Oto najlepsze polskie zdjęcia teatralne ostatniego roku. Znamy zwycięzców III Konkursu Fotografii Teatralnej

Już po raz trzeci jury ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Teatralnej przyznali nagrody fotografom, których praca skupia się wokół spektakli wystawianych na deskach teatrów. Zobaczcie nagrodzone prace.

Autor: Maciej Luśtyk

12 Grudzień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Podczas wczorajszej gali finałowej, organizatorzy III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej wręczyli nagrody za najlepsze zdjęcia teatralne sezonu 2016/2017. Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano ponad 100 zestawów zdjęć dokumentacyjnych i 59 fotografii pojedynczych. Do finału zakwalifikowano po 10 prac z każdej kategorii, a o główne nagrody walczyło 18 fotografów.

Jury w składzie: Magda Hueckel, Grzegorz Niziołek, Katarzyna Sagatowska, Barbara Sieroslawski oraz Szymon Szcześniak, oceniając walory dokumentacyjne i poziom artystyczny zdjęć konkursowych, zdecydowało, że główne nagrody powędrowały w tym roku do Piotra Gamdzyka i Piotra Nykowskiego.

Gamdzyk i Nykowski autorami najlepszych zdjęć teatralnych sezonu

fot. Piotr Gamdzyk

Piotr Gamdzyk został nagrodzony za zdjęcie pojedyncze (kategoria A) "Ksenia Neumets przygotowuje się do próby generalnej baletu Dziadek do orzechów" wykonane w kulisach Opery na Zamku w Szczecinie. Według jury, fotografia ukazuje “uchwycenie dwóch realności teatru, kompozycję zaskakującą precyzją i harmonią, połączenie klasyki z nowoczesnością, piękno i poetycki skrót w łączeniu różnych światów”.

Nagrodę za najlepszy zestaw dokumentacyjny otrzymał z kolei Piotr Nykowski za cykl przedstawiający spektakl “Bzik. Ostatnia minuta” z Teatru Współczesnego w Szczecinie. W serii Nykowskiego jury doceniło “oryginalny, konsekwentny i autorski sposób podążania za spektaklem, doskonale skomponowane kadry, umiejętność zapisywania nastrojów i emocji scenicznych oraz zdolność budzenia ich w widzach”

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

fot. Piotr Nykowski

Obydwaj laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 20 tys. złotych. Prace wszystkich 18 finalistów będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej do 8 marca 2018 roku, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, przy ul. Jazdów 1 w Warszawie.

Zdjęcia wszystkich finalistów możecie obejrzeć także pod adresem instytut-teatralny.pl.

Konkurs Fotografii Teatralnej

Konkurs Fotografii Teatralnej ma na celu propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru działalności twórczej. Konkurs ma charakter ogólnopolski. Jest to pierwszy i jedyny jak dotąd projekt propagujący na taką skalę sztukę fotografowania teatru.

I edycja konkursu odbyła się w 2015 roku przy okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Wzięło w niej udział 170 fotografów. Za najlepsze prace jury uznało fotografie autorstwa Katarzyny Machniewicz (w kategorii "teatralne zdjęcie sezonu") oraz Adama Golca ("zestaw dokumentacyjny z premiery"). Nagrodę specjalną otrzymał Jakub Markiewicz. II edycja odbyła się w roku 2016. Wśród 117 zgłoszonych fotografów jury w kategorii A nagrodziło Monikę Stolarską za zdjęcie ze spektaklu "Faust" z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Zwycięzcą w kategorii B został Bartek Warzecha za zestaw "Exodus 2.0" z Teatru Dramatycznego im. Węgierki w Białymstoku. Nagrodę specjalną w postaci możliwości wykonania fotograficznej dokumentacji wybranego spektaklu otrzymał Albert Roca Maci za zestaw zdjęć ze spektaklu "Książeczka" z Teatru "Baj" w Warszawie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem instytut-teatralny.pl.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Jego zdjęcia porównywane są do malarstwa. Gra światłocieniem i planami, wypatrując surrealizmu w codziennych scenach ulicznych. Brad Jones od dwunastu lat mieszka...
11
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Za nami kolejna edycja nakierowanego na fotografię artystyczną konkursu Fine Art Photography Awards. Kolejny raz jedną z głównych nagród zdobył Polak - Łukasz Spychała został wybranym...
70
World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało 24 zwycięskie projekty w kategoriach regionalnych. Oto...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)