Odkryj piękno nocnego nieba. Oto zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2021

Poznaliśmy najlepsze kadry z tegorocznej edycji największego konkursu poświęconego astrofotografii. Te zdjęcia trzeba zobaczyć!

Autor: Maciej Luśtyk

17 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Już po raz 13 jury prestiżowego Astronomy Photographer of the Year nagrodziło najlepsze zdjęcie kosmosu i nocnego nieba. Konkurs od lat przyciąga zarówno profesjonalistów, jak i początkujących fotografów, a w finałowe galerie to za każdym razem wyjątkowe spojrzenie na spektakt, który każdej nocy odgrywa się ponad naszymi głowami.

W tym roku do największego konkursu astrofotografii na świecie zgłoszonych zostało ponad 4500 prac, wykonanych przez fotografów z całego świata. Zdjęcia z tegorocznej edycji rywalizowały ze sobą w 11 kategoriach: People and SpaceAuroraeGalaxiesOur MoonOur SunPlanetsComets and AsteroidsSkyscapesStars and nebulae oraz Best Newcomer i Young Competition, w której oceniane są zdjęcia początkujących i te wykonane przez osoby do 18 roku życia.

Grand Prix, czyli siła prostoty

fot. Schuchang Dong, "The Golden Ring", 1. miejsce w konkursie Astronomy Photographer of the Year 2021

Najlepszym zdjęciem wybrana została fotografia Shuchanga Donga, przedstawiająca zaćmienie słońca widziane z Tybetu. W tym roku zwycięskie zdjęcie nie przedstawia być może podobnego kunsztu technicznego, jak prace nagradzane w ostatnich edycjach, ale trzeba przyznać, że w jego prostocie jest coś ujmującego. Jurorów urzekła też zapewne towarzysząca mu historia.

"21 czerwca 2020 r. w Chinach miało miejsce idealne zaćmienie obrączkowe i jako astrofotograf nie mogłem tego przegapić” – mówi Shuchang. „Żeby je uchwycić specjalnie pojechałem do Ali w Tybecie. To miejsce znane z całorocznej słonecznej pogody, ale tuż przed zaćmieniem na niebie pojawiły się ciemne chmury. Czekaliśmy z niepokojem, jednak mieliśmy szczęście. W czasie zaśmienia słońce na chwilę przebiło przez chmury, by po chwili zostać nimi całkowicie zasłonięte.”

„Nastrojowe, spokojne, doskonale uchwycone i fachowo przetworzone zdjęcie. Oglądając je czujesz, jakbyś mógł sięgnąć w niebo i umieścić to na palcu” - podsumował fotogafię juror Steve Marsh. Za zajęcie 1. miejsca Shuchang Dong zdobył nagrodę w wysokości 10 tys. funtów (ok. 54 tys. złotych).

Astronomy Photographer of the Year 2021 - najlepsze zdjęcia nocnego nieba

Oprócz niego nagrodzono także fotografów w każdej z 11 konkursowych kategorii. Zwycięskie zdjęcia wraz z opisami możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (29)
 

Niestety tym razem wśród laureatów zabrakło Polaków - nominowany do finału Marcin Zając tym razem zdobył żadnego wyróżnienia. Jeśli chcecie zobaczyć jak przyznawano nagrody i jak jurorzy agrumentowali swój wybór, poniżej udostępniamy relację z gali finałowej.

Wystawa pokonkursowa

Jak co roku, wszystkie finałowe zdjęcia prezentowane są na wystawie w londyńskim National Maritime Museum, którą będzie można oglądać do wiosny 2021 roku. Jeżeli będziecie w tym czasie w Londynie, nie zapomnijcie jej odwiedzić.

Więcej informacji oraz wszystkie zdjęcia finałowe znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)