Polacy wśród zwycięzców Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020

Poznaliśmy najlepsze kadry z tegorocznej edycji największego konkursu astrofotografii. Miło nam poinformować, że wśród tegorocznych zwycięzców znaleźli się również Polacy.

Autor: Maciej Luśtyk

11 Wrzesień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Już po raz 12 jury prestiżowego Insight Investment Astronomy Photographer of the Year nagrodziło najlepsze zdjęcie kosmosu i nocnego nieba. Konkurs od lat przyciąga zarówno profesjonalistów, jak i początkujących fotografów, a w finałowe galerie to za każdym razem wyjątkowe spojrzenie na spektakt, który każdej nocy odgrywa się ponad naszymi głowami.  W tym roku do największego konkursu astrofotografii na świecie zgłoszona została rekordowa liczba ponad 5 tys. zdjęć wykonanych przez fotografów z całego świata. Które okazało się tym najlepszym?

Zdjęcia z tegorocznej edycji rywalizowały ze sobą w 11 kategoriach: People and SpaceAuroraeGalaxiesOur MoonOur SunPlanets, Comets and AsteroidsSkyscapesStars and nebulae oraz Best Newcomer i Young Competition, w której oceniane są zdjęcia początkujących i te wykonane przez osoby do 18 roku życia.

Tak daleko, tak blisko

fot. Nicolas Lefaudeux, "Andromeda Galaxy at Arm's Lenght", Grand Prix w konkursie Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020

Spośród nich najlepszym uznane zostało zdjęcie „Andromeda Galaxy at Arm’s Lenght”, wykonane przez Nicolas Lefaudeux. Jury zachwyciła przede wszystkim technika wykonania, która sprawia, że tak odległy obiekt wydaje się być tuż przed naszymi oczami. Zdjęcie wykonane zostało zmodyfikowanym aparatem Sony A7S i teleskopem SkyWatcher Black Diamond 100 mm, przy przysłonie f/9.

„Większości z nas, najbliższa nam Galaktyka Andromedy, wydaje się również czymś odległym i niedostepnym. Zdjęcia, które sprawia wrażenie, jak gdyby była ona na wyciągnięcie ręki ujmuje swoją magią, a dodatkowo świetnie wpisuje się w kontekst dystansowania społecznego, którego obecnie doświadczamy” - mówił o zwycięskim kadrze juror Ed Robinson.

Najlepsze zdjęcia z kategorii

Zobacz wszystkie zdjęcia (30)

Miło nam tez poinformować, że w konkursie nagrodzenie zostali Polacy. Wśród nich największe wyróżnienie otrzymał Łukasz Sujka, który zdobył 1. miejsce w kategorii Planets, Comets and Asteroids. Oprócz niego, wyróżnieni zostali także: Filip Ogorzelski (2. miejsce w kat. Our Sun), Daniel Koszela (3. miejsce w kat. Our Moon), Marcin Zając (wyróżnienie w kat. Skyscapes) i Norbert Mrozek (wyróżnienie w kat. Planets, Comets, Asteroids). Zdjęcia Polaków wraz ze zwycięskimi kadrami z poszczególnych kategorii możecie zobaczyć w powyższej galerii.

Każdy z 11 laureatów głównych kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1500 funtów. Główny zwycięzca będzie z kolei mógł cieszyć się wygraną w wysokości aż 10 tys. funtów brytyjskich. Więcej na temat tegorocznych zwycięzców możecie dowiedzieć się z transmisji gali finałowej.

Wystawa pokonkursowa

Jak co roku, wszystkie finałowe zdjęcia prezentowane są na wystawie w londyńskim National Maritime Museum, którą będzie można oglądać do wiosny 2021 roku. Jeżeli będziecie w tym czasie w Londynie, nie zapomnijcie jej odwiedzić.

Więcej informacji oraz wszystkie zdjęcia finałowe znajdziecie pod adresem rmg.co.uk.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy w finale Urban Photo Awards 2023 - zobacz najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji
Polacy w finale Urban Photo Awards 2023 - zobacz najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji
Fotografowie z Polski kolejny raz walczą o podium w konkursie fotografii ulicznej Urban Photo Awards. Zobaczcie prace tegorocznych finalistów.
31
Odkrycie amatorów z nagrodą Astronomy Photographer of the Year 2023 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia
Odkrycie amatorów z nagrodą Astronomy Photographer of the Year 2023 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia
Za nami kolejna odsłona APOTY - największego konkursu poświęconego astrofotografii. Główną nagrodę zdobyło trzech astronomów amatorów, którzy w 2022 roku sfotografowali nigdy wcześniej...
17
Od smartfona do kalendarza Pirelli - zaglądamy za kulisy tegorocznego The Cal
Od smartfona do kalendarza Pirelli - zaglądamy za kulisy tegorocznego The Cal
Za sterami jubileuszowej, 50. edycji Kalendarza Pirelli stanął Prince Gyasi - jeden z najmłodszych twórców w jego historii i artysta, który jeszcze do niedawna fotografował smartfonem....
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)