Najlepsze czarno-białe zdjęcia z konkursu MonoVisions Photography Awards 2019. Grono Polaków na podium

Konkurs MonoVisions już od trzech lat nagradza najlepsze monochromatyczne fotografie z całego świata. Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Wśród nich znalazło wielu fotografów z Polski.

Autor: Maciej Luśtyk

1 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Finałowa galeria konkursu MonoVisions Photography Awards co roku dostarcza świetnych kadrów, udowadniających, że w dobie fotografii cyfrowej monochrom wciąż ma się bardzo dobrze. Nie inaczej jest i w przypadku tegorocznej edycji, ukazującej piękno świata w czerni i bieli przez pryzmat dwunastu konkursowych kategorii.

Grand Prix

Jak zwykle w konkursie przyznano dwa główne wyróżnienia (najlepsze zdjęcie pojedyncze i najlepszy cykl), których laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 3 i 2 tys. dolarów. W tym roku Grand Prix otrzymali szwajcarski fotograf Romain Tornay oraz pochodząca z Rosji Marina Kazakova.

fot. Romain Tornay, "Elements", nagroda Black & Wwhite Photo of the Year 2019

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z klasycznym, dramatycznym pejzażem, w drugim jurorów urzekła subtelna opowieść o dzieciństwie.

- Mam czworo dzieci i dwójkę wnuków. Inspirują mnie do tego, żeby nie siedzieć w miejscu. Ich życie wypełnia moje dni, a to co myślą i czują stało się podwalinami mojej poetyckiej serii fotografii o dzieciństwie, dorastaniu i młodości - mówi o swojej serii Marina Kazakova.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)
 

Polacy wśród nagrodzonych

Miło nam poinformować, że wśród zwycięzców poszczególnych kategorii znaleźli się również Polacy. Wśród nich najważniejsze wyróżnienia otrzymali Hanna Derecka (1. nagroda w pojedynczej kategorii Portrait i 2. nagroda w pojedynczej kategorii Conceptual) i Bartek NinoVeron (1. miejsce w kategorii Series / Nude), ale na podium stanęli także Arkadiusz Kulasik (2. miejsce w pojedynczej kategorii Nude) oraz Jacek Wasko (3. miejsce w kategorii Series / Conceptual), Mariusz Krzyżak (3. miejsce w kategorii Series / Landscape) i Agnieszka Szymczyk (3. miejsce w kategorii Series / Street).

Wszystkie zwycięskie zdjęcia z poszczególnych kategorii możecie obejrzeć w poniższych galeriach.

Zdjęcia pojedyncze:

Zobacz wszystkie zdjęcia (35)

Cykle:

Zobacz wszystkie zdjęcia (105)
 

{$in-article-newsletter}

Polaków nie zabrakło także wśród wyróżnionych. W tym roku w sekcji Honorable Mentions znalazło się aż 55 rodaków: Krzysztof Maćkowiak, Piotr Musiał, Szymon Skowyrski, Ewa Kozioł, Tomasz Susuł, Paulina Terendy, Rafał Donica, Piotr Grochala, Natalia Groza, Janusz Jeziorski, Joanna Prutis, Maciej Wójcik, Adam Zborowski, Roman Czarny, Katarzyna Długosz, Magdalena Głogowska, Anna Grebieniow, Jarosław Jarema, Jacek Szczerbaniewicz, Łukasz Wypior, Tomasz Bochenek, Maciej Kędziora, Paulina Olszak, Dawid Stube, Izabela Garbarz, Marek Haczkur, Anna Lignarska, Agnieszka Pazdykiewicz, Patrycja Piankowska, Katarzyna Iweta Spychała, Alicja Wiśniewska, Michał Kasperczyk, Bartosz Paczkowski, Damian Wójcik, Marcin Bawiec, Michał Ziarno, Michał Rawski, Wojciech Woszczyk, Hanna Derecka, Emilia Kawczyńska-Banaszek, Katarzyna Długosz, Janusz Jeziorski, Tomasz Przychodzień, Iga Woźniak, Marcin Sokołowski, Przemysław Grochowski, Agata Kaputa, Przemysław Konefal, Andrzej Kubik, Marek Lapis, Bart Różalski, Anna Zakrzewska i Bartłomiej Pawlak.

Kolejna edycja już wystartowała

Jeżeli macie interesujące zdjęcia monochromatyczne i chcecie spróbować swoich sił w MonoVisions Photography Awards, możecie spróbować swoich sił w kolejnej odsłonie konkursu, która już przyjmuje zgłoszenia. Prace można nadsyłać do dwóch sekcji pojedynczej i reportażowej (maksymalnie 8 fotografii, dzielących ten sam pomysł i koncepcję). Zgłoszenia są płatne, a wpisowe wynosi 25 dolarów dla zdjęcia pojedynczego, lub 30 dolarów dla serii.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem monovisionsawards.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Najlepsze projekty z Leica Oskar Barnack Award 2021
Najlepsze projekty z Leica Oskar Barnack Award 2021
Cieszący się dużym uznaniem konkurs fotograficzny Leica Oskar Barnack Award odbywa się po raz 41. Właśnie udostępniono shortlistę finalistów, z których zostaną wyłonieni zwycięzcy w kategorii...
11
iPhone Photography Awards 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia wykonane smartfonem
iPhone Photography Awards 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia wykonane smartfonem
14. Edycja konkursu iPhone Photography Awards udowadnia, że smartfony coraz bardziej są w stanie zastąpić zwykłe aparat. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej...
24
Astronomy Photographer of the Year 2021 - Marcin Zając kolejny raz w finale
Astronomy Photographer of the Year 2021 - Marcin Zając kolejny raz w finale
Zobaczcie zdjęcia finałowe nocnego nieba z tegorocznej odsłony konkursu astrofotgrafii APOTY. O główną nagrodę kolejny raz walczy Polak, Marcin Zając.
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)