Konkurs "Ekologia w obiektywie 2010" rozstrzygnięty

Dziś poznaliśmy wyniki konkursu "Ekologia w obiektywie 2010". Jego celem było zwiększenie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju. Grand Prix zdobył Piotr Chara za zdjęcie "Taniec" przedstawiające dwa myszołowy w efektownym bitewnym tańcu.
Grand Prix: Piotr Chara "Taniec"
Firma Bayer rozdała nagrody w tegorocznej edycji konkursu "Ekologia w obiektywie", który poświęcony był bioróżnorodności. Grand Prix w wysokości 6 tys. złotych otrzymał Piotr Chara za zdjęcie "Taniec" przedstawiające dwa myszołowy w efektownym bitewnym tańcu. Jury przyznało ponadto trzy nagrody główne w wysokości 3 tys. złotych każda w kategorii dorosłych i dwie w kategorii młodzieży. Dwójka młodych fotografów weźmie udział w profesjonalnych warsztatach fotograficznych.

Piotr Chara wykonał doskonałą technicznie fotografię, ze świetną kompozycją, rewelacyjnym oświetleniem i niesamowitą dynamiką. Mimo zimy i śniegu powstał ciepły, malowniczy kadr, w którym polecam zwrócenie uwagi na szczegóły. Bajeczne światło wydobywa wszystkie detale ptaków - w oczach można dojrzeć źrenice, zobaczyć łuski na zaciśniętych szponach czy policzyć podświetlone słońcem lotki. Pięknie rozmyte tło wzmacnia przekaz i koncentruje wzrok na walczących myszołowach. Jestem tym zdjęciem oczarowany. To jedno z tych zdjęć, od którego ciężko mi oderwać wzrok - powiedział Dariusz Majgier, członek Jury.

W kategorii "Dorośli" jury przyznało trzy równorzędne nagrody główne: pierwszą - Anna Dudziec za zdjęcie "Stan oblężenia" przedstawiające współpracę mrówek jako owadów społecznych. Cukierek okazał się dla nich kąskiem, któremu nie mogły się oprzeć. Zdjęcie zostało zrobione aparatem komórkowym, ale jak podkreśla członek Jury Zbigniew Włodarski fotografuje się głową, aparat to tylko narzędzie. Drugą - Leszek Romanek za obraz "Na ukos..." przedstawiający drzewo z lotu ptaka. Trzecią - Dorota Krauze za fotografię "Bielinek" ilustrującą bogaty świat motyli, których w Polsce występuje ponad 3 tys. gatunków, z czego połowa żyje tylko w nocy. Młodzież zdobyła dwie nagrody główne. Pierwszą zdobył Krzysztof Gardziejewski za "Muchę" - znakomite ujęcie muchy wśród igliwia. Drugą - Monika Kudas za obraz "Czerwień" prezentujący tulipana na przyciemnionym tle. Jury przyznało również 20 wyróżnień.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia można oglądać na stronie konkursu www.ekologiawobiektywie.pl.
Nagroda Główna w kategorii "Dorośli - zdjęcie z telefonu komórkowego": Anna Dudziec "Stan oblężenia"

Nagroda Główna w kategorii "Dorośli - zdjęcie z aparatu fotograficznego": Leszek Romanek "Na ukos..."

Nagroda Główna w kategorii "Dorośli - zdjęcie przetworzone cyfrowo": Dorota Krauze "Bielinek"

Nagroda Główna w kategorii "Młodzież - zdjęcie z aparatu fotograficznego": Krzysztof Gardziejewski "Mucha"

Nagroda Główna w kategorii "Młodzież - zdjęcie przetworzone cyfrowo": Monika Kudas "Czerwień"
Komentarze
Polecane artykuły
Jak po wojnie kształtowała się polska fotografia? Dowiesz się z książki “Ogólnopolskie Wystawy Fotografiki w Zachęcie 1952-1962”
22 Maj 2019
Jakie zdjęcia cieszyły się po wojnie największa popularnością? Jak pisano o fotografii? Co przykuwało uwagę krytyków? Tego wszystkiego dowiesz się z nowej książki wydanej przez Zachętę.
0
Peak Design Travel Tripod - statyw podróżny wymyślony od nowa
22 Maj 2019
Kalifornijską firmę Peak Design znamy głównie z innowacyjnych rozwiązań w zakresie transportu sprzętu fotograficznego. Teraz producent prezentuje rewolucyjny statyw podróżny, który spełnić ma potrzeby większości fotografów.
0
Honor 20 Pro - sztuczna inteligencja i pięć aparatów, w tym jeden do makro
22 Maj 2019
Zaprezentowana seria smartfonów Honor to nie jeden a trzy modele z czego Honor 20 Pro pod względem fotograficznym to mocna specyfikacja i zaawansowane rozwiązania. Dostajemy aż pięć aparatów, w tym jeden do ujęć makro, AF z detekcją fazy ze wsparciem laserowym czy pomoc sztucznej inteligencji.
0
Olympus Tough TG-6 - twardziel powraca
22 Maj 2019
Flagowy „wszystkoodporny” kompakt Olympusa to jedna z najbardziej funkcjonalnych konstrukcji w segmencie aparatów do fotografowania pod wodą. Szósta generacja modelu Tough wprowadza kilka ciekawych nowości.
0