Przyznano nagrody w konkursie "Ekologia w Obiektywie 2011"

Dziś wręczono nagrody w konkursie "Ekologia w Obiektywie 2011". Zdobywcą Grand Prix został Piotr Płaczkowski, którego Jury nagrodziło za zdjęcie przedstawiające lisa w zimowym lesie.
Grand Prix - Piotr Płaczkowski "Lis"

Dziś przyznano nagrody w 11. edycji konkursu "Ekologia w Obiektywie" poświęconej "Życiu w lasach". Rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Lasów. Temat konkursu okazał się bardzo nośny, co spowodowało nadesłanie rekordowej liczby zgłoszeń: 4 500 fotografii. Walka o Grand Prix była w tym roku zacięta. Do ostatniej chwili ważyły się losy dwóch zdjęć w rywalizacji o najwyższe wyróżnienie. Ostatecznie uhonorowano zdjęcie Piotra Płaczkowskiego. Novum w tym roku były także dwie nowowprowadzone kategorie - makro i 3D.

Wybór tegorocznej nagrody Grand Prix nie był łatwy. Długo dyskutowaliśmy na temat dwóch fotografii, ale w końcu się udało. Lis to naprawdę świetna fotografia - komentuje przewodniczący Jury, znakomity fotoreporter Chris Niedenthal.

Wernisażowi i ceremonii wręczenia nagród towarzyszyła prezentacja "Tajemnice dżungli amazońskiej" pisarki, podróżniczki i fotografki - Beaty Pawlikowskiej. Prezentowane fotografie autorka wykonała podczas wielu podróży po Amazonii w ciągu minionych 20 lat. Można było na nich zobaczyć między innymi zagrożone gatunki zwierząt i podejrzeć Indian żyjących w doskonałej równowadze z siłami natury.

Prawdziwa mądrość nie polega na tym, żeby podporządkować sobie przyrodę, ale na tym, żeby odnaleźć w niej swoje miejsce. Trzeba szanować dżungle, puszcze i knieje, które istniały na Ziemi długo przed pojawieniem się ludzi. Puszcza Amazońska, czyli Płuca Ziemi, wytwarza 20% zasobów tlenu naszej planety. Rocznie wycina się jej obszar równy obszarowi Polski - komentuje Beata Pawlikowska.

Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac w tegorocznym konkursie będzie można oglądać przez cały czerwiec na murach warszawskiego Barbakanu oraz bezterminowo na stronie www.ekologiawobiektywie.pl.

NAGRODZENI W 11. EDYCJI KONKURSU "EKOLOGIA W OBIEKTYWIE":

Grand Prix - Piotr Płaczkowski za zdjęcie pt.: "Lis"

W kategorii Dorośli jury przyznało następujące nagrody:

Dwie Nagrody Główne w kat. zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym:
Hubert Stojanowski za zdjęcie pt.: "Oczne" i Michał Piekarski za zdjęcie pt.:"Panienka z okienka"
Nagroda Główna w kat. zdjęcie wykonane telefonem komórkowym: Marta Makowiecka za zdjęcie pt.: "Korzenie..."
Nagroda Główna w kat. zdjęcie przetworzone cyfrowo: Magda Wasiczek za zdjęcie pt.: "Wrzosowisko"
Nagroda Główna w kat. makrofotografia: Sebastian Koczwara za zdjęcie pt.: "Żołnierz"

W kategorii Młodzież jury przyznało:

Nagrodę Główną w kat. zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym Piotrowi Zabłudowskiemu za zdjęcie pt.: "Moczarowe opowieści" oraz wyróżnienie dla Karola Sekty za zdjęcia: "Leśni siłacze", "Toki", "Hajstry" nagrodzone plenerowymi warsztatami fotograficznymi.
Komentarze
Polecane artykuły
W ramach specjalnej usługi Canon przełączy pokrętło funkcyjne obiektywów RF na tryb bezstopniowy. Za 300 złotych
24 Maj 2019
Nowe obiektywy Canona są fantastyczne, ale też koszmarnie drogie. Producent znalazł sposób, jak zarobić na nich jeszcze więcej.
0
Pokaż swój projekt fotograficzny na TIFF Festival. Nabór do sekcji TIFF Open jeszcze tylko do 3 czerwca
24 Maj 2019
Realizujesz bądź zrealizowałeś ciekawy projekt fotograficzny? Zaprezentuj go szerokiej publiczności na wrocławskim TiFF Festival. Dowiedz się jak aplikować.
0
Samsung pracuje nad 5x zoomem optycznym w smartfonie
24 Maj 2019
Już niebawem najnowsze generacje smartfonów Samsunga mają korzystać z teleobiektywu o 5x optycznym przybliżeniu obrazu. Firma rozpoczęła właśnie masową produkcję nowych modułów.
0
Wszyscy Jesteśmy Fotografami - już jutro start krakowskiej odsłony popularnego cyklu
24 Maj 2019
Już po raz trzeci rok z rzędu w trakcie Miesiąca Fotografii odbędzie się krakowska odsłona cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Zaplanowano trzy spotkania ze znakomitymi gośćmi, którymi będą: Todd Hido, Marta Zgierska i Iwo Zmyślony. Start już jutro o 18:00 w Krakowie.
0