7 tysięcy złotych zdobył Jakub Piękoś z Kielc, pracownik agencji reklamowej, fotograf profesjonalista, autor zdjęcia "Pożegnanie z Afryką albo John Wayne - reinkarnacja". Fotografia otrzymała również Nagrodę Dziennikarzy.
fot. Jakub Piękoś "Moje ulubione zdjęcie - wiele znaczeń - ekologia zindustrializowana co najmniej :) John Wayne to mucha, która przysiadła na lampie w Pizzeri w Zakopanym."
Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni... z ciekawością zatem nie tyle ferowaliśmy wyroki, co próbowaliśmy ułożyć z tak wielu zdjęć zajmującą historię w różnorodnych obrazach. Zmiany klimatu - nasze wyzwanie. Trudny temat, wymagający sporej wyobraźni od fotografującego i potem jeszcze większej od oceniającego. Tym bardziej jestem zadowolony z Grand Prix, które nieomal jednogłośnie wyróżniliśmy jako pracę niekonwencjonalną, mocną graficznie i pojemną dla interpretacji - powiedział Marcin Kydryński, członek Jury.

Pierwsze miejsce w kategorii "Profesjonaliści" oraz nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymał Filip Springer z Poznania za zdjęcie "Drzewo".
fot. Filip Springer Rysunek na płocie zlikwidowanej fabryki wymalowany przez dzieci mieszkające w poznańskiej dzielnicy Starołęka.
Druga nagroda w kategorii "Profesjonaliści" i 3 tysięce złotych przypadła Dariuszowi Delmanowiczowi z Przemyśla za zdjęcie "Na śniegu".
fot. Dariusz Delmanowicz Bociany zimujące w klinice dla zwierząt w Przemyślu.
W kategorii "Młodzież" jurorzy za najlepsze uznali zdjęcie nadesłane przez siedemnastoletniego Marcina Opasa z Katowic "A jednak symbioza :)". Fotografia przedstawia opuszczoną hutę Kościuszko w Chorzowie. W nagrodę autor weźmie udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez wybitnych fotografów.
Marcin Opasa Huta Kościuszko w Chorzowie

Nagrodę Drugą w kategorii "Młodzież" Jury przyznało Andrzejowi Błońskiemu z Hyżnego za zdjęcie "Susza". On również weźmie udział w warsztatach.
fot. Andrzej Błoński Susza a polskie rolnictwo

Ponadto wyróżniono 15 fotografii:
fot. Adam Gandziarowski Pożar na łące.
fot. Anatol Chomicz Happening na remontowanej ulicy w Białymstoku.
fot. Jerzy Pawleta Polska, Książ. Niebo nad naszymi głowami stało się już samolotową autostradą wielopoziomową. Jego błękit pozostanie jedynie na fotografiach.
fot. Magdalena Leszczyc-Laskowska Jedno z kolorowych jeziorek, znajdujących się w Rudawach Janowickich, wyrobiska dawnych niemieckich kopalni.
fot. Marek Wysocki Elektrownia wiatrowa Kamieńsk na tle Elektrowni węglowej Bełchatów.
fot. Paweł Oborski Setki ptaków, elektrownia Konin.
fot. Piotr Jasiczek Upały, susza, spalone trawniki, osiedle mieszkaniowe w Koziegłowach. Ekipa przyjechała kosić trawniki.
fot. Piotr Morawski Zdjęcie zrobione podczas startu Bielika. Miejsce - Buda Stalowska.
fot. Stefan Karnicki Pod wpływem wysokiej temperatury - lato 2008 - zakwitły glony na Jeziorze Turawskim.
fot. Tadeusz Koniarz Bieszczady. Życie codzienne 'bieszczadzkich diabłów' - wypalaczy węgla drzewnego.
fot. Tomasz Piechel : cisza przed burzą : pustynia po nieistniejącej już kopalni żwiru :
fot. Dominika Pietrzyba Kwiatki, łapiące ostatkami sił ostatnie poranne promienie słońca, które mogą dać im nadzieje na dłuższe przetrwanie.
fot. Kacper Kowalski Składowisko odpadów stałych (poprodukcyjnych) po spalaniu węgla brunatnego w zespole elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A. Nz składowisko znajdujące się kilka km od Turka, należące do elektrowni Adamów.
fot. Pawe Kosicki Poznań / Winogrady (negatyw)
fot. Tomasz Woźniak Poranek z dmuchawcem.
Do 29 lipca nagrodzone i wyróżnione fotografie można oglądać na plenerowej wystawie na warszawskim Barbakanie.

Prezentacji towarzyszy wystawa fotografii Marcina Kydryńskiego - radiowca, autora tekstów, kompozytora i fotografa. Tematem jego foto-historii jest woda. Fotografie obrazują zarówno miejsca gdzie wody jest pod dostatkiem jak i tereny dotknięte suszą. Niektórzy bohaterowie zdjęć Kydryńskiego bawią się w wodzie, dla innych jest ona źródłem pracy lub miejscem odprawiania religijnych rytuałów, a kolejnym daje duchowe spełnienie. Ten starannie wybrany zbiór fotografii autor opatrzył przesłaniem - refleksją. "Każdy z nas jest wodą. Pragnie wody, tęskni za nią, czci. Ale i traci, marnuje, truje, zanieczyszcza. Co za tragiczny, zdumiewający paradoks. Tych kilkanaście zdjęć niewiele zmieni. Ale może da szansę na minutę zastanowienia. A minuta to czasem tak wiele, kiedy idzie o życie" - pisze do odwiedzających wystawę Marcin Kydryński.

Ekologia w obiektywie "Zmiany klimatu - nasze wyzwanie" - wystawa pokonkursowa
Marcin Kydryński - fotografie
Termin: 17.06.2009 - 29.07.2009


Barbakan
Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Aparaty Fujifilm X-T3 i X-T30 do wygrania w konkursie Grand Press Photo
22 Mar 2019
Fujifilm zostało mecenasem największego w Polsce konkursu fotografii prasowej. Z tej okazji na zwycięzców poszczególnych kategorii czekają najnowsze aparaty producenta.
0
Art Bibuła - festiwal zinów i photobooków już pod koniec marca w Katowicach
22 Mar 2019
Ponad dwudziestu artystów, osiem spotkań, dwa warsztaty i jedna debata, a do tego setki niezależnych publikacji, których nie zobaczymy w komercyjnym obiegu. Tak zapowiada się pierwszy śląski festiwal zinów, photobooków i małych wydawnictw, który odbędzie się w katowickim Rondzie Sztuki w ostatni weekend marca.
0
Grand Press Photo 2019 czeka na zgłoszenia
22 Mar 2019
Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można zgłaszać zdjęcia, reportaże, projekty dokumentalne i książki fotograficzne do Grand Press Photo 2019. Termin składania prac upływa 3 kwietnia o północy.
0
Wesprzyj dodruk książki „Przedmiot rzeczywisty i jego obraz” Witolda Dederki
21 Mar 2019
Podręczniki Witolda Dederki uznawane są za najlepsze polskie książki podejmujące temat sztuki fotograficznej. Niestety nakład niektórych tytułów od dawna jest już wyczerpany. Wydawca właśnie ruszył z kampanią której celem jest dodruk pierwszej części trylogii.
0