Przyznano nagrody w konkursie "Ekologia w Obiektywie 2011"

Dziś wręczono nagrody w konkursie "Ekologia w Obiektywie 2011". Zdobywcą Grand Prix został Piotr Płaczkowski, którego Jury nagrodziło za zdjęcie przedstawiające lisa w zimowym lesie.
0
Marcin Grabowiecki
10 Czerwiec 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Grand Prix - Piotr Płaczkowski "Lis"

Dziś przyznano nagrody w 11. edycji konkursu "Ekologia w Obiektywie" poświęconej "Życiu w lasach". Rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Lasów. Temat konkursu okazał się bardzo nośny, co spowodowało nadesłanie rekordowej liczby zgłoszeń: 4 500 fotografii. Walka o Grand Prix była w tym roku zacięta. Do ostatniej chwili ważyły się losy dwóch zdjęć w rywalizacji o najwyższe wyróżnienie. Ostatecznie uhonorowano zdjęcie Piotra Płaczkowskiego. Novum w tym roku były także dwie nowowprowadzone kategorie - makro i 3D.

Wybór tegorocznej nagrody Grand Prix nie był łatwy. Długo dyskutowaliśmy na temat dwóch fotografii, ale w końcu się udało. Lis to naprawdę świetna fotografia - komentuje przewodniczący Jury, znakomity fotoreporter Chris Niedenthal.

Wernisażowi i ceremonii wręczenia nagród towarzyszyła prezentacja "Tajemnice dżungli amazońskiej" pisarki, podróżniczki i fotografki - Beaty Pawlikowskiej. Prezentowane fotografie autorka wykonała podczas wielu podróży po Amazonii w ciągu minionych 20 lat. Można było na nich zobaczyć między innymi zagrożone gatunki zwierząt i podejrzeć Indian żyjących w doskonałej równowadze z siłami natury.

Prawdziwa mądrość nie polega na tym, żeby podporządkować sobie przyrodę, ale na tym, żeby odnaleźć w niej swoje miejsce. Trzeba szanować dżungle, puszcze i knieje, które istniały na Ziemi długo przed pojawieniem się ludzi. Puszcza Amazońska, czyli Płuca Ziemi, wytwarza 20% zasobów tlenu naszej planety. Rocznie wycina się jej obszar równy obszarowi Polski - komentuje Beata Pawlikowska.

Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac w tegorocznym konkursie będzie można oglądać przez cały czerwiec na murach warszawskiego Barbakanu oraz bezterminowo na stronie www.ekologiawobiektywie.pl.

NAGRODZENI W 11. EDYCJI KONKURSU "EKOLOGIA W OBIEKTYWIE":

Grand Prix - Piotr Płaczkowski za zdjęcie pt.: "Lis"

W kategorii Dorośli jury przyznało następujące nagrody:

Dwie Nagrody Główne w kat. zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym:
Hubert Stojanowski za zdjęcie pt.: "Oczne" i Michał Piekarski za zdjęcie pt.:"Panienka z okienka"
Nagroda Główna w kat. zdjęcie wykonane telefonem komórkowym: Marta Makowiecka za zdjęcie pt.: "Korzenie..."
Nagroda Główna w kat. zdjęcie przetworzone cyfrowo: Magda Wasiczek za zdjęcie pt.: "Wrzosowisko"
Nagroda Główna w kat. makrofotografia: Sebastian Koczwara za zdjęcie pt.: "Żołnierz"

W kategorii Młodzież jury przyznało:

Nagrodę Główną w kat. zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym Piotrowi Zabłudowskiemu za zdjęcie pt.: "Moczarowe opowieści" oraz wyróżnienie dla Karola Sekty za zdjęcia: "Leśni siłacze", "Toki", "Hajstry" nagrodzone plenerowymi warsztatami fotograficznymi.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards. Zobaczcie wyróżnione zdjęcia!
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards. Zobaczcie wyróżnione zdjęcia!
Aż 10 Polaków znalazło się w finale jubileuszowej, 10 edycji tego popularnego konkursu fotografii ulicznej. Zwycięzców już niebawem wyłoni jury, któremu przewodniczy sam Martin Parr.
0
0
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019. Polacy wśród wyróżnionych
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019....
Dobiegła końca kolejna, 11. już edycja Insight Investment Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświęconego astrofografii. Zwycięskie prace jak...
28
1
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Piękna, bezlitosna i zagrożona - tak prezentuje się przyroda na zdjęciach wyróżnionych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii natury na świecie. Zobaczcie...
226
2
Powiązane artykuły