Film "William Eggleston. Fotograf" w najbliższy piątek w Galerii Camelot

Już jutro w krakowskiej galerii Camelot zobaczymy dokument, którego bohaterem będzie wybitny amerykański fotograf, jeden z prekursorów fotografii kolorowej - William Eggleston. Zapraszamy!
Fundacja Imago Mundi oraz Galeria Camelot zapraszają na kolejną odsłonę kina letniego. Na najbliższym spotkaniu pokazany zostanie dokument 'William Eggleston. Fotograf". Pokazowi towarzyszyć będzie krótki przegląd prac artysty i innych pionierów fotografii kolorowej.

William Eggleston(ur. 1939), arystokrata rodem z Missisipi, miłośnik broni, dobrego alkoholu i kobiet, wywrócił świat fotografii do góry nogami, kiedy pewnego dnia zjawił się w MoMa (The Museum of Modern Art, Nowy Jork), z pudłem negatywów i cudem przekonał tę szacowną instytucję do zorganizowania jego pierwszej wystawy - pierwszej, na której wystawiono kolorowe fotografie autorstwa jednego artysty. Nie był jedynym, który fotografował świat w kolorze, przed nim byli Paul Outerbridge i Eliot Porter, ale to Egglestona tytułuje się ojcem kolorowej fotografii.
Reiner Holzemerpodąża za Egglestonem ulicami rodzinnego Memphis obserwując fotografa, gdy ten jakby od niechcenia robi zdjęcia przedmieściom miasta. Zwykle niechętnie komentujący swoją twórczość, w filmie Eggleston opowiada o początkach kariery, poglądach na fotografię oraz narzeka na krytyków sztuki.

William Eggleston. Fotograf
Reżyseria i produkcja: Reiner Holzemer
Czas projekcji: 26 min

Termin: 24.07, godz. 21:30
Wstęp wolny

Galeria Camelot & Galeria Fundacji Imago Mundi
ul. św. Tomasza 17
Kraków
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
4