Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Poznaliśmy finalistów konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019

Insight Investment Astronomy Photographer of the Year już po raz jedenasty przyznaje nagrody za najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Zobaczcie prace tegorocznych finalistów.

0
Maciej Luśtyk
18 Czerwiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Prestiżowy, organizowany przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich konkurs Insight Investment Astronomy Photographer of the Year odbywa się już po raz jedenasty. Konkurs od początku przyciągał zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, a finałowe galerie zawsze prezentowały zapierające dech w piersiach dokonania na polu astrofotografii.

Ile warte jest dobre zdjęcie nocnego nieba?

Galeria zdjęć nie rozczarowuje i tym razem. Spośród kilku tysięcy nadesłanych prac, jury konkursu wyłoniło grono finalistów, którzy powalczą o tytuł fotografa roku oraz nagrodę główną w wysokości 10 tys funtów. Organizatorzy podkreślają wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu i szeroki wybór tematów podejmowanych przez uczestników.

Zobacz wszystkie zdjęcia (38)

- Tegoroczną odsłonę konkursu wyróżnia różnorodność ciekawych obiektów astronomicznych, z których wielu nigdy wcześniej nie widziałem. - mówi Steve Marsh, dyrektor artystyczny BBC Sky at Night Magazine. - Tym, co uderzyło mnie najbardziej jest duża liczba zdjęć, na których obecny jest ruch.

Zdjęcia rywalizowały ze sobą w 9 kategoriach głównych, w tym w kategorii poświęconej młodym talentom. Przyznane zostaną także 2 nagrody specjalne: dla początkujących, oraz dla tych, którzy zdjęcia konkursowe wykonali zdalnie, za pomocą publicznie dostępnych teleskopów. Główna nagroda w konkursie to 10 tys. funtów, ale narzekać nie powinni też laureaci poszczególnych kategorii - każdy z 9 zwycięzców otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1500 funtów. Łącznie w finałowej galerii znalazło się ponad 30 prac. Możecie je zobaczyć w powyższej galerii.

Wyniki i wystawa pokonkursowa

Głównego zwycięzce poznamy jeszcze tego lata. Nazwisko laureata zostanie opublikowane w kanałach społecznościowych konkursu 12 września 2019 roku. Dzień później, 13 września w londyńskim National Maritime Museum ruszy wystawa pokonkursowa ukazująca najlepsze zdjęcie z tegorocznej odsłony konkursu. Jak zwykle zdjęcia będzie można oglądać niemal przez cały rok - choć dokładna data zamknięcia wystawy nie jest jeszcze znana, zwykle trwa ona aż do sierpnia kolejnego roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019. Polacy wśród wyróżnionych
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019....
Dobiegła końca kolejna, 11. już edycja Insight Investment Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświęconego astrofografii. Zwycięskie prace jak...
28
1
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Piękna, bezlitosna i zagrożona - tak prezentuje się przyroda na zdjęciach wyróżnionych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii natury na świecie. Zobaczcie...
226
2
Czy ludzie dotarli na księżyc? Zobacz, co sądzą o tym finaliści konkursu 6x7 Award 2019
Czy ludzie dotarli na księżyc? Zobacz, co sądzą o tym finaliści konkursu 6x7 Award 2019
50. rocznicę lądowania na Księżycu Leica 6x7 Gallery Warszawa wspólnie z łódzką filmówką uczciła osobliwym konkursem, którego celem była kreatywna interpretacja misji...
35
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)