Film "Sfabrykowany Krajobraz" na dziedzińcu Galerii Camelot

0

Autor: Marcin Grabowiecki

7 Lipiec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Imago Mundi i telewizja Planete zapraszają na kolejny seans do fotograficznego kina letniego. Tym razem zostanie zaprezentowany film Jennifer Baichwal "Krajobraz sfabrykowany". Bohaterem dokumentu jest kanadyjski fotograf Edward Burtynsky. Pokaz odbędzie się w najbliższy piątek, 9 lipca na dziedzińcu Galerii Camelot, o godzinie 21:30. Polecamy!

Pewnego dnia uświadomiłem sobie, że dookoła mnie nie zostało nic naturalnego. Zmiany, jakim pod wpływem przemysłu uległa natura - o to czym się zajmuję - tak pisze o swojej pracy Edward Burtynsky. Fotografuje wielkie budowle, fabryki, kopalnie, które są symbolem gospodarczej potęgi Chin oraz inżynierskiego kunsztu chińskich konstruktorów, spełnieniem odwiecznego marzenia chińskich władców o ujarzmieniu przyrody, wyrazem rozwoju ekonomicznego kraju. Film "Sfabrykowany krajobraz" ukazuje Burtynsky'ego podczas jego podróży po Chinach, gdy robi zdjęcia hal fabrycznych ciągnących się na kilka kilometrów. Jego niesamowite fotografie obrazujące przemysłowe krajobrazy znajdują się w kolekcjach 15 największych placówek muzealnych na świecie. Burtynsky jest twórcą wielkoformatowych zdjęć "sfabrykowanych krajobrazów" - kamieniołomów, wysypisk odpadów, fabryk, tam i kopalni. Fotografuje zarówno osiągnięcia cywilizacji, jak i jej ruiny, robiąc to w sposób przez wielu określany mianem "oszałamiającego" czy "pięknego".

Film zdobył uznanie krytyki i widzów, m.in. został nagrodzony jako najlepszy kanadyjski film dokumentalny i zaliczony do największych hitów festiwalu Planete Doc Rewiew, a Al Gore określił go jako "Niezwykły, poruszający, piękny, przenikliwy i prowokujący do myślenia". Jest to dokument nie tylko o świetnym fotografie, ale również nieczęsta okazja by poznać nieznane oblicze Chin.

Organizatorzy: Imago Mundi, Planete Polska, Galeria Camelot, Kolektyw Fotografów Vis-a-Vis, Galeria Camelot, Dom Norymberski.

Pokaz odbędzie się dzięki uprzejmości firmy Against Gravity.

Więcej informacji o filmie: www.mercuryfilms.ca.

Strona Edwarda Burtynsky'ego: www.edwardburtynsky.com.

Sfabrykowany Krajobraz / Manufactured Landscape
Reżyseria: Jennifer Baichwal
Kanada 2006, 90 min

Termin: 9.07, godz. 21:30
Wstęp wolny.

Galeria Camelot & Fundacja Imago Mundi (dziedziniec)
ul. św. Tomasza 17, Kraków

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Fotografia kulinarna. Jak robić zdjęcia ze smakiem? - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia kulinarna. Jak robić zdjęcia ze smakiem? - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Jak sprawić, by zdjęcia kulinarne podsycały apetyt oglądających? Z pomocą przyjdą nam praktyczne akcesoria, wygodne oświetlenie, a także… aktualne trendy.
63
1
Sesja portretowa w domowym studiu - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Sesja portretowa w domowym studiu - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Czy w domowym studiu jesteśmy w stanie zrealizować profesjonalną sesję portretową? Jakub Kaźmierczyk przekonuje, że wystarczy tylko trochę akcesoriów, pomysłowość i...
170
0
Joanna Kustra udostępnia godzinny kurs color gradingu za darmo
Joanna Kustra udostępnia godzinny kurs color gradingu za darmo
Korekta barwna to jeden z kluczowych procesów w profesjonalnej post produkcji filmów i fotografii. O tym, jak robić to dobrze opowie wam polska fotografka Joanna...
104
1
Powiązane artykuły