Film "Tina Modotti - fotografka, rewolucjonistka" w Galerii Camelot

Autor: Marcin Grabowiecki

13 Sierpień 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Już jutro w Galerii Camelot odbędzie się kolejny pokaz w ramach kina letniego, organizowanego przez Fundację Imago Mundi. Bohaterką kolejnej odsłony będzie wybitna artystka - Tina Modotti. Projekcja dokumentu opowiadającego o jej życiu "Tina Modotti - fotografka, rewolucjonistka" rozpocznie się o godzinie 21:30. Zapraszamy!

Fundacja Imago Mundi i Galeria Camelot mają przyjemność zaprosić na pokaz filmu o burzliwym życiu artystki, której biografia starczyłaby na nakręcenie kilku filmów sensacyjnych i napisaniu co najmniej tuzina powieści. W najbliższy piątek zaprezentujemy dokument "Tina Modotti - fotografka, rewolucjonistka" w reżyserii Elisabeth Weyer. Projekcja rozpocznie się o 21:30, przed Galerią Camelot.

Tina Modottiurodzona w 1896 roku, we Włoszech, w wieku lat 16 wyemigrowała do USA, gdzie próbowała swoich sił jako aktorka najpierw w San Fransisco, póxniej po związaniu się z Roubaix de l'Abrie Richey, w Los Angeles, będąc obsadzaną głównie w epizodycznych rolach femme fatale. Już w tym czasie obracała się w środowisku artystycznej bohemy, wśród przyjaciół mając Ricardo Gomeza czy Edwarda Westona. Stała się ulubioną modelką tego ostatniego oraz jego kochanką. Po śmierci Roubaix'a, wyjeżdża razem z Westonem do Meksyku, gdzie w 1924 roku mają pierwszą wspólną wystawę. Dużo podróżuje, fotografuje lokalny folklor, coraz bardziej angażując się w działalność polityczną partii komunistycznej. Przyjaźnie się z Fridą Kahlo i Diego Riverą, walczy przeciwko egzekucji dwóch włoskich anarchistów Sacco i Vanzettiego. W 1929 na jej oczach zostaje zabity jej kochanek, kubański rewolucjonista Julio Antonio Mella. Policja niechętnie przypatruje się poczynaniom fotografki, przesłuchuja ja w sprawie śmierci Melli, a także próby zamachu na prezydenta. Deportowna z Meksyku Modotti wyjeżdża do Europy, za namową Vittorio Vidal odbywa podróż do źródła ideologii dyktatury proletariatu - ZSSR. W obliczu wybuchu wojny domowej w Hiszpanii niestrudzona Tina oraz jej towarzysz Vidal natychmiast tam się udają, aby nieść pomoc rewolucjonistom. Po klęsce pod przybranym nazwiskiem wraca do Meksyku, gdzie umiera w 1942. Efitafium ku jej czci napisał sam Pablo Neruda.

Tina Modotti - fotografka, rewolucjonistka

Reżyseria: Elisabeth Weyer
Produkcja: Niemcy, 1996
Czas projekcji: 55 min.

14.08, godz. 21:30
Wstęp wolny

Galeria Camelot & Galeria Fundacji Imago Mundi
ul. św. Tomasza 17
Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)