Film "Helmut w oczach June" w Galerii Camelot & Fundacji Imago Mundi

0
Marcin Grabowiecki
11 Sierpień 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Fundacja Imago Mundi i telewizja Planete mają przyjemność zaprosić na pokaz filmu "Helmut w oczach June". Został on zrealizowany amatorską kamerą przez żonę Helmuta Newtona - June Newton, która z humorem a jednocześnie z podziwem ukazuje życie i pracę swojego męża. Projekcja odbędzie się w piątek 13 sierpnia o godzinie 21:30, na dziedzińcu Galerii Camelot. W przypadku deszczu projekcja zostanie przeniesiona do wnętrza galerii.

Helmut Newton, 1920-2004, to jeden z najbardziej znanych a zarazem kontrowersyjnych fotografów mody. Przyszedł na świat jako syn bogatego niemieckiego producenta guzików, jednak nie miał zamiaru iść w ślady ojca, poważnego biznesmena. Od kiedy w wieku 12 lat nabył swój pierwszy aparat fotograficzny, nie miał wątpliwości czym chce się zajmować. Pierwsze kroki jako fotograf stawiał pod okiem niemieckiej fotografki Yvy. Uciekając przed wojną trafił do Singapuru, gdzie znalazł zatrudnienie jako fotoreporter w Straits Time. W 1940 roku trafił do Australii gdzie mieszkał przez blisko 20 lat i poznał miłość swojego życia i przyszłą żonę aktorkę June Brunell. W 1946 roku założył swoje pierwsze studio fotograficzne, zajmujące się głównie fotografią mody i robieniem portretów. Australię opuścił w roku 1952, po wygraniu 12-miesięcznego kontraktu w brytyjskim Vogue. Od tego czasu fotograf może przebierać w propozycjach. Pracuje dla największych magazynów modowych w tym Harpers Baazar i Vogue, jest autorem kilku sesji dla Playboya, za które w 2003 roku zapłacono ponad 20 milionów dolarów. Newton wypracował swój styl charakteryzujący się seksualnymi podtekstami inspirowany sadomasochistycznymi fantazjami, czym zasłużył się na tytuł przyznany przez magazyn Time "Króla Perwersji"... W wśród najbardziej znanych albumów Newtona są Big Nudes z 1980 roku, World without Man (1984), czy Sumo (2000). Zmarł w wieku 83 lat, spektakularnie rozbijając swój sportowy samochód o ścianę legendarnego hotelu Chateau Marmont.

Film został zrealizowany amatorską kamerą przez żonę fotografa, June Newton która z humorem a jednocześnie z podziwem ukazuje życie i pracę swojego męża. Film jest okazją do podglądania Helmuta Newtona pracującego podczas sesji z Yves Saint Laurenta, Karen Mudler, z Claudią Schiffer, Carlą Bruni, Cindy Crawford i in.

Helmut w oczach June
Reżyseria: June Newton
Francja, 1994, 54 min.

Termin: 13.08, godz. 21:30

Galeria Camelot & Fundacja Imago Mundi
ul. Św. Tomasza 17, Kraków

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Skaner płaski, bębnowy, a może lustrzanka? Zobacz, jak najlepiej skanować negatywy
Skaner płaski, bębnowy, a może lustrzanka? Zobacz, jak najlepiej skanować negatywy
Dziś niemal każdy fan fotografii analogowej staje przed dylematem skanowania. Czy budżetowe rozwiązania mogą konkurować z tymi profesjonalnymi? A może lepiej postawić...
20
1
100 pomysłów na zdjęcia w 12 minut
100 pomysłów na zdjęcia w 12 minut
W nowym roku brakuje ci inspiracji? Oto solidna porcja pomysłów na najbliższych kilka miesięcy.
70
0
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
W razie naruszenia praw autorskich fotografa, przysługuje mu szereg uprawnień, które mają na celu pomóc w przywróceniu stanu zgodnego z prawem. O tym, z jakich...
85
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)