Odkryj piękno nocnego nieba. Oto zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2021

Poznaliśmy najlepsze kadry z tegorocznej edycji największego konkursu poświęconego astrofotografii. Te zdjęcia trzeba zobaczyć!

Autor: Maciej Luśtyk

17 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Już po raz 13 jury prestiżowego Astronomy Photographer of the Year nagrodziło najlepsze zdjęcie kosmosu i nocnego nieba. Konkurs od lat przyciąga zarówno profesjonalistów, jak i początkujących fotografów, a w finałowe galerie to za każdym razem wyjątkowe spojrzenie na spektakt, który każdej nocy odgrywa się ponad naszymi głowami.

W tym roku do największego konkursu astrofotografii na świecie zgłoszonych zostało ponad 4500 prac, wykonanych przez fotografów z całego świata. Zdjęcia z tegorocznej edycji rywalizowały ze sobą w 11 kategoriach: People and SpaceAuroraeGalaxiesOur MoonOur SunPlanetsComets and AsteroidsSkyscapesStars and nebulae oraz Best Newcomer i Young Competition, w której oceniane są zdjęcia początkujących i te wykonane przez osoby do 18 roku życia.

Grand Prix, czyli siła prostoty

fot. Schuchang Dong, "The Golden Ring", 1. miejsce w konkursie Astronomy Photographer of the Year 2021

Najlepszym zdjęciem wybrana została fotografia Shuchanga Donga, przedstawiająca zaćmienie słońca widziane z Tybetu. W tym roku zwycięskie zdjęcie nie przedstawia być może podobnego kunsztu technicznego, jak prace nagradzane w ostatnich edycjach, ale trzeba przyznać, że w jego prostocie jest coś ujmującego. Jurorów urzekła też zapewne towarzysząca mu historia.

"21 czerwca 2020 r. w Chinach miało miejsce idealne zaćmienie obrączkowe i jako astrofotograf nie mogłem tego przegapić” – mówi Shuchang. „Żeby je uchwycić specjalnie pojechałem do Ali w Tybecie. To miejsce znane z całorocznej słonecznej pogody, ale tuż przed zaćmieniem na niebie pojawiły się ciemne chmury. Czekaliśmy z niepokojem, jednak mieliśmy szczęście. W czasie zaśmienia słońce na chwilę przebiło przez chmury, by po chwili zostać nimi całkowicie zasłonięte.”

„Nastrojowe, spokojne, doskonale uchwycone i fachowo przetworzone zdjęcie. Oglądając je czujesz, jakbyś mógł sięgnąć w niebo i umieścić to na palcu” - podsumował fotogafię juror Steve Marsh. Za zajęcie 1. miejsca Shuchang Dong zdobył nagrodę w wysokości 10 tys. funtów (ok. 54 tys. złotych).

Astronomy Photographer of the Year 2021 - najlepsze zdjęcia nocnego nieba

Oprócz niego nagrodzono także fotografów w każdej z 11 konkursowych kategorii. Zwycięskie zdjęcia wraz z opisami możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (29)
 

Niestety tym razem wśród laureatów zabrakło Polaków - nominowany do finału Marcin Zając tym razem zdobył żadnego wyróżnienia. Jeśli chcecie zobaczyć jak przyznawano nagrody i jak jurorzy agrumentowali swój wybór, poniżej udostępniamy relację z gali finałowej.

Wystawa pokonkursowa

Jak co roku, wszystkie finałowe zdjęcia prezentowane są na wystawie w londyńskim National Maritime Museum, którą będzie można oglądać do wiosny 2021 roku. Jeżeli będziecie w tym czasie w Londynie, nie zapomnijcie jej odwiedzić.

Więcej informacji oraz wszystkie zdjęcia finałowe znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto zwycięzcy iPhone Photography Awards 2022. Polacy wśród laureatów
Oto zwycięzcy iPhone Photography Awards 2022. Polacy wśród laureatów
Konkurs IPPA od 2007 roku nagradza najlepsze zdjęcia wykonane smartfonami Apple. Oto galeria tegorocznych finalistów, wśród których znalazły się także fotografki z...
60
Female in Focus 2022 - dom oczami kobiet
Female in Focus 2022 - dom oczami kobiet
Za nami kolejna edycja konkursu Female In Focus, który stawia sobie za cel promowanie kobiecej fotografii. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej edycji, której...
14
World Sports Photography Awards 2022 - najlepsze zdjęcia sportowe roku
World Sports Photography Awards 2022 - najlepsze zdjęcia sportowe roku
Za nami 3 edycja World Sports Photography Awards 2022 - jedynego międzynarodowego konkursu fotograficznego, skupiającego się w całości na fotografii sportowej. Oto...
28
Powiązane artykuły