Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Poznaliśmy finalistów konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019

Insight Investment Astronomy Photographer of the Year już po raz jedenasty przyznaje nagrody za najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Zobaczcie prace tegorocznych finalistów.

0
Maciej Luśtyk
18 Czerwiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Prestiżowy, organizowany przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich konkurs Insight Investment Astronomy Photographer of the Year odbywa się już po raz jedenasty. Konkurs od początku przyciągał zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, a finałowe galerie zawsze prezentowały zapierające dech w piersiach dokonania na polu astrofotografii.

Ile warte jest dobre zdjęcie nocnego nieba?

Galeria zdjęć nie rozczarowuje i tym razem. Spośród kilku tysięcy nadesłanych prac, jury konkursu wyłoniło grono finalistów, którzy powalczą o tytuł fotografa roku oraz nagrodę główną w wysokości 10 tys funtów. Organizatorzy podkreślają wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu i szeroki wybór tematów podejmowanych przez uczestników.

Zobacz wszystkie zdjęcia (38)

- Tegoroczną odsłonę konkursu wyróżnia różnorodność ciekawych obiektów astronomicznych, z których wielu nigdy wcześniej nie widziałem. - mówi Steve Marsh, dyrektor artystyczny BBC Sky at Night Magazine. - Tym, co uderzyło mnie najbardziej jest duża liczba zdjęć, na których obecny jest ruch.

Zdjęcia rywalizowały ze sobą w 9 kategoriach głównych, w tym w kategorii poświęconej młodym talentom. Przyznane zostaną także 2 nagrody specjalne: dla początkujących, oraz dla tych, którzy zdjęcia konkursowe wykonali zdalnie, za pomocą publicznie dostępnych teleskopów. Główna nagroda w konkursie to 10 tys. funtów, ale narzekać nie powinni też laureaci poszczególnych kategorii - każdy z 9 zwycięzców otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1500 funtów. Łącznie w finałowej galerii znalazło się ponad 30 prac. Możecie je zobaczyć w powyższej galerii.

Wyniki i wystawa pokonkursowa

Głównego zwycięzce poznamy jeszcze tego lata. Nazwisko laureata zostanie opublikowane w kanałach społecznościowych konkursu 12 września 2019 roku. Dzień później, 13 września w londyńskim National Maritime Museum ruszy wystawa pokonkursowa ukazująca najlepsze zdjęcie z tegorocznej odsłony konkursu. Jak zwykle zdjęcia będzie można oglądać niemal przez cały rok - choć dokładna data zamknięcia wystawy nie jest jeszcze znana, zwykle trwa ona aż do sierpnia kolejnego roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
29
3
Polacy z wyróżnieniami w konkursie Monochrome Awards 2019
Polacy z wyróżnieniami w konkursie Monochrome Awards 2019
Wśród wyróżnionych fotografów w międzynarodowym konkursie fotografii czarno-białej kolejny raz znalazło się duże grono polskich twórców. Zobaczcie najlepsze...
1
1
Łapacz cieni - o fotografii kolodionowej Shane’a Balkowitscha
Łapacz cieni - o fotografii kolodionowej Shane’a Balkowitscha
W 1881 roku w studiu fotograficznym Orlanda Scotta Goffa w Bismarck pojawia się Tatanka Iyotake, Siedzący Byk, legendarny wódz Indian Hunkpapa Lakota. 
441
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)