Jest gorzej niż myślano. Nocne niebo jaśnieje w tempie nawet 10% rocznie

Autor: Maciej Luśtyk

24 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Ekspansja człowieka od dawna powoduje wzrost zanieczyszczenia świetlnego. Rozwój nowych technologii drastycznie jednak ten proces przyspieszył. Czy już niedługo fotografowanie nocnego nieba stanie się niemożliwe?

Jeśli macie wrażenie, że kiedyś ze swojego okna mogliście dostrzec więcej gwiazd, prawdopodobnie nie jest to tylko wrażenie. Zanieczyszczenie świetlnie, związane z rozwojem miast i infrastruktury rośnie od lat, powodując, że w wielu miejscach na naszej planecie nie uświadczymy już prawdziwych nocy. Zamiast tego nocne niebo trwa w stanie sztucznego zmierzchu, żarząc się światłem rozproszonym w atmosferze.

Problem ten zauważymy zwłaszcza w dużych metropoliach, ale z racji stałej ekspansji człowieka, zanieczyszczenie świetlne wdziera się na coraz bardziej odległe tereny, utrudniając tak obserwację, jak i fotografowanie nieba nocą. Niestety tempo tego procesu znacznie przyspiesza, co już niebawem może stać się poważnym ogólnoświatowym problemem.

W ciągu 18 lat jasność nocnego nieba wzrośnie nawet 4-krotnie

Czy już niedługo takie widoki odejdą do przeszłości?, fot. Jonathan Forage / Unsplash.com

Jak wynika z długoterminowego, opartego na relacjach ponad 50 tys.osób badania, opublikowanego przez magazyn Science, w latach 2011-2022 nocne niebo jaśniało w tempie od 7 do 10% procent rocznie. W dodatku proces ten nie dotyczy pojedynczych miejsc a praktycznie całego świata. Według wyliczeń, w tym tempie jasność nocnego nieba zwiększy się 4-krotnie w ciągu raptem 18 lat, co przełoży się na drastyczny spadek widoczności gwiazd - przykładowo z 250 do poniżej 100 na danym obszarze.

Winą obarczana jest przede wszystkim przejście systemów oświetlenia miejskiego na technologię LED, która jest tańsza i skłania do wykorzystywania większej liczby lamp o większej mocy. Według badania, w 2011 roku latarnie LED stanowiły raptem 1% zewnętrznego oświetlenia w USA, podczas gdy w 2020 roku współczynnik wynosił już 66%. Jeszcze gorzej sprawa ma się w krajach rozwijających się, gdzie oprócz wymiany technologii znacząco wzrósł współczynnik urbanizacji.

W wielu miejscach na świecie już dzisiaj trudno dostrzec gwiazdy. A będzie tylko gorzej

Niestety wygląda na to, że w kolejnych latach będzie tylko gorzej. Czy więc fotografowanie nocnego nieba może stać się wkrótce niemożliwe? W Polsce mamy jeszcze na szczęście kilka „dziewiczych” terenów, takich jak Mazury, Pojezierze Drawskie czy Bieszczady, gdzie zanieczyszczenie świetlne jest stosunkowo małe, ale w wielu miejscach na świecie jest to znacznie utrudnione już teraz. Wystarczy spojrzeć jak na mapie zanieczyszczenia świetlnego prezentują się takie kraje jak Niemcy, Anglia, Włochy czy wschód Stanów Zjednoczonych.

Rosnące zanieczyszczenie świetlne to jednak nie tylko problem dla fotografii. Jaśniejące niebo przyczynia się m.in. do zaburzenia rytmu dobowego zwierząt i ludzi, wpływając na całe ekosystemy i z pewnością jest to zagadnienie, które powinno trafić na wokandę organizacji poruszających kwestie ochrony przyrody.

Biorąc jednak pod uwagę dotychczasowe sukcesy w ograniczaniu emisji, raczej nie należy spodziewać się w tym zakresie rychłej poprawy. Radzimy więc docenić to, co nam zostało i w wolnym czasie wybrać się z aparatem w odludne miejsce, żeby mieć co pokazywać naszym wnukom, które nocne niebo mogą znać już tylko z opowiadań.

Źródło: science.org

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
7
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
W ostatnich latach konkurs WPP obrał zupełnie inne tory. W nadchodzącej edycji jury zamierzało dopuścić do konkursu „fotografie” wytworzone generatorach AI. Po fali krytyki...
8
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony nie będzie pierwsze, ale dzięki swojej pozycji ma szansę sprawić, że certyfikowanie autentyczności zdjęć już na etapie ich wykonywania stanie się standardem. Firma właśnie...
6
Powiązane artykuły