Poznaliśmy wyniki MonoVisions Photography Awards 2018. Wśród laureatów grono Polaków

Poznaliśmy wyniki MonoVisions Photography Awards 2018. Wśród laureatów grono Polaków

Za nami druga edycja MonoVisions Photography Awards. Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i teraz konkurs fotografii monochromatycznej okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla Polaków, których prace zdominowały poszczególne kategorie.

Monovision Photography Awards to nowe wydarzenie na konkursowej mapie. Przed rokiem odbyła się jego premierowa edycja, która zaowocowała wyjątkowymi monochromatycznymi kadrami. Nie inaczej jest także w tym roku. - Naszym celem jest odkrycie najlepszych monochromatycznych zdjęć z całego świata i dostarczenie fotografom najlepszych okazji do bycia rozpoznawanym i nagradzanym za swoją pracę. Nasz coroczny konkurs jest otwarty dla fotografów wszystkich środowisk i na wszystkich poziomach, w tym - profesjonalistów i amatorów. Akceptujemy wszystkie formy czarno-białej fotografii tworzone tradycyjnymi lub cyfrowymi metodami - zaznaczają organizatorzy.

Podobnie jak przed rokiem fotografowie rywalizowali ze sobą w dwóch sekcjach, gdzie każda została podzielona na dwanaście kategorii: Abstract, Architecture, Conceptual, Fine Art, Landscapes, Nature and Wildlife, Nude, People, Photojournalism, Street i Travel. Mimo to nagrody pieniężne w wysokości 3 000 i 2 000 dolarów przewidziane są wyłącznie dla zwycięzców dwóch głównych sekcji. Natomiast specjalne certyfikaty są przyznawane laureatom trzech pierwszych miejsc z każdej kategorii oraz osobom wyróżnionym przez jury.

Pietro Di Giambattista - Gypsy Boy

Laureatem nagrody głównej w sekcji pojedynczej został włoski fotograf, Pietro Di Giambattista, który na stałe mieszka i pracuje w Rzymie. Jego zwycięski portret „Gypsy Boy“ przedstawia bośniackiego chłopca. Zdjęcie zostało zrobione podczas przyjęcia weselnego w obozie dla Romów na przedmieściach Rzymu. Fotografia Di Giambattista zwyciężyła również w kategorii Photojournalism.

- Ten melancholijny wizerunek trochę reprezentuje wszystkie dzieci urodzone w bardzo trudnej, a czasami okrutnej rzeczywistości, co nie daje im nadziei na przyszłość. Obozy stały się dziś dużymi gettami, gdzie oprócz przepełnienia i obecności dużych ilości odpadów miejskich (które sprawiają, że obozy są bardziej podobne do dużych otwartych składowisk śmieci) różne grupy etniczne zmuszone są żyć razem. Często te grupy należą również do różnych religii, takich jak prawosławni chrześcijanie czy islam. Wszystko to sprawia, że ​​środowisko jest bardzo wybuchowe - czytamy w opisie zdjęcia.

Daniel Garay Arango - GRVTY2

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Z kolei projekt „GRVTY2“ autorstwa Daniela Garay Arango został wybrany przez jurorów najlepszą serią nadesłaną do tegorocznej odsłony MonoVisions Photography Awards. Arango to kolumbijski fotograf specjalizujący się w monochromatycznych ujęciach architektury, a „GRVTY2“ jest tego najlepszym przykładem.

- Wyobraź sobie, śnij, że łamiesz wszelkie zasady. Do tego właśnie dążę. GRVTY2 to seria zdekonstruowanej architektury, która próbuje nam pokazać, co by się stało, gdyby nagle nie było już grawitacji. Jak wyglądałyby świat w pierwszych sekundach, kiedy nic nas nie chwyta. Moja praca jest ćwiczeniem obserwacji. Wykorzystując architekturę jako mój główny język, chcę, aby zdjęcia były ponadczasowe. Nie ma dnia ani wieku, tylko światło, tekstury i kształty - zaznacza fotograf.

Laureaci MonoVisions Photography Awards 2018 (zdjęcia pojedyncze)

Zobacz wszystkie zdjęcia (34)

Laureaci MonoVisions Photography Awards 2018 (serie)

Zobacz wszystkie zdjęcia (33)

Wyróżnieni Polacy w MonoVisions Photography Awards 2018

MonoVisions Photography Awards po raz drugi okazał się bardzo szczęśliwy dla Polaków. W konkursie nagrodzono Marzenę Kolarz, która zwyciężyła w kategorii Portrait oraz ze swoją serią zdjęć „About yourself. Hybrid“ uplasowała się na III miejscu w kategorii Conceptual. Natomiast Anna Bulka zajęła III miejsce w kategorii Nude.

