Miesiąc Fotografii w Krakowie 2010

0
Marcin Grabowiecki
23 Marzec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2010 tradycyjnie odbędzie się w maju. Program główny będzie w tym roku poświęcony Wielkiej Brytanii. Oprócz prezentacji fotografii z tego kraju czekają na nas wykłady, warsztaty, przegląd portfolio, sekcja Show OFF oraz finał konkursu sittcomm.award. Uroczysta inauguracja 7 maja. Warto już dziś zaplanować sobie wizytę w Krakowie.

Miesiąc Fotografii w Krakowie to wydarzenie, które znane jest każdemu miłośnikowi fotografii. Co roku, w maju, spotykamy się w Krakowie, aby obcować z fotografią z najwyższej półki. MFK na dobre wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju, jest również porównywany z zagranicznymi festiwalami, takimi jak Photo Espana, Rencontres d'Arles czy też NY Photo Festival.

W tym roku gościem specjalnym festiwalu, który stworzy jego trzon, będzie Wielka Brytania. To na niej skupiła się w tym roku uwaga organizatorów, którzy przygotowali aż 10 wystaw poświęconych fotografii z tego kraju. Nacisk zostanie położony na silnie reprezentowany na wyspach nurt fotografii dokumentalnej i społecznej. Prezentacjom towarzyszyć będzie program edukacyjny, w którym znajdzie się miejsce dla filmów dokumentalnych, spotkań z krytykami i artystami oraz prezentacji albumów.

Dużym wydarzeniem będzie z pewnością wystawa Tony Ray-Jones'a, który uznawany jest za prekursora brytyjskiego dokumentu społecznego. Naszą uwagę zwrócił również projekt członka agencji Magnum - Marka Powera, który zaprezentuje premierowo cykl "Sound of Two Songs". Fotograf pracował nad nim 5 lat, a poświęcony jest on współczesnej Polsce. W programie znajdziemy m.in. zbiorową wystawę "Fotografia Brytyjska lat 70. i 80.", której celem jest prezentacja najważniejszych wydarzeń okresu, kiedy fotografi brytyjska zyskała swój odrębny charakter. Nie zabraknie także kolejnej części projektu "Aktualizacja", której bohaterem będzie oczywiście Wielka Brytania. W trakcie MFK odbędzie się również finał dwóch konkursów, o których pisaliśmy już wcześniej: sittcomm.award oraz Show Off.

Festiwal rozpocznie się uroczystą inauguracją w dniu 7 maja, połączoną z wernisażami programu głównego (m.in. monograficzna wystawa Tony Ray-Jones'a w Galerii Starmach). W weekend 8-9 maja otwarte zostaną wszystkie wystawy programu głównego, odbędą się również spotkania z udziałem brytyjskich artystów i kuratorów. Prezentacja sekcji Show OFF rozpocznie się już kilka dni wcześniej (4-6 maja), a od 9 maja ruszy program wydarzeń towarzyszących, który będzie miał swoją kulminację podczas następnego weekendu (14-16 maja).

Wystawy MFK zagoszczą m.in. w Muzeum Narodowym, Galerii Bunkier Sztuki, Galerii Pauza, Pawiloniw Wyspiańskiego, Galerii ZPAF i S-ka, Galerii Camelot oraz Galerii Starmach. Największa ekspozycja czeka na nas w industrialnej przestrzeni fabryki Erdal. Wystawy Sekcji Show OFF prezentowane będą w kilkunastu galeriach, klubach i kawiarniach Śródmieścia, Kazimierza i Podgórza.

Aktualne informacje znajdziecie na stronie: www.photomonth.com. Już wkrótce przybliżymy Wam najciekawsze wydarzenia tegorocznego festiwalu.

{BLD|8. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie

Uroczyste otwarcie: 7.05

Dni Sekcji Show OFF: 4-6.05

Wydarzenia towarzyszące: 9-16.05

Przegląd portfolio: 15.05

Wystawy czynne: do 30.0

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Skaner płaski, bębnowy, a może lustrzanka? Zobacz, jak najlepiej skanować negatywy
Skaner płaski, bębnowy, a może lustrzanka? Zobacz, jak najlepiej skanować negatywy
Dziś niemal każdy fan fotografii analogowej staje przed dylematem skanowania. Czy budżetowe rozwiązania mogą konkurować z tymi profesjonalnymi? A może lepiej postawić...
21
1
100 pomysłów na zdjęcia w 12 minut
100 pomysłów na zdjęcia w 12 minut
W nowym roku brakuje ci inspiracji? Oto solidna porcja pomysłów na najbliższych kilka miesięcy.
70
0
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
W razie naruszenia praw autorskich fotografa, przysługuje mu szereg uprawnień, które mają na celu pomóc w przywróceniu stanu zgodnego z prawem. O tym, z jakich...
85
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)