Film "William Eggleston. Fotograf" w najbliższy piątek w Galerii Camelot

Już jutro w krakowskiej galerii Camelot zobaczymy dokument, którego bohaterem będzie wybitny amerykański fotograf, jeden z prekursorów fotografii kolorowej - William Eggleston. Zapraszamy!
Fundacja Imago Mundi oraz Galeria Camelot zapraszają na kolejną odsłonę kina letniego. Na najbliższym spotkaniu pokazany zostanie dokument 'William Eggleston. Fotograf". Pokazowi towarzyszyć będzie krótki przegląd prac artysty i innych pionierów fotografii kolorowej.

William Eggleston(ur. 1939), arystokrata rodem z Missisipi, miłośnik broni, dobrego alkoholu i kobiet, wywrócił świat fotografii do góry nogami, kiedy pewnego dnia zjawił się w MoMa (The Museum of Modern Art, Nowy Jork), z pudłem negatywów i cudem przekonał tę szacowną instytucję do zorganizowania jego pierwszej wystawy - pierwszej, na której wystawiono kolorowe fotografie autorstwa jednego artysty. Nie był jedynym, który fotografował świat w kolorze, przed nim byli Paul Outerbridge i Eliot Porter, ale to Egglestona tytułuje się ojcem kolorowej fotografii.
Reiner Holzemerpodąża za Egglestonem ulicami rodzinnego Memphis obserwując fotografa, gdy ten jakby od niechcenia robi zdjęcia przedmieściom miasta. Zwykle niechętnie komentujący swoją twórczość, w filmie Eggleston opowiada o początkach kariery, poglądach na fotografię oraz narzeka na krytyków sztuki.

William Eggleston. Fotograf
Reżyseria i produkcja: Reiner Holzemer
Czas projekcji: 26 min

Termin: 24.07, godz. 21:30
Wstęp wolny

Galeria Camelot & Galeria Fundacji Imago Mundi
ul. św. Tomasza 17
Kraków
Komentarze
Polecane artykuły
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
12 Lip 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a zdjęcia Bartka Wierzbickiego, Grzegorza Tatara i Marcina Giby znalazły się w finałowej galerii.
1
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
1 Lip 2019
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Był nim Lewis Hine, a zdjęcia, które wykonał, po raz pierwszy uświadomiły problem opinii publicznej.
0
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
28 Cze 2019
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam surrealistyczną wizję Szanghaju. Goodwin lawiruje między fantazją a rzeczywistością, uwypuklając codzienne czynności Szanghajczyków, które kształtują kulturę i atmosferę miasta.
2
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
1