Oto najlepsze polskie zdjęcia teatralne ostatniego roku. Znamy zwycięzców III Konkursu Fotografii Teatralnej

Już po raz trzeci jury ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Teatralnej przyznali nagrody fotografom, których praca skupia się wokół spektakli wystawianych na deskach teatrów. Zobaczcie nagrodzone prace.

0

Autor: Maciej Luśtyk

12 Grudzień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Podczas wczorajszej gali finałowej, organizatorzy III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej wręczyli nagrody za najlepsze zdjęcia teatralne sezonu 2016/2017. Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano ponad 100 zestawów zdjęć dokumentacyjnych i 59 fotografii pojedynczych. Do finału zakwalifikowano po 10 prac z każdej kategorii, a o główne nagrody walczyło 18 fotografów.

Jury w składzie: Magda Hueckel, Grzegorz Niziołek, Katarzyna Sagatowska, Barbara Sieroslawski oraz Szymon Szcześniak, oceniając walory dokumentacyjne i poziom artystyczny zdjęć konkursowych, zdecydowało, że główne nagrody powędrowały w tym roku do Piotra Gamdzyka i Piotra Nykowskiego.

Gamdzyk i Nykowski autorami najlepszych zdjęć teatralnych sezonu

fot. Piotr Gamdzyk

Piotr Gamdzyk został nagrodzony za zdjęcie pojedyncze (kategoria A) "Ksenia Neumets przygotowuje się do próby generalnej baletu Dziadek do orzechów" wykonane w kulisach Opery na Zamku w Szczecinie. Według jury, fotografia ukazuje “uchwycenie dwóch realności teatru, kompozycję zaskakującą precyzją i harmonią, połączenie klasyki z nowoczesnością, piękno i poetycki skrót w łączeniu różnych światów”.

Nagrodę za najlepszy zestaw dokumentacyjny otrzymał z kolei Piotr Nykowski za cykl przedstawiający spektakl “Bzik. Ostatnia minuta” z Teatru Współczesnego w Szczecinie. W serii Nykowskiego jury doceniło “oryginalny, konsekwentny i autorski sposób podążania za spektaklem, doskonale skomponowane kadry, umiejętność zapisywania nastrojów i emocji scenicznych oraz zdolność budzenia ich w widzach”

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

fot. Piotr Nykowski

Obydwaj laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 20 tys. złotych. Prace wszystkich 18 finalistów będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej do 8 marca 2018 roku, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, przy ul. Jazdów 1 w Warszawie.

Zdjęcia wszystkich finalistów możecie obejrzeć także pod adresem instytut-teatralny.pl.

Konkurs Fotografii Teatralnej

Konkurs Fotografii Teatralnej ma na celu propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru działalności twórczej. Konkurs ma charakter ogólnopolski. Jest to pierwszy i jedyny jak dotąd projekt propagujący na taką skalę sztukę fotografowania teatru.

I edycja konkursu odbyła się w 2015 roku przy okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Wzięło w niej udział 170 fotografów. Za najlepsze prace jury uznało fotografie autorstwa Katarzyny Machniewicz (w kategorii "teatralne zdjęcie sezonu") oraz Adama Golca ("zestaw dokumentacyjny z premiery"). Nagrodę specjalną otrzymał Jakub Markiewicz. II edycja odbyła się w roku 2016. Wśród 117 zgłoszonych fotografów jury w kategorii A nagrodziło Monikę Stolarską za zdjęcie ze spektaklu "Faust" z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Zwycięzcą w kategorii B został Bartek Warzecha za zestaw "Exodus 2.0" z Teatru Dramatycznego im. Węgierki w Białymstoku. Nagrodę specjalną w postaci możliwości wykonania fotograficznej dokumentacji wybranego spektaklu otrzymał Albert Roca Maci za zestaw zdjęć ze spektaklu "Książeczka" z Teatru "Baj" w Warszawie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem instytut-teatralny.pl.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Fotograficzne nagrody Pulitzera 2021
Fotograficzne nagrody Pulitzera 2021
W tym roku obydwie fotograficzne nagrody Pulitzera zgarniają fotografowie Associated Press. Tematem przewodnim była pandemia oraz zeszłoroczne protesty ruchu...
0
0
Siena Creative Photo Awards 2021 - nagrodzone zdjęcia. Polacy z wyróżnieniami
Siena Creative Photo Awards 2021 - nagrodzone zdjęcia. Polacy z wyróżnieniami
Creative Photo Awards to poboczny konkurs Siena, który za zadanie stawia sobie przedstawianie najciekawszych, kreatywnych współczesnych wizji fotograficznych. Oto...
0
0
Francesco Lopazio: "Zamykanie się w jednym gatunku fotografii ogranicza kreatywność"
Francesco Lopazio: "Zamykanie się w jednym gatunku fotografii ogranicza kreatywność"
Francesco Lopazio nie jest zwolennikiem idei szukania własnej niszy. Jego portfolio to miks fotografii ulicznej, dokumentalnej i konceptualnej.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)