Dokument o Jocku Sturgesie w Krakowie

0
Marcin Grabowiecki
14 Lipiec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy w najbliższy piątek, 16 lipca na kolejny seans w ramach fotograficznego kina letniego Galerii Camelot i Fundacji Imago Mundi. Tym razem zobaczymy prezentowany po raz pierwszy w Polsce dokument o amerykańskim fotografie Jocku Sturgesie "Piękno jest w nas". Po pokazie, który rozpocznie się o godz. 21:30 na widzów czekają soczyste arbuzy. Wstęp wolny.
Fundacja Imago Mundi i telewizja Planete mają przyjemność zaprosić na polską premierę filmu "Jock Sturges. Piękno jest w nas" w reżyserii Christiana E. Klinge. Pokaz odbędzie się w najbliższy piątek, 16 lipca o godzinie 21:30 w Galerii Camelot w Krakowie. Po seansie organizatorzy zapraszają wszystkich na pyszne, soczyste arbuzy!

Jock Sturges, rocznik 1947, przez wielu historyków sztuki uważany za jednego z najważniejszych amerykańskich fotografów. Studiował psychologię i fotografię na uniwersytetach w Marlboro i San Francisco. Jego wysublimowane fotografie dzieci i nastolatków zrobione na plażach nudystów w Kalifornii i Francji wywołały wiele kontrowersji i ataków amerykańskich konserwatystów. Słynie z mocnych zdjęć charakteryzujących się niezwykłym wyczuciem kompozycji i światła. Jak sam mówi jest bezkompromisowym poszukiwaczem prawdy i czystości. Jego prace znajdują się w muzeach i galeriach na całym świecie m.in. w nowojorskim MOMA. Wydał wiele albumów w tym: "Last Day of Summer", "Radiant Identities" czy "Evolution of Grace".

Jock Sturges, Piękno jest w nas/ Line of beauty and grace (premiera Planete)
Reżyseria: Christian E. Klinge
Wielka Brytania, 2008,
Czas: 99 min

Termin: 16.07, godz. 21:30

Galeria Camelot (dziedziniec)
ul. Św. Tomasza 17, Kraków
W następnych tygodniach zostaną pokazane:

A Film About With Anders Petersen
Reżyseria: JH Engström
Szwecja, 2006
Czas: 52 min
Data projekcji: 23 lipca, godz.21:00

Anders Petersen urodził się w 1944 roku w Solna. Jeden z najbardziej intrygujących współczesnych szwedzkich fotografów. Zdobywca licznych nagród, w tym tytułu Fotografa Roku na francuskim festiwalu Rencontres d'Arles (2003). Fotograficzny dorobek Andersa Petersena to zapis spotkań z ludźmi, którzy w trakcie tych spotkań przestają być nieznajomymi i poprzez fotografie trafiają do czegoś w rodzaju rodzinnego albumu autora. Niezależnie, czy tematem zdjęć jest nocny bar, osoba spotkana na ulicy czy szpital psychiatryczny - jest to kontynuacja tego samego procesu przekraczania granicy anonimowości i zbliżenia się do Innego. W dorobku artysty znajduje się ponad 20 albumów i wiele wystaw prezentowanych zarówno w Europie, jak i w Azji.

Arakimentari
Reżyseria: Travis Klose
Japonia, USA 2004
Czas: 85 min
Data projekcji: 30 lipca, godz. 21:00

Nobuyoshi Araki to najsłynniejszy autor aktów i portretów Japończyków. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim odwadze, z jaką podszedł do fotografii erotycznej. Jest portrecistą tokijskich prostytutek, ukazujących swe wdzięki w niezbyt wyszukanych pozach i autorem niezliczonej ilości tomów zdjęć. W wystylizowanych, niekiedy dziwacznych zdjęciach Araki pokazuje też kobiety skrępowane sznurami. Wydaje się, że poniżone, zależne i całkowicie zdominowane od woli patrzącego modelki stanowią wizualną realizację marzeń japońskich mężczyzn.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
W Górach, w mieście, na wybrzeżu...Oto zestaw uniwersalnych wskazówek i warsztatowych porad, przygotowanych przez zawodowego fotografa krajobrazu Dave’a...
25
1
RODO w fotografii - rok po wdrożeniu
RODO w fotografii - rok po wdrożeniu
Minął ponad rok od wprowadzenia RODO w naszym kraju. Czy prowadzisz swój fotograficzny biznes zgodnie z rozporządzeniem? Oto usługa, dzięki której już nigdy nie...
11
0
Tablet w pracy fotografa? Zobacz jakie to proste!
Tablet w pracy fotografa? Zobacz jakie to proste!
W karierze każdego fotografa przychodzi moment, kiedy na biurko trafia tablet graficzny. Jak szybko i bezboleśnie włączyć go do swojego workflow podpowiada fotograf i...
31
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)