Poza tym wyróżnienia otrzymało ponad 30 fotografów z Polski: Piotr Putko (dwa wyróżnienia w kategorii Architecture), Piotr Grochala (Architecture), Maciej Janus (daw wyróżnienia w kategoriach: Architecture i Portrait), Robert Maleszyk (Conceptual), Grzegorz Wójcik (Conceptual), Dawid Galiński (Conceptual), Arkadiusz Kulasik (Fine Art), Jan Wieczorek (Landscapes), Joanna Brod (Landscapes), Marcin Ciepielewski (Landscapes), Maciej Nowacki (dwa wyróżnienia w kategoriach Landscapes i Landscapes / series), Paweł Włodarczyk (Landscapes), Agnieszka Mac Uchman (Nude), Grzegorz Kulinski (Nude), Jarosław Jarema (dwa wyróżnienia w kategoriach: Nude i Portrait), Marcin Kubisa (Nude), Grzegorz Wójcik (dwa wyróżnienia w kategoriach: Nude i Photojournalism), Andrzej Mikulski (People), Anioł Wyrozębski (dwa wyróżnienia w kategoriach: People i Portrait / series), Piotr Musiał (Portrait), Waldemar Stube (dwa wyróżnienia w kategorii Portrait), Rafał Cwenk (Street Photography), Włodek Staszczyk (Architecture / series), Michał Rawski (dwa wyróżnienia w kategoriach Conceptual / series i Fine Art / series), Łukasz Likus (Conceptual / series), Katarzyna Długosz (dwa wyróżnienia w kategoriach: Fine Art / series i Nature and Wildlife / series), Paulina Terendy (Fine Art / series), Sylvester Grey (Landscapes / series), Piotr Warzecha (Nature and Wildlife / series), Rafał Michalak (Nude / series), Grzegorz Sikorski (Nude / series), Rafał Kaźmierczak (Nude / series), Marek Lapis (People /series), Alicja Brodowicz (People /series), Bartłomiej Krężołek (People /series), Anna Piwowarska-Sosik (Photojournalism / series), Michał Dyjuk (Photojournalism / series), Artur Jastrzębski (Photojournalism / series).

Zobacz wszystkie zdjęcia (50)

Jeżeli macie interesujące zdjęcia monochromatyczne i chcecie spróbować swoich sił w MonoVisions Photography Awards, to mamy dobrą wiadomość. Właśnie wystartowała kolejna odsłona konkursu. Prace możecie przesyłać w dwóch sekcjach: pojedyncze zdjęcie lub serię zdjęć, która powinna składać się z maksymalnie 8 fotografii, dzielących ten sam pomysł i koncepcję. Zgłoszenia są płatne, a wpisowe wynosi 25 dolarów dla zdjęcia pojedynczego, lub 30 dolarów dla serii.

Więcej informacji o samym konkursie, jak również nagrodzonych fotografii znajdziecie na stronie monovisionsawards.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Żyjesz z pasją? Pokaż ją z Samyangiem AF 14 mm f/2.8 i wygraj swój własny egzemplarz
20 Paź 2018
Wspólnie z Foto-Techniką, wyłącznym dystrybutorem marki Samyang w Polsce, wystartowaliśmy z wyjątkowym konkursem, w którym będziecie mogli sprawdzić w boju wysokiej jakości, szerokokątny obiektyw Samyang AF 14 mm f/2.8. Autor najlepszego testu otrzyma swój własny egzemplarz tego modelu z mocowaniem Nikon lub Canon.
0
Zawiedzeni możliwościami filmowymi Canona EOS R? Magic Lantern już nad nim pracuje
19 Paź 2018
Oprogramowanie Magic Lantern znane jest chyba wszystkim, którzy na przestrzenie ostatniej dekady zgłębiali temat filmowania lustrzankami Canona. W przypadku niektórych modeli pozwala ono diametralnie rozszerzyć możliwości filmowe aparatu. Teraz jego twórcy biorą na warsztat model EOS R.
0
Magda Franczak, „Kaduk“ - najnowsza wystawa w ramach projektu „Żywe Archiwa”
19 Paź 2018
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na kolejną odsłonę projektu „Żywe Archiwa”. Nowa wystawa „Kaduk“ jest pod wieloma względami inna od wcześniejszych. Magdalena Franczak podjęła się reinterpretacji zbioru anonimowych portretów ocalonych od zapomnienia.
0
Amundsen Photo Awards - pozostał miesiąc na zgłaszanie prac
19 Paź 2018
“Poszukujemy zdjęć nietuzinkowych, odkrywających nieznane, wyjątkowych w formie i przekazie. Nie tylko z najodleglejszych zakątków świata” - mówią organizatorzy konkursu. Amundsen Photo Awards czeka na zgłoszenia jeszcze do 18 listopada.
0