Dokument o Jocku Sturgesie w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Lipiec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy w najbliższy piątek, 16 lipca na kolejny seans w ramach fotograficznego kina letniego Galerii Camelot i Fundacji Imago Mundi. Tym razem zobaczymy prezentowany po raz pierwszy w Polsce dokument o amerykańskim fotografie Jocku Sturgesie "Piękno jest w nas". Po pokazie, który rozpocznie się o godz. 21:30 na widzów czekają soczyste arbuzy. Wstęp wolny.

Fundacja Imago Mundi i telewizja Planete mają przyjemność zaprosić na polską premierę filmu "Jock Sturges. Piękno jest w nas" w reżyserii Christiana E. Klinge. Pokaz odbędzie się w najbliższy piątek, 16 lipca o godzinie 21:30 w Galerii Camelot w Krakowie. Po seansie organizatorzy zapraszają wszystkich na pyszne, soczyste arbuzy!

Jock Sturges, rocznik 1947, przez wielu historyków sztuki uważany za jednego z najważniejszych amerykańskich fotografów. Studiował psychologię i fotografię na uniwersytetach w Marlboro i San Francisco. Jego wysublimowane fotografie dzieci i nastolatków zrobione na plażach nudystów w Kalifornii i Francji wywołały wiele kontrowersji i ataków amerykańskich konserwatystów. Słynie z mocnych zdjęć charakteryzujących się niezwykłym wyczuciem kompozycji i światła. Jak sam mówi jest bezkompromisowym poszukiwaczem prawdy i czystości. Jego prace znajdują się w muzeach i galeriach na całym świecie m.in. w nowojorskim MOMA. Wydał wiele albumów w tym: "Last Day of Summer", "Radiant Identities" czy "Evolution of Grace".

Jock Sturges, Piękno jest w nas/ Line of beauty and grace (premiera Planete)

Reżyseria: Christian E. Klinge
Wielka Brytania, 2008,
Czas: 99 min

Termin: 16.07, godz. 21:30

Galeria Camelot (dziedziniec)
ul. Św. Tomasza 17, Kraków

W następnych tygodniach zostaną pokazane:

A Film About With Anders Petersen

Reżyseria: JH Engström

Szwecja, 2006

Czas: 52 min

Data projekcji: 23 lipca, godz.21:00

Anders Petersen urodził się w 1944 roku w Solna. Jeden z najbardziej intrygujących współczesnych szwedzkich fotografów. Zdobywca licznych nagród, w tym tytułu Fotografa Roku na francuskim festiwalu Rencontres d'Arles (2003). Fotograficzny dorobek Andersa Petersena to zapis spotkań z ludźmi, którzy w trakcie tych spotkań przestają być nieznajomymi i poprzez fotografie trafiają do czegoś w rodzaju rodzinnego albumu autora. Niezależnie, czy tematem zdjęć jest nocny bar, osoba spotkana na ulicy czy szpital psychiatryczny - jest to kontynuacja tego samego procesu przekraczania granicy anonimowości i zbliżenia się do Innego. W dorobku artysty znajduje się ponad 20 albumów i wiele wystaw prezentowanych zarówno w Europie, jak i w Azji.

Arakimentari

Reżyseria: Travis Klose

Japonia, USA 2004

Czas: 85 min

Data projekcji: 30 lipca, godz. 21:00

Nobuyoshi Araki to najsłynniejszy autor aktów i portretów Japończyków. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim odwadze, z jaką podszedł do fotografii erotycznej. Jest portrecistą tokijskich prostytutek, ukazujących swe wdzięki w niezbyt wyszukanych pozach i autorem niezliczonej ilości tomów zdjęć. W wystylizowanych, niekiedy dziwacznych zdjęciach Araki pokazuje też kobiety skrępowane sznurami. Wydaje się, że poniżone, zależne i całkowicie zdominowane od woli patrzącego modelki stanowią wizualną realizację marzeń japońskich mężczyzn

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)