Sony QX100 - głębia ostrości

Sony QX100 ma dużą matrycę i jasny obiektyw, co daje ogromną przewagę nad większością smartfonów i kompaktów na rynku. Dzięki tym elementom użytkownik QX100 może lepiej panować nad głębią ostrości.
Niewielka głębia ostrości i efektownie rozmyte tło to elementy, które w ocenie wielu amatorów fotografii przesądzają o "profesjonalnym" charakterze zdjęcia. Głębia ostrości bezpośrednio zależy od trzech czynników:
  • przysłony - im bardziej domknięty obiektyw, tym większa głębia
  • ogniskowej - im krótsza, tym większa głębia
  • odległości do fotografowanego przedmiotu - im mniejsza, tym mniejsza głębia
a pośrednio od rozmiarów matrycy czy filmu. Skojarzenie niewielkiej głębi z profesjonalnym sprzętem jest uzasadnione. Zaawansowane aparaty dysponujące dużymi matrycami z założonymi jasnymi obiektywami umożliwiają praktycznie pełną kontrolę nad głębią - w zależności od decyzji fotografa w skrajnych przypadkach głębia może mieć mniej niż centymetr albo wszystkie plany mogą być ostre. (więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć w artykule "Z notatnika optyka: Głębia ostrości")

Użytkownicy typowych aparatów kompaktowych, a tym bardziej smartfonów nie mają takiej swobody w komponowaniu kadrów. Ograniczają ich niewielkie matryce i ciemne obiektywy. Oczywiście umiejętnie grając planami (fotografowany obiekt bardzo blisko, drugi plan mocno oddalony) najczęściej można lekko rozmyć tło, ale to tylko namiastka kontroli nad głębią.Typowy aparat kompaktowy ma na pokładzie matrycę o rozmiarze 1/2,5 cala. Bardziej zaawansowane modele mogą się pochwalić większymi sensorami o rozmiarze 1/1,7 cala. Zdecydowana większość smartfonów ma natomiast mniejsze sensory - 1/3,2 lub 1/3,6 cala. Powierzchnia sensora w smartfonie to około 15 mm kwadratowych, w typowym kompakcie to 28 mm kwadratowych, a w zaawansowanym - około 43 mm kwadratowe. 1-calowa matryca aparatu Sony QX100 o powierzchni około 115 mm kwadratowych nie ma pod tym względem konkurencji. Obraz pada na nią przez obiektyw o nominalnej ogniskowej 10,4 - 37,1 mm i światłosile f/1,8 - 4,9. Taki zestaw parametrów pozwala na pozostawienie w ostrości fotografowanego obiektu i rozmycie tła. Ilustrują to powyższe zdjęcia, pierwsze zrobione smartfonem iPhone 4, drugie aparatem Sony QX100 sparowanym z tym samym iPhonem. Różnica jest widoczna mimo tego, że kadr wcale nie sprzyja rozmyciu tła (drugi plan jest stosunkowo blisko pierwszego). Na poniższych zdjęcia widać co się dzieje, gdy zbliżymy się do fotografowanego obiektu i jednocześnie zadbamy o to, by drugi plan był odpowiednio daleko. W przypadku aparatu Sony QX100 nie ma żadnego problemu aby całkowicie rozmyć tło.Aby móc w pełni zapanować nad możliwościami aparatu trzeba jeszcze skorzystać z odpowiedniego trybu fotograficznego. Sony QX100 ma tryb A, nazywany preselekcją przysłony. Użytkownik decyduje w nim o przysłonie, a aparat ustawia wszystkie pozostałe parametry tak, aby uzyskać prawidłową ekspozycję. Zgodnie z tym co pisaliśmy wyżej, im mniejsza liczba przysłony (czyli im bardziej otwarty obiektyw), tym głębia mniejsza. Zwiększenie liczby przysłony (domknięcie obiektywu) powoduje zwiększenie głębi ostrości, co może być bardzo przydatne przy fotografowaniu krajobrazu czy architektury.


Kontrolowana głębia ostrości to jeden z podstawowych elementów kompozycji fotograficznej, pomaga ukryć to co w kadrze nieistotne i podkreślić temat zdjęcia. Duża matryca i jasny obiektyw Sony QX100 daje w tej materii coś, czego nie może dać zdecydowana większość smartfonów, a nawet zaawansowanych kompaktów.

Produkt dostępny w sklepach FOTOJOKER.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0
Jak samouk bez szkoły stał się jednym z najważniejszych fotografów XX wieku? Poznajcie historię Gordona Parksa
7 Lut 2019
Filmowiec, kompozytor, pisarz i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dokumentalistów XX wieku. Zobaczcie jak rozwijała się wyjątkowa kariera Gordona Parksa.
0
Jury konkursu Fotoreporter Roku 2018 nie przyznało głównej nagrody. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z kategorii
4 Lut 2019
Jak co roku, na początku lutego Stowarzyszenie Fotoreporterów nagradza najlepszych polskich fotografów prasowych. Tym razem tytułu Fotoreportera Roku jednak nie przyznano.
0