Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019. Polacy wśród wyróżnionych

Dobiegła końca kolejna, 11. już edycja Insight Investment Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświęconego astrofografii. Zwycięskie prace jak zwykle zapierają dech w piersiach, a wśród wyróżnionych znaleźli się także Polacy.

1
Maciej Luśtyk
13 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Już po raz 11 jury prestiżowego Insight Investment Astronomy Photographer of the Year nagrodziło najlepsze zdjęcie kosmosu i nocnego nieba. Przez lata konkurs przyciągał zarówno profesjonalistów, jak i początkujących fotografów, a w finałowe galerie zawsze skupiały wyjątkowe prace. W tym roku do największego  konkursu astrofotografii na świecie zgłoszonych zostało ponad 4,5 tys. zdjęć wykonanych przez fotografów z 90 krajów świata. Biorąc pod uwagę wysoki poziom konkursu, wybranie zwycięzców z pewnością nie było łatwe.

W tym roku zdjęcia rywalizowały ze sobą w aż 11 kategoriach: People and Space, Aurorae, Galaxies, Our Moon, Our Sun, Planets, Comets and Asteroids, Skyscapes, Stars and nebulae oraz Best Newcomer i Young Competition, w której oceniane są zdjęcia początkujących i te wykonane przez osoby do 18 roku życia.

Ujęcie godne mistrza

fot. László Francsics, "Into the Shadows"

Zwycięzcą głównej nagrody został węgierski fotograf László Francsics, który wykonał wielokrotną ekspozycję “Into the Shadow”, przedstawiającą 35 faz całkowitego zaćmienia Księżyca, które nastąpiło 21 stycznia 2019 roku. Do wykonania zdjęcia Francsics użył teleskopu newtoniowskiego, mocowania Sky-Watcher EQ6 i aparatu Sony A99. Oprócz tytułu fotografa roku ,otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. funtów (ok. 50 tys. złotych).

"Wykonanie wielokrotnej ekspozycji, ukazującej to zdarzenie z taką precyzją i w tak piękny sposób jest godne mistrza. Kolory naszej atmosfery rzucone na powierzchnię Księżyca podczas jego zaćmienia mają nie tylko wartość artystyczną, ale także pozwalają nam lepiej zrozumieć tego rodzaju zjawiska. (…) Świetnie się składa, że w roku, w którym obchodzimy 50. rocznicę misji Apollo 11, główną nagrodę w naszym konkursie zdobywa zdjęcie ukazujące Księżyc w sposób tak dynamiczny i ciekawy. To nagroda w pełni zasłużona" - powiedział Ed Robinson, fotograf i dyrektor kreatywny agencji OneRedEye,  jeden z członków jury.

Nagrodzone prace

Zobacz wszystkie zdjęcia (22)
 

Nagrodzeni zostali także zwycięzcy poszczególnych kategorii. Każdy z 11 laureatów otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1500 funtów. Choć na podium zabrakło Polaków, miło nam poinformować, że 3 zdjęcia fotografów z Polski (Macieja Kapkowskiego i Marcina Zająca) zakwalifikowały się do finału i będą prezentowane na wystawie pokonkursowej. Zdjęcia zwycięzców poszczególnych kategorii zobaczyć możecie w powyższej galerii.

Więcej na temat zwycięskich prac możecie dowiedzieć się z transmisji z gali wręczania nagród, podczas której prezentowane były także historie dotyczące niektórych z nagrodzonych kadrów.

Wystawa pokonkursowa

Jak co roku, wszystkie finałowe zdjęcia prezentowane są na wystawie w londyńskim National Maritime Museum, którą będzie można oglądać do 26 kwietnia 2020 roku. Jeżeli będziecie w tym czasie w Londynie, nie zapomnijcie jej odwiedzić.

Więcej informacji oraz wszystkie zdjęcia finałowe znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Fotografia Korotchenki to mieszanka streetu i dokumentu. Niektóre kadry są malarskie i symboliczne, inne pełne humoru. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, gdy...
30
1
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Nową odsłonę popularnego kalendarza przygotował nie kto inny jak David LaChapelle. Nasze oczy cieszą charakterystyczne dla fotografa rozbuchane stylizacje, a sam...
21
0
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu...
Dobiegła końca 6. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Oto galeria...
181
0
Powiązane artykuły