Monochrome Awards 2020 - Polacy na podium

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych w tegorocznej edycji Monochrome Awards znalazło się wielu fotografów z Polski. Oto najlepsze czarno-białe zdjęcia Polaków.

Autor: Maciej Luśtyk

25 Styczeń 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Konkurs fotograficzny Monochrome Awards już od 7 lat nagradza najlepsze czarno-białe zdjęcia z całego świata, wykonane tak przez zawodowców, jak i amatorów. Fotografie rywalizują ze sobą w 13 kategoriach (Abstract, Architecture, Conceptual, Fashion/Beauty, Fine Art, Landscapes, Nature, Nude, People, Photojournalism, Photomanipulation, Portrait oraz Wildlife), a główni zwycięzcy mogą liczyć na nagrody pieniężne w wysokości 3000 i 1000 dolarów.

Choć wokół przedsięwzięcia narosło przed kilkoma laty sporo kontrowersji związanych z ich organizatorem (wielu spośród wymienionych członków jury miało nie brać udziału w ocenianiu zdjęć) do dzisiaj cieszy się sporą popularnością i jest jednym z największych konkursów skoncentrowanych na fotografii monochromatycznej. Co roku też prezentuje wyjątkową galerię zdjęć finałowych.

Monochrome Awards 2020 - Grand Prix

fot. Ksystof Mozyro, , Monochrome Photographey of the Year 2020 / Monochrome Awards 2020

Jak co roku przyznano dwie główne nagrody, po jednej dla sekcji profesjonalnej i amatorskiej. Tytuł Monochrome Photographer of the Year otrzymał brytyjski fotograf Ksystof Mozyro, dokumentujący protesty BLM w Londynie.

Z kolei główną nagrodę w kategorii amatorskiej zdobyło zdjęcie bułgarskiego fotografa Svetlina Yosifova, które zwyciężyło także w kategorii portretowej. Zdjęcie przedstawia członka plemienia Mursi z południowej Etiopi i jest częścią albumu poświęconego afrykańskim kulturom.

fot. Svetlin Yosifov, , Monochrome Discovery of the Year 2020 / Monochrome Awards 2020

Kilkudziesięciu Polaków z wyróżnieniami

Cieszy nas także, że z roku na rok coraz mocniej w konkursie zaznacza się reprezentacja fotografów z Polski. W tegorocznej edycji na podium stanęło aż 6 polskich fotografów, a  niemal 70 kolejnych otrzymało specjalne wyróżnienia.

Najwiekszych zaszczytów doświadczyli Łukasz Kowalski (1. miejsce w kat. Nature), Łukasz Rajs (2. miejsce w kat. Abstract), Arkadiusz Akki Kulasik (3. miejsce w kat. Nude) i Jacek Wasko (3. miejsce w kat. Photomanipulation), którzy stanęli na podium w sekcji profesjonalnej. Natomiast Hayden Singer (3. miejsce w kat. Nude) i Amadeusz Jackiewicz (3. miejsce w kat. Photomanipulation) zwyciężyli w kategoriach amatorskich.

fot. Łukasz Kowalski, 1. miejsce w profesjonalnej kategorii Nature / Monochrome Awards 2020

fot. Łukasz Rajs, 2. miejsce w profesjonalnej kategorii Abstract / Monochrome Awards 2020

fot. Arkadiusz Akki Kulasik, 3. miejsce w profesjonalnej kategorii Nude / Monochrome Awards 2020

fot. Jacek Wasko, 3. miejsce w profesjonalnej kategorii Photomanipulation / Monochrome Awards 2020

fot. Amadeusz Jackiewicz, 3. miejsce w amatorskiej kategorii Photomanipulation / Monochrome Awards 2020

fot. Hayden Singer, 3. miejsce w amatorskiej kategorii Nude / Monochrome Awards 2020

Oprócz nich szereg wyróżnień w różnych kategoriach konkursu zdobyli także: Dawid Ciepiela, Jacek Swiercz, Maciej Karpinski, Zbigniew Ryś, Natalia Zakrocka, Andrzej Kozak, Piotr Musiał, Wiktoria Dynowska, Rafal Rogalski, Karolina Pyrek, Mariusz Wróblewski, Ryszard Dubiański, Kasia Tarnowska, Weronika Markiewicz, Jakub Rybicki, Jacek Turek, Przemysław Damek, Monika Kossak, Jerzy Safijański, Bogusław Nabożny, Kacper Kasperkiewicz, Leszek Nowak, Arkadiusz Akki Kulasik, Przemysław Kot, Michał Jurek, Jarosław Piotrowski, Amadeusz Jackiewicz, Seweryn Kiedrowicz, Radosław Dybała, Artur Gutowski, Magdalena Topczewska, Karol Budziński, Krzysztof Swed,  Andrzej Pasieczny, Żaneta Gabriel, Jakub Gadek, Paulina Terendy, Michał Ciepielewski, Roman Kalinowski, Paulina Ząbek, Michał Stańczyk, Jan Sołtysik, Iwo Koronowski, Magdalena Głogowska, Krzysztof Muskalski, Sebastian Piórek, Witold Jankowski, Jakub Wawrzak, Wojciech Zubala, Łukasz Rajs, Krzysztof Muskalski, Paweł Pilch, Dominika Woźniak, Grzegorz Sikorski, Bogdan Trach, Maciej Karpiński, Sara Petkoska, Lucyna Lewandowska, Łukasz Kowalski, Sebastian Myszak, Jakub Pasierkiewicz, Paweł Barański, Leszek Nowak, Michał Jurek, Katarzyna Zawadzka i Jacek Kutyba.

Zobacz wszystkie zdjęcia (84)

Prace wyróżnionych polaków możecie obejrzeć w powyższej galerii. Wszystkie nagrodzone prace w poszczególnych kategoriach można z kolei obejrzeć na stronie konkursu. Tam też znajdziecie możliwość zgłaszania prac do jego kolejnej edycji, która potrwa do 15 listopada 2021 roku.

Więcej informacji pod adresem monoawards.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Jonathan Jasberg w 2010 roku po raz pierwszy wyruszył w daleką podróż. To, co zaczęło się jako przygoda, z czasem przekształciło się w pełnoetatowe życie na drodze, zwłaszcza po utracie pracy w...
6
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria finałowa Portrait of Humanity Vol. 6 to jak zwykle ujmujący portret ludzkości minionego...
4
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)