World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie

WPC to konkurs fotograficzny odmienny od tego, do czego przywykliśmy. Zamiast pojedynczych zgłoszeń, rywalizują w nich drużyny profesjonalnych fotografów reprezentujących dane kraje. Drużyna z Polski bierze w nim udział dopiero drugi raz, ale już ma szansę na zwycięstwo w aż dwóch z sześciu kategorii.

1
Maciej Luśtyk
21 Styczeń 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Konkurs World Photographic Cup organizowany jest cyklicznie od 2013 roku jako wspólna inicjatywa europejskiego i amerykańskiego stowarzyszenia profesjonalnych fotografów (Federation Of European Professional Photographers i Professional Photographers of America). Dodatkowo projekt wspierany jest także przez analogiczne organizacje z Azji i Australii.

World Photographic Cup - konkurs inny niż wszystkie

WPC funkcjonuje na nieco innych zasadach niż większość konkursów fotograficznych. Choć zdjęcia rywalizują ze sobą w dość oczywistych kategoriach (Portrait, Wedding, Commercial, Illustrative/Digital Art, Photojournalism i Nature), do konkursu nie może zgłosić się każdy zainteresowany. Zamiast tego, rywalizują w nim zespoły profesjonalnych fotografów reprezentujących dany kraj.

Zdjęcia polskiej reprezentacji:

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)
 

W tegorocznej, 7. edycji konkursu udział wzięło 40 drużyn z 5 kontynentów, które nadesłały łącznie ponad 2000 zdjęć. Polska wzięła udział w konkursie po raz drugi z drużyną w składzie: Dawid Galińśki (kapitan), Paulina Duczman, Bartłomiej Jurecki, Jacek Kołodziejski, Marcin Dobas, Marcin Łabędzki, Piotr Książek, Przemysław Koch, Michał Karcz, który wspierał Adam Polański.

Paulina Duczman i Michał Karcz powalczą o złoto

fot. Paulina Duczman, nominacja w kategorii Portrait

fot. Michał Karcz, nominacja w kategorii Illustrative/Digital Art

Miło nam poinformować, że Polska znalazła się gronie finalistów w dwóch z sześciu kategorii konkursowych. O zwycięstwo w rundzie finałowej będą walczyć fotografie Pauliny Duczman (kategoria Portrait) oraz Michała Karcza (kategoria Illustrative/Digital Art). Z kolei najlepszym fotografem z polskiej reprezentacji uznany został Jacek Kołodziejski, którego zdjęcia walczyły w kategorii Commercial.

fot. Jacek Kołodziejski, Best of Nation Award 2020

Oficjalne wyniki konkursu poznamy podczas gali finałowej, która odbędzie się 23 marca 2020 w Rzymie. Trzymamy kciuki!

Więcej informacji o konkursie i finalistach znajdziecie pod adresem worldphotographiccup.org.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
WPP 2020: Tomasz Kaczor z nominacją do World Press Photo of the Year
WPP 2020: Tomasz Kaczor z nominacją do World Press Photo of the Year
Poznaliśmy finalistów najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Po raz pierwszy do nagrody głównej nominowany jest fotograf z polski, Tomasz Kaczor....
183
1
Mirosław Pieślak Fotoreporeterem Roku 2019
Mirosław Pieślak Fotoreporeterem Roku 2019
Stowarzyszenie Fotoreporterów już po raz piąty przyznaje nagrody najlepszym polskim fotografom prasowym. W tym roku zaszczytny tytuł Fotoreportera Roku przypadł...
111
10
Znamy finalistów Sony World Photography Awards 2020. Zobacz fantastyczne fotografie z całego świata
Znamy finalistów Sony World Photography Awards 2020. Zobacz fantastyczne fotografie z całego świata
Konkurs SWPA już po raz 13 wyłania najlepszych fotografów z różnych zakątków świata i dziedzin. Właśnie poznaliśmy nazwiska laureatów, którzy w kwietniu powalczą o...
22
0
Powiązane artykuły