Wydarzenia
Vive la Résistance! W oku patrzącego - Marta Bogdańska w IFF
MonoVisions to dość świeża pozycja na mapie konkursów fotograficznych, niemniej jedna z ciekawszych pod względem poziomu nagradzanych prac. W dodatku to jeden z raptem garstki konkursów, które w całości skupiają się na fotografii czarno-białej. Finałowa galeria co roku dostarcza świetnych kadrów i nie inaczej jest także tym razem. Cieszy zwłaszcza dość liczna reprezentacja Polaków na podium.
W tegorocznej edycji, w poszczególnych kategoriach sekcji poświęconej cyklom triumfowało 4 fotografów z Polski. Największym zwycięstwem może pochwalić się Artur Stankiewicz, który zdobył pierwsze miejsce 1 kategorii Nature & Wildlife. Oprócz niego na podium stanęli także: Tomasz Przychodzień (2. Miejsce w kat. Landscape), Mariusz Wróblewski (3. Miejsce w kategorii Nude) oraz Przemysław Kot (3. Miejsce w kategorii Portrait). Nagrodzone serie fotograficzne możecie obejrzeć w poniższych galeriach.
"Wielu fotografów dokumentowało już przekraczanie rzeki Mara przez stada gnu podczas ich corocznej migracji. Dramat i rozmiar tego cudu natury pozostawia niezatarte wrażenie na każdym, kto był świadkiem tysięcy biegających, skaczących i pływających w rzece antylop." - mówi o swoim cyklu Stankiewicz.
"Aby obserwować i fotografować to zjawisko, spędziłem w sierpniu 2019 roku 6 dni w północnym Serengeti. Wybrałem Serengeti, aby uniknąć tłumów Masajów Mara w Kenii. Cały mój tydzień był niezapomniany, ponieważ byłem świadkiem 6 przejść w 4 różnych miejscach. Każdy dzień przynosił inne wrażenia, inne warunki oświetleniowe i atmosferę. Od zatłoczonego przejścia przed południum, do całkowitej samotności wczesnym rankiem ostatniego dnia mojego pobytu. Mam nadzieję, że jestem w stanie przybliżyć Państwu ten spektakl natury, klimat tego miejsca i dramaturgię samych przepraw. Moje ulubione aspekty, takie kształty i światło, odegrały ogromną rolę w mojej selekcji. Kurz wzniesiony od czasu do czasu przez niezliczoną liczbę zwierząt dodawał trójwymiarowości i podkreślał ogólną nadzwyczajną atmosferę."
Pracę fotografa możecie śledzić na stronie instagram.com/arturstankiewiczphotography
„Przede mną jest pasmo górskie. Czasem pali je słońce, czasem pada deszcz, często owija je mgła. Nigdy nie narzeka, nigdy nie czeka na podziękowanie. Jest zawsze majestatyczne i zawsze oddaje się w całości.” - L. Boff
"Kiedy myślę o Karakorum, nigdy nie przychodzą mi do głowy kolorowe obrazy. Zwiedzając ten najbardziej majestatyczny, górski obszar świata, szukałem głównie cienia. Ciemne, strzeliste skały wzbijające się w niebo jak wieże średniowiecznych katedr przypomniały mi, że bóg gór, podobnie jak średniowieczny - jest surowy, nie ingeruje w ludzkie sprawy, zostawiając człowieka samego sobie. Obserwując te skaliste dzieła sztuki, można osiągnąć stan zbliżenia do absolutu, mimo jego nieosiągalności." - mówi o swojej serii Tomasz Przychodzień.
Pracę fotografa możecie śledzić na stronie instagram.com/lightguide_
Mariusz Wróblewski fotografuje od 2011 roku. W końcu jego pasja przerodziła się w zawód. W swojej pracy głównie skupia się na portrecie i akcie, zwłaszcza w czerni i bieli. Sesja do nagradzanej serii powstała przy wykorzystaniu ramy, do której stworzenia posłużyły kuchenne blaty.
Pracę fotografa możecie śledzić na stronie instagram.com/mwgruby
"Zdjęcia Przemysława Kota z „Szatni męskiej” przedstawiają pracowników warsztatu stolarskiego. Oprócz przedstawionych postaci, cichym bohaterem staje się także tło. Tytułowa szatnia męska to intymny i hermetyczny świat. To miejsce jest często niemym świadkiem sytuacji, od których normalnie wolelibyśmy odwrócić wzrok…" - czytamy w opisie projektu.
"Fotografie uderzają naturalistycznym, a nawet brutalnym wyrazem. Patrzymy w oczy osobom świadomym bycia fotografowanym. Z tyłu głowy zapala się czerwona lampka. Tyle razy fotografia stała się narzędziem uprzedmiotowienia, stygmatyzacji i utrwalania stereotypów. Jednak nie w tym przypadku. Autor buduje szczególną relację ze swoimi postaciami. Ta więź, oparta na zaufaniu, szacunku i empatii, stanowi siłę tej serii."
Pracę fotografa możecie śledzić na stronie kotu69.tumblr.com
Wszystkie prace, które zostały wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu znajdziecie na stronie stronie konkursu. A jeśli sami robicie zdjęcia w czerni i bieli, weźcie udział w kolejnej edycji. Zapisy już ruszyły, a fotografie można nadsyłać do maja 2021 roku.
Więcej informacji na stronie monovisionsawards.com.